Ten kdo nemá příliš zkušenosti s podnikáním může udělat celou řadu chyb, kterých pak bude litovat. Pokud jste v této situaci, kdy začínáte s podnikáním, najdetě si chvilku času a počtěte si jakým nástrahám se vyhnout, případně jak je vyřešit.
___
Hřích č.1 - Nepoučení se z vlastních chyb
Nebojte se chyb. V začátcích se jich většinou nevyhnete, je ale důležité se z nich poučit a jít dál. Pracujte hlavně na tom, abyste nikdy neopakovali tutéž chybu dvakrát.
Hřích č.2 - Ničení osobního života
Vyvážit soukromí a pracovní život je velmi důležité pro všechny a platí to především pro podnikatele. Pokud se budete věnovat jen práci, poškodíte své vztahy s partnery, rodinou a blízkými. Mějte na paměti, že práce může být naplňující, ale nenahradí Vám ani rodinu, ani přátele, a může se Vám stát, že zůstanete sami.
Hřích č.3 - Očekávání, že zákazníci přijdou sami
Existuje spousta cest, jak o vašich aktivitách informovat okolí. Dobře plánovaný marketing je nezbytný. Zákazníci nikdy nepřijdou sami a je třeba je přilákat. Můžete k tomu využít nejrůznějších cest a médií, od letáků, reklamě v místních novinách či rozhlase po různé formy internetového marketingu. V začátcích bude pro vás asi rozhodující finanční dostupnost.
Hřích č.4 - Ztráta duše
Finanční úspěch dokáže lidi hodně ovlivnit a ne vždy k lepšímu, pokud na to nejsou psychicky připravení. Rychlý zisk vás může vést k podezřívání, bezcitnosti, chamtivosti a pýše. Věnujte proto pozornost tomu, jak se chováte, abyste nepřišli o to, co má v životě větší cenu než peníze.
Hřích č.5 - Vyčerpání limitů kreditních karet
Naučte se plánovat své finance, abyste vždy měli na kartách dostatečné peníze pro vyřízení svých plateb. Velké dluhy na kreditních kartách způsobují zbytečnou bolest a obavy. Je totiž jednodušší použít kreditní kartu a jít i do mínusu, než si půjčit peníze. Napřed se vše může zdát nevinné, ale tento hřích je častější, než se zdá.
Hřích č.6 - Skrývání nových nápadů
Řada podnikatelů nechce odhalovat své nové nápady, protože mají strach, že jim je jejich konkurence převezme. Zveřejněním svých nových idejí, ale můžete zaujmout investory. Před nimi byste své nové záměry tajit neměli. Částečné poodhalení tajemství vám může také pomoci zkoumat trh, na který chcete vstoupit. Zjistíte, kdo by mohli být vaši zákazníci, jak budou reagovat, a to vám přinese klid.
Hřích č.7 - Nepotřebuji mít písemné smlouvy
Zejména v začátcích podnikání je třeba mít na papíře opravdu všechno. Sami časem zjistíte, kolik problémů si tím můžete ušetřit. To také platí pokud podnikáte s nějakým partnerem, který je váš kamarád nebo člen rodiny. Nikdy nevíte, co se v budoucnosti stane, a proto zapomeňte na písemné dohody a vše doložte písemnou smlouvou.
Hřích č.8 – Začátek podnikání bez elánu a nadšení
Než se pustíte do podnikání, položte si otázku, zda dané podnikání vás opravdu zajímá a jestli bude mít pro vás náročné podnikání opravdu smysl. Především v začátcích to bude opravdu složité a budete muset podnikání věnovat téměř veškerý čas, proto by vás to mělo alespoň trochu bavit, abyste brzy neztratili elán.
Hřích č.9 - Špatný výběr umístění firmy
Umístění firmy je velmi důležité. Váš obchod, restaurace či kancelář by měla být především na dobře viditelném a přístupném, nejlépe hodně frekventovaném, místě. Stejně jako je nezbytné před začátkem podnikání provést výzkum trhu, je také důležité zkoumat i nejvhodnější umístění vzhledem k předpokládaným zákazníkům.
Hřích č.10 – Vše zvládnu sám
Z počátku podnikání je většinou problém s nedostatkem peněz, proto se vše snažíte udělat sami. Vyplatí se ale mít obchodního partnera. Každý má své slabé stránky a neumí dělat dobře všechno, proto si najděte partnera, který vás bude ideálně doplňovat. Budete mít osobu, které na podnikání bude stejně záležet a při tom vám se vším pomůže a nebudete na to sami.