Lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus) má parametry ideálního společníka - moc toho nenamluví, za život si osvojí maximálně pár slov, je přátelský, přítulný, snadno ochočitelný a vypadá naprosto skvostně. Výrazným zbarvením svého opeření upoutá na první pohled, protože v něm najdeme všechny odstíny duhy. Lori je pečlivý rodič - taková je vizitka papouška jménem Lori mnohobarvý.
______
Odkud lori mnohobarvý pochází
Domovinou papoušků lori je oblast Austrálie a Oceánie. Původně obývali především lesní porosty, ale zabydleli se i v horách či parcích. Do Evropy přicestovali s botanikem Josephem Banksem, jenž v letech 1768 až 1771 doprovázel mořeplavce Jamese Cooka na jeho objevitelských výpravách. V našich končinách se poprvé tito pestrobarevní ptáčci objevili až na sklonku 19. století, ale o to pevněji se pro svou milou povahu uhnízdili ve voliérách místních chovatelů.
Cena papouška lori
Loriové stojí podle poddruhu od 4000 Kč do 20.000 Kč.
Kam umístit voliéru papouška lori - dovnitř nebo ven?
Více papoušků v jedné voliéře
Čím se živí lori mnohobarvý
Pyl, nektar, hmyz, šťavnaté plody, semena a bobule - tak vypadá jídelníček volně žijících loriů. Jedinci chovaní v zajetí potřebují stejné složení stravy, kterou jim musí jejich lidský opatrovník předkládat v kašovité konzistenci. Není radno je převádět pouze na suché zrní, na němž si pochutnávají ostatní druhy papoušků. Nevhodné krmení může lorimu výrazně zkrátit život. Papouščí dobrotu si můžete umixovat sami. Každý chovatel má jiný recept, čím uctívá zobáček svého kamaráda. Kašičky se připravují z různých přísad - obilného šrotu, sójové mouky, ovocného sirupu, medu, kondenzovaného mléka, ovocného pyré, vařené rýže, banánů, hrušek, melounu a jiného šťavnatého sezonního ovoce. Opeřenci si pochutnají i na zelenině nebo na naklíčeném zrní, slunečnici a prosu. Pokud si netroufnete na domácí stravu, můžete vyzkoušet některou z instantních směsí určenou pro papoušky lori, která se v daném poměru pouze rozmíchá v teplé vodě. Ve voliéře by nemělo chybět také zelené krmení a větve na okusování. Misku s čerstvou vodou je třeba každý den řádně vymývat, abychom předešl i šíření nebezpečné plísně. Loriové jsou totiž náchylní na onemocnění plísní zobáku a nohou. Jedinou účinnou obranou proti této hrozbě je udržování papouščího budoáru v čistotě. Ovšem při správné péči a výživě nám lori mnohobarvý může dělat milou společnost až 20 let.
Lori mnohobarvý - fotografie, obrázek
Lori mnohobarvý
- Původ: Austrálie, Oceánie
- Výška: 24 až 28cm
- Rozpětí křídel: 17cm
- Cena: 4 až 20 tisíc (podle vzácnosti poddruhu)
- Zajímavost: jeho jazyk je opatřen štětičkami, takzvanými papilami, jimiž smetává pyl a nektar z květů. Pomáhá si jím i při pití vody, takže jeho zobák se vůbec nedotkne hladiny.