Dobrý večer, dnes je pátek 8.11.2024, svátek slaví Bohumír, zítra Bohdan.

Papoušek Lori mnohobarvý - chov, cena, charakteristika, vlastnostni, informace, strava

lori-mnohobarvy-obrazek-fotografie-cena-chov-voliera-strava-zradlo

lori-mnohobarvy-obrazek-fotografie-cena-chov-voliera-strava-zradlo
Lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus) má parametry ideálního společníka - moc toho nenamluví, za život si osvojí maximálně pár slov, je přátelský, přítulný, snadno ochočitelný a vypadá naprosto skvostně. Výrazným zbarvením svého opeření upoutá na první pohled, protože v něm najdeme všechny odstíny duhy. Lori je pečlivý rodič - taková je vizitka papouška jménem Lori mnohobarvý.

___
___


Loriové mají desítky poddruhů, jež se liší právě tóny svého pernatého oděvu. Společné mají pouze modré zbarvení hlavy a nápadně červený zobák. 

Odkud lori mnohobarvý pochází

Domovinou papoušků lori je oblast Austrálie a Oceánie. Původně obývali především lesní porosty, ale zabydleli se i v horách či parcích. Do Evropy přicestovali s botanikem Josephem Banksem, jenž v letech 1768 až 1771 doprovázel mořeplavce Jamese Cooka na jeho objevitelských výpravách. V našich končinách se poprvé tito pestrobarevní ptáčci objevili až na sklonku 19. století, ale o to pevněji se pro svou milou povahu uhnízdili ve voliérách místních chovatelů.


Cena papouška lori

Loriové stojí podle poddruhu od 4000 Kč do 20.000 Kč.


Kam umístit voliéru papouška lori - dovnitř nebo ven?

V otázce bydlení musíte vyřešit v prvé řadě, jak klec či voliéru vybavíte z hlediska hygieny. Loriové se totiž živi tekutou stravou a podobnou konzistenci mají i jejich exkrementy. Z nevhodně umístěné či vybavené ubikace by mohlo dojít k potřísnění nejbližšího okolí. Chovatelé proto nejčastěji volí savou podestýlku (lesní hrabanku, hobliny, granuláty), kterou je třeba jednou za týden vyměnit alespoň pod bidýlky. Jednou za jeden až dva měsíce musíte kompletně "vykydat" celý příbytek a vystlat ho novou, přibližně pěticentimetrovou vrstvou steliva. V příbytku by neměla chybět také uzavřená budka, jež slouží jako ložnice na přenocování. Tyto papoušky můžete chovat i venku, ale před chladem je musíte ukrýt do vnitřního zimoviště, kde je třeba udržovat konstantní teplotu (přibližně dvacet stupňů). Papoušci navíc mohou zahnízdit po celý rok a ze své domoviny jsou zvyklí na delší den, a tak jim chovatel musí posunout večerku pomocí umělého světla. Lori se však spokojí i s celoročním pobytem ve vnitřním prostředí.

Více papoušků v jedné voliéře

V jedné voliéře můžete chovat i větší počet pestrobarevných fešáků. Vždycky vám však musejí jít tak říkajíc do páru, lichý jedinec by mezi ostatními moc dlouho nevydržel. Jediným obdobím, kdy je třeba skupinu rozdělit po partnerských dvojicích, je čas hnízdění. V této době si loriové hájí své hnízdo a teritorium do posledního peříčka a mohli by se s ostatními zranit při hájení svých práv. Navíc by mohlo dojít k nežádoucímu křížení jedinců různých poddruhů (k takovým mláďatům byste těžko hledali barevně odpovídající protějšek). Proto je nutné páry stejného druhu umístit do budek napodobujících dutý kmen stromu, kde se mohou nerušeně věnovat zachování druhu. Loriové patří k prototypu vzorných rodičů. Samička snáší dvě až tři vajíčka, jež zahřívá 25 dní, a ptáčátka pak rodiče krmí kašovitou stravou dalších sedm až osm týdnů.

Čím se živí lori mnohobarvý

Pyl, nektar, hmyz, šťavnaté plody, semena a bobule - tak vypadá jídelníček volně žijících loriů. Jedinci chovaní v zajetí potřebují stejné složení stravy, kterou jim musí jejich lidský opatrovník předkládat v kašovité konzistenci. Není radno je převádět pouze na suché zrní, na němž si pochutnávají ostatní druhy papoušků. Nevhodné krmení může lorimu výrazně zkrátit život. Papouščí dobrotu si můžete umixovat sami. Každý chovatel má jiný recept, čím uctívá zobáček svého kamaráda. Kašičky se připravují z různých přísad - obilného šrotu, sójové mouky, ovocného sirupu, medu, kondenzovaného mléka, ovocného pyré, vařené rýže, banánů, hrušek, melounu a jiného šťavnatého sezonního ovoce. Opeřenci si pochutnají i na zelenině nebo na naklíčeném zrní, slunečnici a prosu. Pokud si netroufnete na domácí stravu, můžete vyzkoušet některou z instantních směsí určenou pro papoušky lori, která se v daném poměru pouze rozmíchá v teplé vodě. Ve voliéře by nemělo chybět také zelené krmení a větve na okusování. Misku s čerstvou vodou je třeba každý den řádně vymývat, abychom předešl i šíření nebezpečné plísně. Loriové jsou totiž náchylní na onemocnění plísní zobáku a nohou. Jedinou účinnou obranou proti této hrozbě je udržování papouščího budoáru v čistotě. Ovšem při správné péči a výživě nám lori mnohobarvý může dělat milou společnost až 20 let.

Lori mnohobarvý - fotografie, obrázek

co-zere-lori-mnohobarvy-obrazek-fotografie-cena-chov-voliera-strava-zradlo

co-zere-lori-mnohobarvy-obrazek-fotografie-cena-chov-voliera-strava-zradlo

Lori mnohobarvý

 

  • Původ: Austrálie, Oceánie
  • Výška: 24 až 28cm
  • Rozpětí křídel: 17cm
  • Cena: 4 až 20 tisíc (podle vzácnosti poddruhu)
  • Zajímavost: jeho jazyk je opatřen štětičkami, takzvanými papilami, jimiž smetává pyl a nektar z květů. Pomáhá si jím i při pití vody, takže jeho zobák se vůbec nedotkne hladiny.