Dobré ráno, dnes je pátek 8.11.2024, svátek slaví Bohumír, zítra Bohdan.

Cysta v prsu, cysty v prsou - příčina, vliv antikoncepce, nebezpečnost, dědičnost

cysta-v-prsu-cysty-v-prsu-vliv-pricina-antikoncepce-dedicnost

cysta-v-prsu-cysty-v-prsu-vliv-pricina-antikoncepce-dedicnost
Co to vlastně cysta je a proč v prsou vzniká? Většina hmatných nálezů, které si ženy při samovyšetření objeví, je nezhoubná. Cysty mezi ně samozřejmě patří a dá se říci, že podíl cyst je v těchto benigních nálezech nejčastější. Cysty vznikají na podkladě hormonální nerovnováhy, jejich původ je také do jisté míry mechanický.

___
___


Pro ženy není důležité vědět, jak vznikají, důležité je však to, že cysty nejsou ve své podstatě zhoubné, tvrzení o zvrhávání se původně nezhoubných cyst ve zhoubné jsou nepravdivá.

Jsou cysty zdraví nebezpečné? Musí se operativně odstraňovat?

Tento nález neohrožuje zdraví žen, mohou ale obtěžovat. Některé ženy dokonce celý svůj hormonálně aktivní život "bojují" s cystami, které se různě naplňují a zmenšují, před menstruací bolí, v některých případech se může jejich obsah i zánětlivě změnit, což bývá nepříjemné. V současné době je operování cyst z prsu opravdu přežitým a zbytečným výkonem. Při kvalitě vyšetřovacích metod a vysoké rutině lékařů ve screeningových centrech je řešení zcela jednoduché a bezpečné.
Cysta se za kontroly ultrazvuku propíchne jehlou a obsah se odsaje. Existuje několik návazných drobných manévrů, které dokonce vedou k zalepení cysty. Výkon je rychlý, nebolestivý, úleva přijde okamžitě. Takto se punktují jen cysty, které obtěžují. Většina cyst se při vyšetření jen diagnostikuje, s postupujícím věkem obvykle zmizí samovolně.


Jak velké mohou cysty v prsou být?

Cysty se mohou vyskytovat ve velikosti mikrocyst, ale mohou také dosahovat několika centimetrů. Mezi velikostí cysty a obtížemi není žádná úměra. Některé ženy mají prsy cystami zcela prostoupené a nemají žádné obtíže, jindy přichází do centra žena s velkými obtížemi, za kterými se skrývá poměrně malá cysta. Kromě bolestivosti jsem ve své více než dvacetileté praxi nediagnostikovala žádné jiné obtíže.


Když lékař diagnostikuje cystu, musí žena dodržovat nějaká pravidla jako prevenci vzniku dalších cyst?

Přítomnost cyst v prsní žláze je vlastně širší normou, v jaké podobě se může žláza u ženy vyskytovat. Je velmi rozumné, když se do cystického terénu prsní žlázy zbytečně nezasahuje - tzn. když se nechají být v klidu. Existuje několik preparátů, které mohou tvorbu cyst ovlivnit, dokonce nyní probíhá studie zkoušek na takovýto lék, který je rostlinného původu. Protože je vznik cyst vázán jednoznačně na hormonální rovnováhu či naopak nerovnováhu, u žen, které mají svůj hormonální systém vybalancovaný, se obvykle cysty netvoří. Je znovu třeba zopakovat, že přítomnost cyst v prsní žláze není nemoc, nepřináší ani zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, proto je dobré v přístupu k cystám v prsu podtrhnout, že méně zde znamená více.


Musí žena vysadit hormonální antikoncepci, nebo její užívání nemá na cysty žádný vliv?

Reakce na užívání hormonální antikoncepce (HAK) je velmi individuální, zažila jsem ženy, kterým se při nasazení antikoncepce začaly cysty tvořit, naopak jsou ženy, kterým cysty začnou s užíváním HAK mizet. Ve hře je kombinace hormonálního profilu ženy a druh antikoncepce.
Zde velmi záleží na komunikaci gynekologa se ženou, které antikoncepci doporučuje. V této záležitosti platí stejně jako v celé medicíně, že neexistují žádné jednoznačné návody, co je dobré pro jednu ženu, nemusí být jednoznačným profitem pro druhou.


Jsou prsní cysty dědičné?

Při tisících vyšetření, které jsem za svůj profesní život již provedla, jsem si všimla určité podobnosti typu prsní žlázy u žen v jedné rodové linii. Protože roste povědomí o důležitosti preventivních prohlídek prsní žlázy pomocí mamografie i ultrazvuku (u mladších žen), nastávají nezřídka situace, kdy do screeningového centra přichází žena s dcerami, někdy dokonce více žen, které náleží do jedné rodiny. Typ prsní žlázy je určitě podmíněn geneticky. Z tohoto vyplývá, že dědičnost při vzniku cyst nemůžeme úplně vyloučit.
Z celého povídání o cystách by měl však zaznít jednoznačný závěr: Cysty nejsou nemoc. Ze své histologické podstaty se také neumějí zvrhnout v rakovinu. Je však třeba jednoznačně vědět, že zjištěný hmatný nález v prsu je opravdu jen a jen cysta, tedy pokud má žena útvar v prsu, musí být tento útvar vyšeřen ultrazvukem, mamografem nebo magnetickou rezonancí.


Jak vlastně vyšetření poté, co si žena bulku nahmatá, probíhá? Co ženu u lékaře čeká?

Po zjištění nového hmatného nálezu v prsu je tedy třeba se objednat do screeningového centra. Interaktivní mapa všech center v ČR je na internetové adrese www.mamo.cz. Pracují zde lékaři, radiologové, kteří většinu svého pracovního času věnují diagnostice prsní žlázy. Mají proto vysokou erudici, vědí jak vypadají bezpečné známky nezhoubnosti nálezu a kdy naopak je zapotřebí nález ověřit punkcí.

U mladé ženy do pětatřiceti let začíná vyšetření hmatného nálezu ultrazvukem, u ženy nad pětatřicet je to obvykle již mamografie. Výběr metod závisí na rozhodnutí radiologa, který provádí jen to, co je nezbytně nutné. Vyšetření krve k běžné diagnostice cyst v prsu nepatří.

Každá žena dospělého věku by měla vědět, kde sídlí "její" screeningové centrum, kde je místo, kam se může obrátit se svými obtížemi nebo i jen pochybnostmi. Každá zralá žena by měla ke svým prsům přistupovat se zdravou dávkou odpovědnosti, která ji přivede k potřebě pravidelného samovyšetřování nebo návštěvě screeningového programu. Přílišné obavy mohou vést k velkému, pozdě a obtížně řešitelnému problému.

 

Zdroj textu: MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

 

Obrázek, fotografie:

cysta-v-prsu-cysty-v-prsu-vliv-pricina-antikoncepce-dedicnost-obrazek-fotografie

DALŠÍ OBRÁZKY A FOTOGRAFIE ZDE