___
___
Jak se pozná přehřátí psa
Psí kůže obsahuje pouze minimální množství potních žláz a zvířata jsou odkázána jen na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání. Příznaky přehřátí u psa:
- během procházky často sedá nebo zvedá tlapky,
- odmítá nabízené hry,
- hodně sliní,
- je nervózní,
- má pěnu u tlamy,
- zadýchává se nebo kašle,
- u těžšího přehřátí a dehydratace stavu zvracení, horečka, bušení srdce, průjem, neschopnost pohybu.
Jak zchladit psa?
Pokud je pes přehřátý, je nutné psa co nejrychleji
- zabalit do mokrých ručníků,
- dát mu napít,
- vzít jej do klimatizované místnosti (nebo sklep) nebo mu
- ochladit tělo a hlavu chladivými obklady a
- spěchat k veterináři.
.
Nezapomeňte
-
Malá psí plemena se v létě pohybují těsně nad rozpálenou zemí - snáze se tedy přehřejí.
-
V horku nesmíte psa ponechat v uzavřeném autě, kde teplota stoupá někdy až ke 100°C. Musí-Ii už na vás chvíli počkat, vždy parkujte ve stínu, auto větrejte (otevřené okénko, zapnutý větrák), dejte zvířeti misku s vodou a pravidelně v krátkých intervalech ho kontrolujte.
-
Srst je pro psa izolační vrstvou proti zimě i proti horku. Izoluje však jen tehdy, pokud je dobře pročesaná, pod plstnatou srstí je větší horko a pes může mít i nepříjemné kožní problémy. Někteří psi línají příliš dlouho a srst se jim v tomto období hodně zacuchává, pro zlepšení kvality stavu jejich pokožky a rychtejší vylínání je vhodné podávat speciální doplňkové krmné směsi (například Gelacan Champion).
-
Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní, feny ve vysokém stupni březosti, malá štěňata, psi s tmavou srstí a plemena s krátkou čelistí tzv. splácnutým čumákem.
Potrava má mít v letních měsících pokojovou teplotu - nepodávejte zvířeti jídlo přímo z lednice, při krmení omezte tuky.
-
Častěji doplňujte a měňte vodu a dbejte na to, aby zvíře opravdu dostatečně pilo. Pokud se vám zdá, že pes málo pije, můžete vodu ochutit medem, glukopurem, trochou masového netučného vývaru apod.