Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Potkan - chov, klec, krmení, rozmnožování, nemoci, hračky, hamaky

potkan-chov-klec-krmeni-rozmnozovani-nemoci-hracky-hamaky

potkan-chov-klec-krmeni-rozmnozovani-nemoci-hracky-hamaky
Potkan (Rattus norvegicus), rod Rattus, velký myšovitý hlodavec. V přírodě se dožívá cca 2 let, v zajetí se může dožít i vyššího věku, pokud jej neskolí nějaká zákeřná nemoc, protože potkani umírají především na komplikace způsobené rakovinou, případně jsou náchylní na prochladnutí vlivem průvanu. Potkan dosahuje hmotnosti až kolem 0,5 kg, samci mohou povyrůst o něco více, v dospělosti váží až 0,8 kg).

__

__

Povídání o potkanech aneb potkan není krysa

Krysa je na rozdíl od potkana menší, má delší ocas než tělo, větší uši i oči, špičatější hlavu a pouze pět párů bradavek oproti potkanovi, který má párů šest.

Do Evropy se krysy a potkani dostali zhruba před dvě stě lety z východní Asie. Byli a stále jsou to ve venkovních podmínkách škůdci a přenašeči nejrůznějších onemocnění.
Avšak v posledních mnoha letech jsou chováni jako domácí mazlíčci, a to především pro svou milou povahu a intelgenci.

 

Rozmnožovánímláďata potkanů

Březost trvá 21 až 24 dní, průměrně se rodí kolem deseti mláďat. Samice kojí cca tři týdny, prodej mláďat by tedy neměl nastat dříve než v cca v pěti týdnech.
Potkani dospívají zhruba mezi druhým a čtvrtým měsícem, tudíž je nutné včas oddělit samce od samic, aby se nekontrolovaně nemnožili. Samice může zabřeznou i pětkrát do roka, pokud k tomu má příhodné podmínky.

 

Krmení

Potkan je naprostý všežravec. Základ jeho stravy tvoří obiloviny, semena trav a zelenina, zbytek tvoří bílkoviny, které nutně potřebuje. Denně sní až desetinu toho, co sám váží. Důležitý je i pitný režim, proto je nutné, aby měl potkan neustále přístup k čisté vodě, nejlépe v napaječce. Taktéž si potřebuje obrušovat své zuby, jelikož je to hlodavec. Suchý chleba je ideální, ale pozor aby potkan zbytečně netloustnul. Dobré je mu poskytnout větvičky z ovocných stromů, které si může dle libosti ohlodávat. Samozřejmě se rád pustí i do vybavení své klece, když nenajde nic lepšího, tudíž by člověk měl počítat se ztrátami. Nevyhovující jsou nejrůznější dřevěné domečky či žebříčky, ty většinou potkan ohlodá jako první.

 

Čím potkana krmit

- zde najdete základní informace a typy, čím potkany krmit a čím jim přilepšit

 

Klece pro potkany

- zde najdete rady a tipy, jak vybrat ideální klec pro potkany

 

Hračky pro potkany

- zde najdete typy na nejoblíbenější potkaní hračky

 

Hamaky pro potkany

- zde najdete text o závěsných potkaních postýlkách

 

Potkaní sputniky, domečky, tunely a plastové košíky

- zde můžete naleznout inspiraci pro zařízení potkaních klecí