Dobré odpoledne, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Dvojité vidění, diplopie, šilhání - příčina, léčba, informace

 

dvojite-videni-diplopie-silhani-pricina-lecba-informace

dvojite-videni-diplopie-silhani-pricina-lecba-informace
Šilhání vypadájako pouhý kosmetický problém. Notně ale komplikuje naši schopnost vidět. Dobře vidět je pro člověka snad nejdůležitější. Pokud se tedy u dospělých objeví šilhání, musí se řešit hned a rázně. Příčinou šilhání je nerovnoběžné postavení očí. Vždy je spojeno s poruchou prostorového vidění nebo s dvojitým viděním. Postiženým navíc působí problémy v osobním i pracovním životě, je příčinou pocitů méněcennosti a ztráty sebevědomí.

___

___

Šilhání neboli strabismus se v současnosti léčí již v dětství metodami okluzní terapie, speciálním cvičením nebo - v neposlední řadě - chirurgickým zákrokem (u dospělých už jen chirurgicky). Přesto se v naší dospělé populaci se šilháním můžeme setkat u dvou ze 100 dospělých.

 

Příčina

Důvody jsou různé - neléčená nebo nevhodně léčená tupozrakost v raném dětství, nevhodně vedené operace šilhání, nevhodně korigované vysoké dioptrické vady, vrozené vady okohybných svalů a nervů, úrazy apod. Pokud se šilhání projeví až v dospělosti, je provázeno dvojitým viděním, které člověka omezuje v normálním životě.

 

Celkový obraz je kombinace "snímků" od obou očí

Za normálních okolností se na pozorovaný bod zaměří obě oči. Mozek pak spojí vjemy z nich do jednoho obrazu. Věci vidíme tak, jak jsou umístěné v okolním prostoru - trojrozměrně.

  • Pokud je ale jedno oko odchýlené od druhého, získá mozek dva rozdílné obrazy - z každého oka jiný.
  • Pohyb oka je ovládán šesti okohybnými svaly, dva ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři pohybují okem nahoru a dolů. Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět tedy závisí na dokonalé činnosti celkem dvanácti okohybných svalů. Pokud dojde z jakýchkoli důvodů k poruše jejich součinnosti, objeví se šilhání a s ním spojené problémy.
  • U malých dětí si s tím mozek poradí, naučí se jednoduše obraz z uchýleného oka ignorovat a zpracovává pouze správný obraz sledovaného předmětu. Bohužel však u šilhajícího oka v takovém případě hrozí tupozrakost. U dospělých mozek není schopen obraz z uchýleného oka ignorovat. Šilhání proto provází obtěžující dvojité vidění.
  • Léčba šilhání: Léčba šilhání závisí na mnoha faktorech, které po důkladném vyšetření vyhodnotí jen oční lékař. U dospělých však lze problém úspěšně řešit pomocí operace technikou nastavitelných stehů. Provedení zákroku není nijak omezeno věkem, takže k operaci je možné přistoupit ve 30, ale i 60 letech.

 

Šilhání u dětí

Nejvhodnější metodou léčby dětského šilhání je nošení speciálních brýlí. Ty jsou u dětí do šesti let hrazeny pojišťovnou. Konkrétní léčba ale závisí na typu šilhání, pro určení druhu a způsobu léčby šilhání dětí je významný věk, ve kterém se oko nebo oči začínají odchylovat od správného směru. Vedle správných dioptrií se v léčbě uplatňuje zakrývání oka, a především oční cvičení. Pamatujte si, že při léčbě šilhání záleží na každém dnu. Neodkládejte ji!