Vlastní internetové či facebookové stránky dnes mají i nejmenší firmy. Aby ne, vždyť bez nich jako by neexistovaly. Má to ale svá nebezpečí. Stačí málo. Uvidíte na internetu fotografii, která se vám báječně hodí do stránek. Proč si ji nestáhnout k sobě a nepoužít? Co je na internetu, je přece pro všechny, ne?
___
___
To je omyl, není. Na svou nevědomost teď doplácí stále víc majitelů stránek. Advokáti se totiž začali zajímat o porušování autorských práv u fotografií. Pokud nemáte souhlas majitele autorských práv s využitím jeho obrázků, na své stránky je dát nesmíte. Popravdě řečeno, neměli byste si je ani stahovat do počítače. Tak daleko ale pátrači ještě nedošli. Zatím se riziko týká pouze internetových webových stránek.
Nejde ale jen o fotografie nebo obrázky. Také okopírovat cizí text bez jakékoli úpravy může skončit soudem. Nejnebezpečnější jsou přesto grafické prvky. Ty totiž podléhají autorskému zákonu. Loga, grafy, zkrátka všechno co používáte bez pokud možno doložitelného souhlasu majitele autorských práv, vás může přijít na desetitisíce korun.
Nebezpečí hrozí i neziskovým organizacím. Ilustrační fotografie hladovějících Afričanů, která patří některé z velkých zahraničních fotobank, může neopatrnou neziskovku finančně zničit.
Pokud dostanete dopis od advokáta s tím, že neoprávněně užíváte obrázky (nebo cokoli jiného), raději se zkuste dohodnout mimosoudně. Leda byste vše nezpochybnitelně užívali se souhlasem majitele autorských práv. Pamatujte, že zásah do autorských práv je minimálně přestupek s pokutou až 150.000 Kč. V případě, že se věc vyhodnotí jako trestný čin, mohou být sankce někdy až do desítek milionů. To byste však museli použít velké množství textů nebo obrázků ve vysokém rozlišení.
Související článek, Bezplatná právní poradna online: