Sůl nad zlato. Tohle pořekadla zná určitě každý. Všichni ale známe i další přísloví, že všeho moc škodí. O soli to platí dvojnásob. Kuchyňská kamenná sůl je z 98 procent chlorid sodný neboli sodík. Můžete namitnout, že tento minerál je zdraví prospěšný prvek, ovšem jen tehdy, pokud ho přijímáte v organické, neboli ,,živé" podobě formou čerstvého ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Takovýto sodík dokáže tělo plně zužitkovat a připadný nadbytek bez problémů vyloučit močí.
___
___
Anorganický, "neživý" sodík může v malých dávkách organismus stímulovat, ale při současných stravovacích zlozvycích jsme solí doslova zaplaveni a to nám způsobuje nemalé zdravotni problémy. Denní spotřeba soli několikanásobně překračuje množství, které je organismus schopen zvládnout. Tělo pak sůl zadržuje a dochází k její nadměrné koncentraci v krvi. Tento stav se nazývá hyperchloremie. Takto postižený člověk se chová doslova jako narkoman nebo alkoholík - cítí se dobře jen do té doby, dokud nedojde k větším ztrátám soli (např. pocením). Když se obsah soli prudce sníží, naruší se izotonická rovnováha krve a tělesných buněk a výsledkem je šok tělesných tkání, zejména nervových a mozkových. To má na nemocného silně deprimující účinek. Zdánlivá rovnováha a pohoda se vrátí teprve ve chvíli, kdy postižený člověk opět dodá svému tělu sůl. Tím je začarovaný kruh uzavřen - na hodně soli ještě více soli.
Otrava solí
- Pokud je v těle soli nadbytek a vyměšovací systém ji nestačí vyloučit, dochází k otravě, která může skončit i smrtí. Zpravidla se dají rozpoznat tři stadia.
- V prvním se mohou objevit funkční poruchy jater, ledvin nebo kůže, popřípadě všechny najednou.
- Ve druhém stádiu následuje selhává ní orgánů a v moči se může objevit bílkovina.
- Třetí stadium se projevuje nálezem bílkovin, močových válců, červených krvinek a hnisu v moči, což jsou všechno známky závažného poškození ledvin.
Krevní tlak a kosti
Velké množství soli dále zvyšuje krevní tlak a ochuzuje naše kosti o vápník, což je nebezpečné v každém věku, ale u starších lidi to může být zvlášť kritické.
Které potraviny obsahují hodně soli?
- masné výrobky, uzeniny a výrobky z ryb
- potraviny naložené ve slaných nálevech
- sýry
- slané oříšky, bramborové lupínky
- chléb
- některé dehydrované výrobky, kořenící směsi, glutaman sodný
Kolik soli za den by měl člověk přijmout?
Ve 2,5 g kuchyňské soli je 1 g sodíku. Jeho denní příjem by neměl u zdravého člověka překročit 2,4 g, což je 6g soli denně. Náš příjem kuchyňské soli se ovšem běžně pohybuje okolo 16 g, což je téměř trojnásobek oproti doporučenému množství! Velmi rizikový je příjem sodíku u lidí s nadváhou a u lidí s vysokým krevním tlakem. Doporučená spotřeba anorganického sodíku v jejich případě se pohybuje okolo 1g za den.
Co je možné použít místo soli?
- miso - fermentovaná vyzrálá pasta ze sojových bobů, rýže nebo ječmene
- tamari - tradiční japonská sojová omáčka, která je vedlejší produkt při výrobě misa
- shoyu - obdoba tamari, vzniká ale fermentací soji a pšenice
- sůl so-law - obdoba tamari, ale vzniká fermentací soji a pšenice
- česneková pasta - česnek se solí, česnek imituje chuť soli, pastu si ale vyrobte sami doma, protože komerčně vyráběné pasty obsahují nepřiměřeně velké množství soli
Zajímavosti "ze světa soli"
- Je vědecky dokázáno, že některé kmeny amerických indiánů a Eskymáků sůl nikdy nejedli a přitom se těšili dobrému zdraví.
- Sůl v silné koncentraci se užívala jako přípravek k balzamování mrtvých těl.
- Nadměrný přísun soli se může projevovat: suchou pokožkou, "scvrklým tělem," bílými vlasy, špatně fungujícími játry a ledvinami.
- Pokusy na zvířatech, která měla nadměrný přísun soli v potravě ukázaly, že jejich játra byla plná krystalů močoviny a příčinou jejich smrti bylo selhání jater.
Negativní důsledky nadměrného solení:
- Sůl působí velmi dráždivě a zabraňuje vylučování odpadů látkové výměny.
- Důsledkem nadměrného množství soli v organismu jsou choroby ledvin, které se často projevují otokem.
- Chlorid sodný brání vylučování močoviny a zhoršuje příznaky revmatismu a ekzémů.
- Sůl zvyšuje krevní tlak a povzbuzuje činnost nadledvinek. Důsledkem je pocit tepla, bdělosti a zdánlivě dobrého zdraví.