Dobré ráno, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Nové občanské průkazy pro dospělé a pro děti - informace

novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace
novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace
Nový průkaz totožnosti vypadá jinak než ten předchozí. Musíme si ho všichni pořídit? Pokud máte občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, platí vám až do data, které je na něm uvedeno (strojově čitelné údaje jsou řada čísel a znaků na spodu lícní strany). Pro nový tedy nespěchejte, není k tomu důvod. Z ostatních průkazů ovšem platí jen ty, které patří lidem narozeným před 1. lednem 1936, tedy ve věku 76 let a víc.
___
___


V průkazu však musí být napsáno Platnost prodloužena bez omezení, případně Bez omezení. S největší pravděpodobností budou mít dědeček i babička všechno v pořádku a nikam nebudou muset.

 

Kde požádat o nový občanský průkaz?

Co však dělat, když zjistíme, že nám platnost dokladu končí? O nový doklad se žádá u obecního úřadu obcí s rozšínou působností, na magistrátech krajských měst, v případě Pražanů na úřadech městských části 1-22. Vždy tam, kde máme trvalé bydliště. Lidé, kteří trvalý pobyt v ČR nemají (např. dlouhodobě pracují v zahraničí), žádají tam, kde trvale bydleli naposledy. A ti kdo tu dlouhodobě nebydleli, se musí obrátit na magistrát města Brna, který má na starost jejich agendu.

 

Jak dlouhodo dopředu požádat o nový občanský průkaz?

O nový průkaz si zažádejte o 4-5 týdnů dříve, než starému vyprší platnost. Zhruba tak dlouho bude trvat vydání nového. Na úřad si vezměte jen starý doklad. Fotografii vám udělá úředník na místě. Pokud ale jde o vaši první občanku, musíte s sebou mít i rodný list.  Ten potřebujete i v případě, že vám starý doklad propadl, ukradli vám ho apod.

 

Občanský průkaz pro děti pod 15 let kvůli cestování do zahraničí

Potřebují ho i děti. Od nynějška totiž mohou dostat občanský průkaz i lidé pod 15 let. Je to kvůli zahraničním cestám: Aby mohly děti jezdit do jiných států, musí mít vlastní doklad. To je i cestovní pas, do Evropské uníe jim ale občanský průkaz stačí. Lze to doporučit v případě rozvedených rodičů, kdy má jeden z ních obavy, že druhý dítě navždy odveze do ciziny. Šance na návrat dítěte ze zemí EU existuje, z Egypta nebo Pákistánu se to nejspíš nepodaří. Za vydání dětského průkazu se platí 50 Kč. O novou občanku musíte žádat také když se změní některý údaj, který je na ní uveden (změna rodinného stavu, trvalého bydliště apod). Pak je nutné vzít na úřad i doklad o dané změně.

 

V čem se nové občanky liší od dřívějších typů?

Nejdřív nám padne do oka velikost. Nebo spíš malost - průkaz má rozměry kreditní karty. Jinak najdete na průkazu zhruba to co dnes.

Mimochodem pokud sdělíte, že nechcete mít na občance uveden rodinný stav, nebude tam. O uvedení vysokoškolských titulů naopak musíte požádat. 

 

A jak je to s čipem na občanském průkazu?

Hodně se mluví o elektronickém čipu, kterým mají být doklady vybaveny. Ty ale nejsou povínné a v současné době se aní nedají příliš využít. Průkaz s nimi stojí 500 Kč, zatímco bez něj se vydává zdarma.

 

Bezpečnostní kód BOK

Pozor ale na mnohem důležitější novinku! Při převzetí občanského budete muset zadat bezpečnostní osobní kód (BOK)! Je to něco jako PIN u bankovních karet. Úřady ho mohou vyžadovat při prokazování totožnosti občankou, a pokud ho zadáte tříkrát za sebou chybně, průkaz se vám zablokuje. Vybírejte tedy něco, co se dobře pamatuje!

 

novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace

novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace

 

novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace-2

novy-obcansky-prukaz-2012-pro-deti-dospele-informace-2