Dobré ráno, dnes je sobota 28.12.2024, svátek slaví Bohumila, zítra Judita.

Jak vybrat teploměr, typy tělesných teploměrů - digitální, infračervené, čelní páskové

 

jak-vybrat-teplomer-typy-telesnych-teplomeru-digitalni-infracervene-celni-paskove

jak-vybrat-teplomer-typy-telesnych-teplomeru-digitalni-infracervene-celni-paskove
Zvýšením teploty tělo signalizuje, že s námi není něco v pořádku. Jak jsme na tom, zjistíme rychle a přitom jednoduše pomocí teploměru. Zýšená teplota lidského organizmu či dokonce horečka, o níž hovoříme při zhruba 38 stupních Celsia, bývá neklamným signálem toho, že po zdravotní stránce není něco v pořádku. Přesnou diagnózu dokáže stanovit jen lékař. I doma však můžete pomocí teploměru provést měření tělesné teploty, která je nejdůležitějším indikátorem zdravotního stavu.

__

__

Dnes už bez rtuti. Ty tam jsou doby, kdy byl součástí každé lékárničky jen klasický skleněný rtuťový teploměr. V současnosti si můžete vybrat z celé řady pomocníků. Liší se mimo jiné cenou a způsobem použití. Seženete běžně teploměry ve tvaru dudlíku, jež jsou určeny speciálně pro kojence a batolata. Pokud nedáte dopustit na klasický skleněný teploměr, máte ho mít. Jen už v něm není rtuť, ale jiné látky, nejčastěji gallium nebo indium. Prodej rtuťových teploměrů u nás byl před několika lety zakázán, a to z důvodu vysoké toxicity rtuti. Skleněný teploměr se dá totiž velmi jednoduše rozbít a rtuť v podobě malých šedivých kuliček je zdraví velice nebezpečná. Tato látka navíc zbytečně zatěžuje životní prostředí. Pokud přesto rtuťový teploměr používáte, buďte s jeho manipulací opatrní!

 

Nové typy tělesných teploměrů

Jestliže nejste příznivcem skleněných teploměrů, můžete si vybrat takovou variantu, která vám bude vyhovovat. Existují třeba digitální, bezdotykové nebo páskové teploměry. Všechny mají své výhody i nevýhody.

 

Digitální tělesné teploměry

Jsou k dostání v mnoha provedeních. Způsob použití je prakticky stejný jako u skleněných přístrojů a lze je použít pro měření teploty v podpaží, ústech i konečníku. Ukončení měření oznámí teploměr zvukovým signálem, některé mají dokonce paměť a znají výsledek posledního měření. Jsou bezpečné, odolné proti vodě a pádu. Nevýhodou je, že fungují na baterky, které je nutné včas vyměnit. Avšak ne každý digitální teploměr má vyměnitelnou baterii. V tom případě vám nezbývá, než teploměr po vybití baterie vyhodit a koupit si nový.

 

Infračervené (bezdorykové) tělesné teploměry

Patří mezi nejmodernější teploměry. Jde o tzv. bezkontaktní přístroje, které využívají infračervené záření. Jsou hygienické, přesné a rychlé. Při měření stačí jen namířit teploměr ve vzdálenosti několika centimetrů na čelo či na břicho a výsledek se dozvíte do 1 sekundy. Protože zde není nutná spolupráce pacienta, ocení je lidé pečující o nepohyblivé příbuzné. Mohou s nimi měřit pohodlně teplotu, i když nemocný spí. Tyto teploměry je možné využívat i pro jiná další měření - umějí určit např. teplotu vody ve vaně či jídla. Jedinou nevýhodou je jejich vyšší cena.

 

Čelní páskové tělesné teploměry

Jde o hygienické, netoxické a ekologické teploměry. Jsou velmi jednoduché, lehce přenosné a neobsahují baterie. Pro jednoho pacienta je můžete použít opakovaně. Výhodou je, že s nimi v případě potřeby můžete nepřetržitě monitorovat teplotu až 48 hodin. Výsledek měření znáte do 1minuty.

 

Jak měřit

Není problém v tom, čím teplotu změřit, ale jak, aby byl ukazatel co nejpřesnější. Naše tělesná teplota v průběhu dne kolísá až o 2 °C a její naměřená hodnota závisí od místa měření. Ovlivňují ji i další faktory, jako je vnější teplota, spánek či tělesná aktivita.

 

Postup jak správně měřit tělesnou teplotu

Abyste se změřili správně a nedošlo přitom ke zkreslení výsledků, je třeba dodržovat následující postup:

  • Především je nutné, abyste byli při měření v naprostém klidu a pravidelně dýchali.
  • Je důležité, aby měření probíhalo při pokojové teplotě.
  • Pokud používáte skleněný nebo digitální teploměr, přikládejte ho vždy na to samé místo na těle. Nejčastěji jde o podpaží nebo ústa.
  • Někdy, např. u miminek, se teplota měří v konečníku. Tady je nutné odečíst z naměřené hodnoty 0,5 °C.