Dobré dopoledne, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Náležitosti pracovní smlouvy, co musí pracovní smlouva obsahovat, aby byla platná

nalezitosti_pracovni_smlouvy_co_musi_pracovni_smlouva_obsahovat.jpegStále častěji se můžeme setkat s dotazem, co všechno by měla obsahovat pracovní smlouva. Obecně se dá říci, že by měla obsahovat vše, na čem se dohodnou obě strany, které smlouvu podepisují. Málokdy je však zaměstnanec v pozici, aby si mohl diktovat, co se ve smlouvě nakonec objeví a co ne. Přesto zákon upravuje i tuto otázku a jsou náležitosti, které smlouva obsahovat MUSÍ.

___


Podle ustanovení § 29 odst.1 zákoníku práce musí každá pracovní smlouva obsahovat tyto 3 náležitosti:

a) druh práce, kterou bude zaměstnanec vykonávat
b) místo výkonu práce
c) den nástupu do práce

Samozřejmostí jsou strany, které smlouvu uzavírají - zaměstnavatel a zaměstnanec.

Pokud se týká bodu b), tak vřele doporučuji, aby bylo určení místa výkonu zaměstnání, co nejkonkrétnější. Třeba pokud vám zaměstnavatel do smlouvy napíše jako místo výkonu práce celou Českou republiku, tak vás pak může posílat kamkoliv v rámci celé republiky a vy nemáte možnost odmítnout nebo se proti tomu bránit. Takže nejlépe napsat město nebo organizační jednotku.

 

Na co si dávat v pracovní smlouvě pozor

Je v zájmu zaměstnance pokusit se při podepisování smlouvy dojednat i další body. První rada se týká výše odměny za odvedenou práci. V mnoha firmách se praktikuje taková praxe, že se mzda určuje mzdovým výměrem a ten je pouze přílohou pracovní smlouvy. A protože mzdový výměr není smlouva, není potřeba k jeho změně váš podpis. Zaměstnavatel tedy v tomto případě může snížit vaši mzdu a neporuší tím zákon. Takže na to pozor a zkuste výši odměny zakomponovat přímo do smlouvy.

Dále pozor na různé fígle zaměstnavatelů, které často (hlavně pokud potřebují snižovat stavy) zkouší na své zaměstnance. Pracovník, který má smlouvu na neurčito, je přeřazen na výkon jiné práce. V té souvislosti je mu předložena k podpisu jiná smlouva, kde je změněný nejen druh vykonávané práce, ale je také na dobu určitou. V takovém případě je pro zaměstnance novou smlouvu podepisovat, je mnohem lepší trvat pouze na dodatku ke stávající pracovní smlouvě. Tím pádem se nemění doba trvání smlouvy, ale pouze druh práce.

 

Na závěr jedna rada, která platí stále a nejen v pracovním právu.

NEPODEPISOVAT NIC, ČEMU NEROZUMÍM NEBO S ČÍM NESOUHLASÍM.