Máte pocit, že víc už šetřit nemůžete? Představíme vám další tipy, jak domácí šetření ještě zdokonalit! Už jste si zvykli na to, že doma šetříte vodou, elektřinou, účelněji topíte, vybrali jste si nejlevnějšího dodavatele plynu, elektřiny i mobilních telefonních služeb a internetu. Nakupujete ve výhodných akcích, takže pravidelně projíždíte třeba Kaufland leták nebo Tesco leták – a k vám domů se dostanou již jen potraviny se zvýhodněnou cenou. A máte pocit, že víc už pro ušetření udělat nejde. Opak je pravdou. A my vám ukážeme pár tipů, jak na to!
Nakupujte pouze základní suroviny, nikoliv hotové výrobky nebo polotovary
Sice vás následná příprava jídla bude stát mnohem více úsilí a času, ale ve výsledku jednak výrazně ušetříte a jednak budete jíst i zdravěji. Polotovary a hotové výrobky jsou totiž plné konzervantů, také látek zlepšujících chuť a strukturu jídla. Umělých aromat, mnohdy i barviv. No prostě není o co stát.
A navíc je to neúměrně drahé. Výjimkou v tomto poli je mražená nebo konzervovaná zelenina vyrobená v létě, tedy v sezóně. Ta dosahuje vynikajících kvalit a není nutné ji nijak vylepšovat. Například konzerva s rajčaty obsahuje produkt o mnoho lepší než v zimě koupená čerstvá rajčata.
Nakupujte v sezóně, dělejte si zásoby
Jde samozřejmě o sezonu zeleniny, ovoce, některých hub nebo i masa (slepice, husa, syrová slanina na vaření apod.). V sezoně jsou tyto produkty mnohem levnější. Takže když jich koupíte více a zamrazíte, zavaříte nebo nasušíte, budete je mít k dispozici celý rok – a za tu nejnižší možnou cenu.
Vaříte, pečete? Udělejte toho víc najednou
Když koupíte maso na pečení, dušení, zeleninu k pečení a další potraviny, které chcete tepelně zpracovat, udělejte toho více najednou. Energie spotřebované na pečení malého i velkého kusu masa totiž spotřebujete téměř stejně.
Takže je výhodnější upéct třeba kilo masa najednou (nebo celou husu, kachnu, větší množství zeleniny, ovesných tyčinek, prostě čehokoliv), část sníst a část uložit do mrazáku nebo do spíže (ovesné tyčinky). Bude vás to ve výsledku stát mnohem méně energie i času.
Důsledně doma vše recyklujte, vyhazujte minimum
Zaměřte se na nákupy bez obalu, noste si své tašky, pytlíčky a jiné obaly, třeba na úklidové prostředky. Bezobalových prodejen už najdete celkem hodně (zatím pouze ve větších městech – ale snad se brzy rozšíří i do dalších oblastí republiky).
Vše, co už nejde doma využít k původnímu účelu, zkuste zrecyklovat a použít jinak. Třeba ze starých triček udělejte hadříky na úklid, houbičky na nádobí. To stejné udělejte i s jídlem – ne že byste jej použili na úklid. Ale ze zbytků vykouzlete pokrm nový. Na internetu najdete spousty receptů na využití zbylých brambor, těstovin, kaše, rýže nebo i vařeného masa či dalších jídel.
Máte kde pěstovat? Pusťte se do toho!
Květníky s bylinkami jsou pěkně drahé. A pytlíčky se sušenými bylinkami ještě víc. Ale vy si je můžete doma pěstovat sami. Stačí parapet, balkon nebo terasa. A kdo má zahrádku, jistě tu místo pro bylinky a základní zeleninu najde. Úrodu dáte do mrazáku nebo nasušíte, zavaříte. Můžete jí obdarovat i své příbuzné nebo známé – a výrazně ušetříte za drahé dárky a pozornosti pro hostitele.
Drogerie a kosmetika mohou mít také domácí původ
Stačí si projet informace o výrobě domácí drogerie a kosmetiky. Jistě se nebudete pouštět do kosmetiky, pro kterou je nutné nakoupit drahé specializované suroviny. Stačí totiž jen to základní, co si běžně kupujete i na jídlo nebo vaření: sůl, cukr, ocet, jedlá soda, sádlo, med, skořice, olej, kukuřičný škrob, citron a další běžně dostupné věci. Jak je použít?
Třeba vodu s olejem na odlíčení. Kukuřičný škrob jako suchý šampon. Med, olej a cukr na jemný peeling a výživu rtů. Sádlo na promaštění problematických míst na pokožce a podobně. Na běžný úklid si pak vystačíte s octem, jedlou sodou, případně s kyselinou citronovou. Týká se to i mytí nádobí v myčce nebo praní prádla. Ocet je totiž perfektním změkčovadlem.
Všechny zmíněné tipy přinesou domů vyšší kvalitu
Přidanou hodnotou tohoto způsobu šetření je vyšší kvalita těch věcí a jídel, která budeme jíst nebo opakovaně používat. Takže nejen ušetříme, ale ještě se ve vlastní domácnosti posuneme o level výš, co se životního standardu týče. A to už za úvahu a realizaci opravdu stojí, nemyslíte?