Dobrý večer, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Vyhrožování pacientem lékaři a zdravotnickému personálu - právní pohled

vyhrozovani-pacientem-lekari-a-zdravotnickemu-personalu-pravni-pohled

vyhrozovani-pacientem-lekari-a-zdravotnickemu-personalu-pravni-pohled
Zde již nemusíme být pouze v nemocnici na příjmu a nemusí jít o agresivního pacienta, kterého přivezla záchranka, může jít třeba i o střízlivého pacienta, ať již duševně nemocného, nebo jen agresivního. Situace může nastat v ambulanci soukromého lékaře stejně jako v nemocnici.

___

___

Dostatečně známý je případ psychiatra, na kterého, po předchozích mnoha výhrůžkách a avizování budoucího útoku, zaútočil bývalý pacient a těžce ho zranil s pomocí mačety. Případ skončil uložením ochranného léčení nepříčetnému pachateli útoku, ale také vysokým odškodněním lékaře
za nečinnost Policie ČR, na kterou se marně v této situaci obracel a která jednala zcela diletantsky, jak uznaly posléze nejen soudy, ale i Ministerstvo vnitra ČR. 

Případy vyhrožování není radno podceňovat. V roce 2009 se České lékařské komoře podařilo prosadit do nového trestního zákoníku ustanovení, podle kterého případ vraždy, ublížení na zdraví nebo vyhrožování zdravotníkovi je hodnocen vyšší trestní sazbou, a to stejnou jako v případech, kdy se pachatel dopustí tohoto jednání vůči tzv. úřední osobě (dříve tzv. veřejnému činiteli). Případ vyhrožování lékaři usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením závažné škody může být tedy posouzen jako trestný čin nebezpečné vyhrožování s vyšší trestní sazbou než v případě,
že je vyhrožováno běžnému občanovi. Pokud se vyhrožující současně domáhá, aby lékař něco učinil s tím, že pokud to neučiní (např. mu nevystaví neschopenku), zabije ho nebo mu ublíží nebo způsobí nějakou závažnou škodu, pak již nejde o pouhé nebezpečné vyhrožování, ale jde o trestný čin vydírání. 

V každém případě je třeba případ okamžitě  hlásit Policii ČR a postarat se, aby byl předán službě kriminální policie a vyšetřování a neprodleně řešen. Lze doporučit, aby se lékař, kterému bylo vyhrožováno, obrátil i na právní kancelář České lékařské komory, která se pokusí pomoci situaci řešit a současně apelovat na orgány Policie ČR, aby případ nebyl podceněn, s využitím kauzy napadeného psychiatra, kterému musel stát poskytnout vysoké odškodné. Vedle toho je vhodné učinit vlastní opatření k ochraně svého života a zdraví, například neumožnit, aby kdokoli a kdykoli vstoupil bez předchozího ohlášení do ordinace (například koule na dveřích ordinační místnosti), nebo se ozbrojit alespoň pepřovým sprejem, jsem-li držitelem zbrojního průkazu, pak po dobu, kdy vyhrožování a ohrožení trvá, nosit střelnou zbraň. Zcela chápu, že se lehce radí a rada někdy těžko realizuje, ale na druhé straně, je-li člověk na takové situace připraven, dokáže jim mnohem lépe čelit, než pokud se v nich ocitne, aniž tušil, že se tak někdy může stát.

 

 

Zdroj: JUDr. Jan Mach, ředitel právní kanceláře ČLK