Lidé se mnohdy obávají o majetek, který si do manželství přinesou. Anebo naopak: Zištný vypočítavec, který se dobře oženil (vdal), se raduje, že se z bohatství druhého partnera bude těšit jednou provždy, i po případném rozchodu. Marně.
___
___
Vše - co člověk nabyl ještě před uzavřením manželství nebo si přinesl ze svazku předchozího - nepatří do společného jmění manželů a zůstává mu bez ohledu na výsledek vypořádání i po rozvodu. Netřeba kvůli tomu uzavírat zvláštní manželskou smlouvu.
Vyplatí se však eventuálně mít doklady, jež potvrdí, že dražší movitý majetek byl získán ještě před sňatkem. Výjimečně by tyto skutečnosti mohli zámožní manželé stvrdit i v oboustranném čestném prohlášení - jakémsi soupisu stavu majetku před vstupem do manželství. Majetková smlouva je ovšem zbytečná. (Právníci, zvláště notáři, vám ji doporučí především proto, aby si z vašeho majetku také něco ukrojili. Však uvidíte, že její sepsání něco stojí!) A pokud jde o nemovitosti? Kdo je zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník před sňatkem, jím také zůstane i po svatbě a také po rozvodu. To by neplatilo, pokud by některý z manželů provedl tzv. rozšíření společného jmění manželů (SJM).
Desítky dotazů a právních odpovědí týkajících se vypořádání společného jmění manželů při rozvodu a mnoho rad najdete v bezplatné právní poradně online na www.bezplatnapravniporadna.cz