___
Čím menší zvířátko, tím levnější?
Ne tak docela. Myška je asi za 15 korun, křečci a potkani za padesátikorunu, morčata se prodávají za ceny od 80 korun, králíčci mohou být vaši za cca 300-400 Kč. Ale to není vše! Zvířátko s ostrými zoubky nemůže bydlet na vaší pohovce, třebuje příbytek na míru. Křeček či pískomil si bude lebedit v teráriu, to se dá získat již za 200 Kč. Morčatům a králíkům nejlépe vyhovuje klec, protože plastem se mohou prokousat. Měla by být dlouhá alespoň metr, aby v ní měl chlupáč dost pohybu.
Klec je základ, nešetřete na ní
Na kleci chtějí lidé šetřit kvůli penězům (ochudí kasičku asi o osm stovek), ale také kvůli nedostatku místa v bytě. Jenže ve stísněném prostoru hrozí zvířátkům zakrnění kosterního svalstva.
Kvalitní stelivo, pro morčata a králíčky raději válečky než prašné piliny, pořídíte měsíčně asi za 60 Kč. Vhodné jsou také hobliny, které můžete získat od truhláře velmi levně nebo dokonce zadarmo.
Žrádlo pro hlodavce - myši či morčeti zrní, králíkovi ale ne!
Přinejmenším kolem stokoruny dáte za krmivo. Malí hlodavci (myši, morčata ad.) si pochutnají na zrní, ale králíka jím nekrmte, mohl by ztloustnout a dostat infarkt. Morčata musí mít suché seno (vždy, i v létě, kdy mají živou trávu). Seno si můžete sehnat z louky a nebo ho koupit v obchodě (pak se vám ale chov hlodavce prodraží).
Neudělejte chybu při koupi klece pro papouška!
Pořizovací cena většího papouška šplhá až na několik desítek tisíc. Umalých opeřenců však často platí, že je klec dražší než její nájemník. Zdálo by se, že 200 Kč za andulku nebo 500 Kč za kanárka je pakatel, který si může dovolit každý. Jenže kvalitní ptačí příbytek z nerezu vyjde nejméně na 5.000 Kč.
Nejhorší chybou je koupit klícku, která je nabarvená nebo špatně pochromovaná. Létající společník pak může kousky laku či kovu oklovávat a způsobit si zdravotní újmu. Nedbale ošetřené dráty také oxidují při kontaktu s kousky ovoce, které dáváte ptáčkům na přilepšenou. Než koupíte drátěnou konstrukci za pár stovek na tržnici, poraďte se v dobrém zverimexu, zda zvířeti neublíží. V rozpočtu musíte počítat i s nákupem dobrého ptačího krmení. Nekvalitní směsi bývají prašné, v prachu jsou roztoči a ptáčci pak začnou kašlat. Naštěsti jsou mali exoti umírnění strávníci, takže měsíčně utratíte za zobání třeba pro andulku asi 50 Kč.
Zdraví není zadarmo
Pejsek bez rodokmenu vypadá na první pohled jako dárek, který nic nestojí. Jenže k tomu musí mít nový člen rodiny ještě pelíšek, misky, obojek a hlavně pravidelnou veterinárni péči. Základní očkování proti vzteklině vyjde ročně na 300-700 Kč, za tabletu na odčervení (dospělý pes ji potřebuje 2krát ročně) dáte 30-80Kč. Obojky proti blechám a klíšťatům jsou za 300-600 Kč. Za odstranění zubu zvěrolékař kolem tisícovky. A to je pouze prevence! Předem počítejte s tím, že si se psem pořizujete závazek nejméně na deset, dvanáct let.
Kolik stojí žrádlo pro psa za rok
Granule, jež stojí pod padesát korun za kilo, nelze považovat za potravu pro psa, je to samé obilí. Výživná krmě vyjde pro menší rasy na tři stovky měsíčně, u velkých si připravte tisícové částky.
Na akváriu nešetřete
Běžné druhy akvarijních rybiček jsou k mání za pár desetikorun. Vy však chcete, aby se jim u vás dobře dařilo. A to už stojí o něco víc. Lidí často dělají stejnou chybu, že kupují malá akvária. Jenže nádobu, která má pod padesát litrů nemůžete vyčistit jak je potřeba. Nejde v ní udržet nezbytná biologická rovnováha. Začínající chovatel musí naplánovat koupi kvalitního setu, v němž bude kromě akvárka i světlo, filtr a topení, zaručující plujícím obyvatelům teplotu kolem 22-26 stupňů Celsia. Dáte za něj 1400 Kč a více.
Méně náročné jsou rybky betty, kterým stačí k životu koule s vodou cca za ctyři stovky. Za dobré vločkové krmení osazenstvo padesátilitrového akvária utratíte asi padesát korun za měsíc.
Nejvíc stojí hygiena
Netoužíte-li po čistokrevné kočičce, můžete si přinést předoucí uzlíček zcela grátis. Ale pozor, výbava není vůbec levná ať už máte pravou "mňaudámu" nebo micinku bez papírů.Kočka vyžaduje místo na spaní a zdarma pořídíte nanejvýš kartonovou krabici vystlanou novinami. Takže honem pro košík nebo pelíšek (od 300Kč). Nákup speciálního WC (za 100-500 Kč) ještě snesete, jenže náplň musíte několikrát týdně měnit, a to už se prodraží měsíčně o další dvě stovky.
Kočka chovaná v bytě musí mít škrabadlo (min. 300 Kč), k veterináři a na cesty pro ni musíte mít přepravku (cca. 400 Kč).
Dospělá micka potřebuje měsíčně nejméně 5 kg kvalitního suchého krmiva, to stojí asi 500 Kč. Dlouhosrsté parádnice se neobejdou bez kartáče a dalších kadeřnických pomůcek.