Dobré dopoledne, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Pálení žáhy, pyróza - příčina, léčba bez léků bylinkami a babskými radami

 

paleni-zahy-pyroza-pricina-lecba-bez-leku-bylinkami-a-babskymi-radami

paleni-zahy-pyroza-pricina-lecba-bez-leku-bylinkami-a-babskymi-radami
Od zázvoru přes bazalku k dechovým cvičením - poradíme vám, co skutečně pomáhá proti pálení žáhy. Bolesti a pálení v žaludku, kyselé říhání a žaludeční šťávy pronikající do jícnu jsou velmi nepříjemné. V lékárně je k dispozici celá řada léků zmírňujících tyto příznaky. Ale pokud vás pálení žáhy (reflux) trápí jen občas, třeba po těžkém jídle, pomohou vám i přírodní prostředky, které neobsahují žádnou chemii.

___

___

Nařeďte žaludeční šťávy. Při lehčích příznacích vám pomůže, když budete trochu více pít. Tekutina pomáhá spláchnout žaludeční kyselinu zpět do žaludku. Ovocné šťávy, sladké limonády a káva nejsou vhodné, protože obsahují kyseliny, případně kofein, které mohou žaludek podráždit ještě více. Pití vody po malých doušcích je lepší. Neměla by to ale být voda perlivá, protože tím se do žaludku dostávají další kyseliny, což může vaše příznaky ještě zhoršit. Voda by neměla být příliš studená, nejlepší je odstátá o pokojové teplotě. Také jsou vhodné bylinné čaje (třeba heřmánkový, fenyklový, anýzový nebo kmínový). Ty dokáží nejenom spláchnout kyseliny, ale ještě navíc zklidní žaludek.

 

Po jídle si vždy dejte žvýkačku

Ve škole jsme za žvýkání mohli dostat trest a ve společnosti je považováno za velmi neslušné. Ale žvýkání stimuluje produkci slin. Sliny neutralizují žaludeční kyseliny, a tím zmírňují potíže s pálením žáhy. Nejlepší jsou žvýkačky bez cukru. Obsahujíli látku xyliton, která působí proti zubnímu kazu, uděláte zároveň i něco pro zdraví svých zubů.  

 

Škrob váže žaludeční kyseliny

Jezte častěji vařené brambory. Jsou zásadité a neutralizují přebytečné žaludeční kyseliny. V akutních případech pomáhá proti pálení žáhy také čerstvá bramborová šťáva. Nastrouhejte menší bramboru a vymačkejte z ní šťávu. Třikrát denně si vezměte jednu čajovou lžičku této šťávy. Nejdříve ovšem musíte odstranit zelená místa na bramborách, protože obsahují mírně jedovatou látku solanin. Pokud šťávy připravíte více, uchovávejte ji v chladničce.

 

Zázvor čistí žaludek zevnitř

Zázvor je jedním z nejlepších prostředků proti žaludeční nevolnosti, zejména v těhotenství, ale i při mořské nemoci či nevolnosti při cestování. Je to díky řadě esenciálních olejů a hořkých látek, které obsahuje. Ty mají uvolňující účinek na svaly trávicího traktu. Žaludek se díky tomu lépe prokrví, podpoří se trávení a zmírní se příznaky podráždění. Zázvor pomáhá při pálení žáhy a poruchách trávení, zejména pokud jsou způsobeny kořeněnými jídly. Zázvorový čaj koupíte v obchodech se zdravou výživou. Můžete ho pít během jídla nebo po něm. Užitečná rada: žvýkejte lístky čerstvé bazalky (prodává se například na trzích). Tato aromatická bylina snižuje kyselost v žaludku, podporuje trávení a uvolňuje křeče.

 

Noční pálení žáhy ve spánku

Mnoho postižených si stěžuje, že je pálení žáhy a bolest jícnu přepadají hlavně v noci. Je to proto, že vleže se kyseliny velmi snadno vrací zpět do jícnu. Často pomůže spát s hlavou ve zvýšené poloze. Pokud máte nastavitelný rošt postele, nastavte část pod hlavou trochu výše. Pokud ne, podložte si hlavu dalším polštářem. Raději se vzdejte spánku hned po jídle a pokud je to možné, otočte se během spánku na levou stranu, v této poloze leží žaludek se svým obsahem níž než jícen. Mimo jiné dbejte také na to, abyste své poslední jídlo nejedli příliš pozdě. Doporučují se dvě až tři hodiny před spaním.

 

Lněná semínka chrání žaludek

Kaše z nabobtnalého lněného semínka se jako ochranný film rozloží na stěny žaludku a zmírňuje zánět. Nejlepší je rozdrtit semínka v hmoždíři a přidat je do müsli nebo do čaje. Pro přípravu lněné šťávy uvařte lžíci lněných semínek ve čtvrtlitru vody, odvar nechte asi půl hodiny louhovat, přeceďte a pijte během několika dní po velmi malých doušcích. Při pálení žáhy či podráždění žaludku i v čase bez obtíží jezte banány, přispívají k neutralizaci žaludeční kyseliny. Chrání žaludek hned dvakrát. Zaprvé stimulují produkci hlenu a zadruhé zabraňují kyselině dostat se do kontaktu s žaludeční sliznicí.

 

Relaxujte a dýchejte

Stres se nejvíce odráží na trávení. Velmi prospěšné mohou být různé relaxační metody, jako je meditace, jóga a autogenní trénink. Kurzy najdete v každém městě. Také hluboké dýchání do břicha má relaxační účinek na pálení žáhy. Při něm jsou totiž jemně masírovány svaly jícnu a žaludku.
Asi pětkrát denně dvě až tři minuty zhluboka a pravidelně dýchejte do břicha.

 

Šťáva z aloe vera pomůže vždy

Pokud všechny prostředky selžou, vyzkoušejte šťávu z aloe vera. Má blahodárné účinky při překyselení žaludku a pálení žáhy. Působí dvojím způsobem: dokáže regulovat činnost buněk, které vylučují žaludeční šťávy (kyselinu chlorovodíkovou). Když se množství vylučované kyseliny sníží, klesne kyselost žaludečních šťáv. Navíc šťáva z aloe vera chrání buňky před natrávením vlastní žaludeční stěny.