Dobré ráno, dnes je čtvrtek 14.11.2024, svátek slaví Sáva, zítra Leopold.

Vánoční napětí a stres - jak ho zvládnout, přežít? Vyprané záclony nejsou vše.

vanocni_napeti_stres_jak_zvladnout.jpgBlíží se nám Vánoce, všichni jako smyslů zbavení objíždíme obchody a jako sršni se vrháme na vše co jen trošku připomíná dárek. Uklízíme, chystáme, smažíme, pečeme. Ženy jsou z toho všeho vyčerpané, unavené. Poslouchal jsem v rádiu Dr. Cimického, který říkal, že když nestihnete vyprat záclony, operou se prostě po novém roce, zase tak moc se nestane. Hlavně to nepřehánět, mohlo by to vést k napětí a hádkám.

 

___

Vánoce a my

Blíží se vánoční svátky. Děti se těší a dospělí převážně děsí… Proč ale? Vždyť Vánoce by měly být tím nejkrásnějším, nejklidnějším a nejharmoničtějším časem roku! Lidé by na sebe měli být alespoň o Vánocích hodnější, tolerantnější, rodiny by si měly udělat čas na klidné posezení a popovídání. Zkrátka – šťastné a veselé!

V posledních letech ale čím dál častěji slyšíme větu: „Já se zblázním, už se zase blíží Vánoce!“ A tak se svátky klidu a pohody staly pro dospělé hrozbou!

Ženy se hroutí už jen při představě generálního úklidu, přelidněných supermarketů a nekonečných hodin v kuchyni! Muže drtí představa – co to všechno zase bude stát?!

Kde se bere napětí? Nesahejte až na dno svých sil!

Předvánoční období patří ke dnům s největším rizikem stresu. Lidé se snaží dokončit rozdělanou práci, připravit na vánoční svátky své domovy, nakoupit dárky a nachystat pro své blízké ty nejkrásnější Vánoce. Měli mít na paměti, že to nejdůležitější je, zda budou mít sílu šířit radost.

Tudíž musejí si v sobě nějakou radost vytvářet, musejí mít psychickou energii na to, aby ostatním k něčemu o svátcích byli. I když před Vánoci se tak úplně odpočívat nedá, měli by se držet svých hodnotových žebříčků, nepodléhat lákání reklam a říci si, co je nejdůležitější - zda to, že všechny zahrnou hmotnými dary, nebo je obdarují radostí. V předvánočním období se psychika lidí zhoršuje. Častěji trpí depresí a úzkostí. Do jisté míry je to způsobeno zodpovědností a úzkostností, abychom vše zvládli. To se týká zejména žen. Velkým zdrojem stresu jsou obavy lidí, zda neztratí práci. Podniky koncem roku bilancují, přehodnocují, organizují. Tento předvánoční čas se stává dobou, kdy lidé přicházejí o práci, bojí se o ni, nebo práci nemají a před nimi jsou Vánoce.

Obranou před stresem je to, že si člověk postaví bariéru proti tlaku reklamy a snahám obchodníků, za kterými jsou peníze. Lidé by si měli právě v tomto čase uvědomit, že nezvládnou vše, že jejich síly nejsou bezedné. Je výhodnější zvládnout situaci jen napůl, takže pak člověka nezlomí deprese z toho, že nesplnil všechna svá předsevzetí. Máme tak trošku sobecky myslet na sebe, na to, že psychika i tělo potřebují ponechat si nějakou sílu a do jisté míry sami sebe takto chránit.

 

Hlavně klid ...

Radujte se z toho, co máte a nechtějte to, co nemáte, co je zbytečné a co možná mít ani nemůžete! Že něco MUSÍTE je jen ve vaší hlavě.

Sedněte si a přiznejte si, co skutečně CHCETE! Napište si seznam od nejdůležitějšího k tomu nejméně podstatnému! Druhou polovinu seznamu odtrhněte a rovnou zahoďte!

Z první poloviny udělejte jen to, co v klidu a pohodě zvládnete! Pamatujte: Co nemáte – to nepotřebujete!

Advent byl původně považován za čas zklidnění. K tomuto pojetí bychom se měli vrátit. Nenechat se zblbnout reklamou, příkladem našich maminek nebo třeba jen snaživostí našich kolegů či přátel, vedle kterých si připadáme jako lenoši.

Čas Vánoc je přece komplexní a kromě dárků k němu patří i jiné důležité věci jako je příjemná hudba, vůně, estetické prožitky i rodinné rituály, které nás všechny těší.

Není nad chvíle strávené s lidmi, které milujeme. Zkusme jednou vnímat Vánoce srdcem a city a snažme se vypnout rozum! Uvidíte, že svátky najednou uvidíte ze zcela jiného úhlu, prožijete skutečnou pohodu a hlavně – už první den nového roku se budete těšit na další! 

 

Vánoce jinak?

V Novém zákoně lze nalézt geniální větu: Je sobota pro člověka, nebo člověk pro sobotu? Což platí beze zbytku i pro Vánoce. Kdo tohle nepochopí, bude se dál utápět v materiální části svátků a není mu pomoci,.

Jak tedy eliminovat pět hlavních stresů, které nám dokáží otrávit Vánoce tak, že se nemůžeme dočkat nového roku, místo toho, abychom si výjimečné svátky užili?

nedostatek času
Zkuste se jednoduše zastavit a říci si, co je pro vás opravdu podstatné. Zda je to úklid, dárky a vaření – to znamená právě tu materiální stránku Vánoc, a nebo čas, který můžete strávit se svými blízkými povídáním, procházkami a vůbec činnostmi na které v průběhu roku nemáte čas!

• málo peněz
Nákup jídla dnes patří k největší finanční zátěži. O svátcích si chceme dopřát i to, nač si normálně netroufneme ani pomyslet! A je správné si jednou za čas vyhodit z kopýtka. Kupme si nějakou speciální dobrůtku s tím, že si odpustíme to, co kupujeme běžně. Zkrátka kus za kus. Pak naše nákupy nedosáhnou astronomické sumy, která nás u pokladny téměř položí a z které se pak budeme vzpamatovávat do konce Vánoc! Tady zkrátka platí: Méně je někdy více!

• tíseň z nákupu dárků
Ani vaše děti ani nikdo jiný z vašich blízkých nepotřebuje nezbytně nic z toho, o čem vás přesvědčuje reklama! Dary jako ponožky, kapesníky, košile a jiné části oblečení také nejsou to pravé. Jsou to věci denní potřeby, které by si měl každý kupovat jak je potřeba v průběhu roku. Proč tedy raději nevěnovat dárek, který sice není zdánlivě užitečný, ale za to potěší. Co takhle darovat hudbu, vonnou svíčku nebo pěknou knížku. A pak hlavně milý úsměv a dobrou náladu.
Tipy na vánoční dárky jsou zde.

• pnutí z úklidu
Věřte, že naleštěná podlaha není podmínkou šťastných Vánoc. Práce nemá nožičky – neuteče! To, že dnes máte vše uklizené, neznamená, že to tak bude i zítra. Leda byste své obydlí opustili. A žádná nablýskaná klika nestojí za to, aby jste uzurpovali rodinu. Chvíle, které teď můžete strávit se svými blízkými v klidu a pohodě už ale nikdy nevrátíte.

• napětí z množství jídla

Přejídání může zkazit celé Vánoce. Nemluvě o čase po svátcích, kdy zjistíte, že jste přibrali a následuje povánoční deprese z nezbytné diety! Tady existuje přímá úměra – čím méně nakoupíte – tím více ušetříte.