Dobré odpoledne, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Bechtěrevova nemoc, choroba - dieta, antigen B27, práce (pracovní zátěž), příznaky a příčina, lázně

 

bechterevova-nemoc-choroba-dieta-antigen-b27-prace-pracovni-zatez-priznaky-a-pricina-lazne

bechterevova-nemoc-choroba-dieta-antigen-b27-prace-pracovni-zatez-priznaky-a-pricina-lazne
Bolest v kříži nebo bolesti pat. Tak se může projevit ankylozující spondylitida, známá jako Bechtěrevova nemoc.   Bechtěrevova nemoc, běžně označovaná jako "Bechtěrev", je zánětlivé onemocnění křížových kloubů a vazů kolem páteře. Tato nemoc však může mít (ale nemusí) další mimokloubní příznaky: záněty očí, kloubů, úponů, střeva a někdy i kůže nebo aorty. Typicky postihuje mladé muže.

___

___

 

Onemocnění se začíná projevovat koncem druhého desetiletí života a během třetího, tedy mezi 18. a 40. rokem života. Vzhledem k tomu, že jde o dobře vypadající, mladé a do té doby zdravé muže, ošetřujícím lékařům může trvat i několik let, než pacienta odešlou ke specialistovi, který nemoc diagnostikuje.  

 

bechterevova-nemoc-choroba-dieta-antigen-b27-prace-pracovni-zatez-priznaky-a-pricina-lazne-2
bechterevova-nemoc-choroba-dieta-antigen-b27-prace-pracovni-zatez-priznaky-a-pricina-lazne-2
Příznaky a projevy Bechtěrevovy nemoci

Typicky se "Bechtěrev" projevuje takzvanou zánětlivou bolestí v kříži. To je bolest klidová, především noční. K ránu pacienty budí. V takovém případě proti bolesti významně pomáhá lehké rozcvičení. Říká se, že bechtěrevik je skvělý manžel: Brzy vstává a cvičí, chystá pro celou rodinu snídani a ještě z toho má prospěch.

 

Příčina  Bechtěrevovy nemoci

Jednoznačnou příčinu nemoci určit zatím neumíme. Víme, že nemoc postihuje nejčastěji osoby s pozitivním antigenem HLA-B27 (viz box) na bílých krvinkách. Těchto lidí je v běžné populaci asi 9 %, mezi bechtěreviky ale 96 %. Spouštěcím faktorem často bývá obyčejná střevní nebo jiná infekce. Onemocnění je dědičné.

 

Prognóza  Bechtěrevovy nemoci

Postup nemoci je případ od případu velmi odlišný. Některým šťastlivcům se zánět zastaví na křížovém skloubení, jiným však postupuje zánět po páteři a postupně, různě rychle, způsobuje typické tuhnutí páteře.

 

Lázeňská léčba  Bechtěreva

Základními léky na Bechtěrevovu chorobu jsou takzvaná nesteroidní antirevmatika. To jsou léky, které působením na zánět tlumí bolest. Další významnou součástí léčby je cvičení, fyzikální (např. elektroléčba) nebo lázeňská léčba, která přináší někdy i dlouhodobou úlevu od bolesti a brání ztuhnutí kloubů a páteře. Také brání omezení funkce hrudníku, která s tuhnutím souvisí, a může být hlavní příčinou srdečních či oběhových obtíží.

 

Léčba

Vedle nesteroidních antirevmatik se užívají i kortikosteroidní látky, nejčastěji ve formě injekcí do bolestivých kloubů a vazů. Při postižení kloubů na rukou a nohou pomáhají léky, které se také užívají u jiných forem revmatismu, jako Sulfasalazin a Methotrexat. Moderní léčbou, která je však rezervována pro svou vysokou cenu jen pro pacienty s častými velkými záněty nebo pro pacienty s mnohočetným postižením, je biologická léčba. Působí přimo na nositele zánětu v krvi.

LÉČBA BECHTĚREVOVY NEMOCI BYLINAMI ZDE.  

 

 


 

Otázky a odpovědi

Manželovi diagnostikovali Bechtěrevovu nemoc. Chce ale dál pracovat. Za jakých podmínek byto bylo možné?

Zásadně není vhodné povolání, kde je pacient vystaven střídání směn či náhlému střídání teplot nebo prácevjednotvárné neměnné
poloze. Ideálníje činnost, při nížje možné střídavě sedět, stát a chodit. Dlouhodobému ajednostrannému zatížení (zejménav předklonu) by se mělo zabránit, právě tak jako zvedání těžkých nákladů, vystavení zimě a vlhkosti. Pro pracovní činnost by měl být používán upravený
sedací nábytek. Pravidelnost práce, vhodné klima, možnost si zacvičit či častěji změnit polohu jsou pro pacienty nezbytné.

 

Co má pacient s Bechtěrevovou nemocí jíst a pít?

Většina bechtěreviků má sklon k vyšší hladině kyseliny močové v organismu, proto se doporučuje nejíst moc červeného masa, silné vývary, omezit luštěniny a plody moře a požívat raději méně čokolády. Je třeba dostatečně a pravidelně pít, omezit však konzumaci piva. Upřímně doporučuji lázeňskou léčbu, která mnoho našich pacientů udržuje léta funkční a schopné práce a kde se režimová, dietní a rehabilitačníléčba vhodně skloubí. Výhodou lázní také je, že se pacient má možnost s případnými změnami postupně sžít.

 

Co je to pozitivní antigen B27

Bechtěrevova nemoc je velmi silně spojena s antigenem s názvem HLA-B27. Komplex HLA (human leukocyte antigen) je systém, který se nachází na povrchu buněk. Složení antigenů HLA je u každého člověka (s výjimkou jednovaječných dvojčat) naprosto odlišné, jako například otisky prstů. Jsou to tedy jakési povrchové značky, podle kterých se buňky od sebe rozpoznávají, a hlavnějsou znamením pro imunitní systém, aby mohl odlišovat, proti čemu útočit a co patří vlastnímu tělu. Antigeny HLA totiž fungují jako »informátoři«, kteří
imunitní systém zpravují o okolí a umožňují mu tak "vidět", co je cizí a co vlastní. Lidé, kteří mají ve své »sestavě« antigen HLA-B27 jsou ve velmi vysokém riziku, že se u nich nemoc rozvine.   Nemoc začíná bolestmi v kříži. Jde o kloub mezi pánví a křížovou kostí.