Dobré odpoledne, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Jak škodí vysoký a nízký krevní tlak (hypertenze a hypotenze)

jak-skodi-vysoky-a-nizky-krevni-tlak-hypertenze-hypotenze

jak-skodi-vysoky-a-nizky-krevni-tlak-hypertenze-hypotenze
Krevní tlak je jedním z hlavních ukazatelů zdravotního stavu, ovšem pokud jej pravidelně měříte. Problémy s tlakem nebolí, často nejsou dlouho rozpoznatelné, vážné potíže však na sebe nenechají dlouho čekat. Jaký je krevní tlak? Co znamená kolísavý krevní tlak? A proč může být hypotenze a hypertenze nebezpečná?
___

___

 

NORMÁLNÍ TLAK KRVE

Hodnota normálního krevního tlaku je v produktivním věku 120/80 mm Hg (torr). Zatímco u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. Každopádně se jedná o malé výkyvy od uvedené hodnoty.

KOLÍSAVÝ TLAK KRVE

Kolísavý krevní tlak je stejně nebezpečný jako vysoký tlak, někteří odborníci ho považují za horší. Cévy jsou vystavené silným změnám a nárazům, tudíž se mohou snadněji z cévní stěny odloučit krevní sraženiny a způsobit trombózu nebo embolii. Člověk trpící kolísavým krevním tlakem by měl pravidelně navštěvovat odborné lékaře a dbát všech jejich rad, užívat léky a dodržovat správný životní styl.

 

HYPERTENZE, VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

Od jaké hodnoty se krevní tlak považuje za vysoký?  Stoupne-li jeho hodnota nad 140/90 mmHg (torr). Vysoký tlak rozhodně nepodceňujte. Vyšetření u lékaře zjistí, zda jde o hypertenzi primární či sekundární. Jaký je v tom rozdíl?

 

Primární a sekundární hypertenze

• U primární hypertenze lze včasnou úpravou životního stylu a léčbou předejít vážným zdravotním onemocněním srdce, ledvin a mozku.
• Při sekundární hypertenzi se léčba zaměřuje na onemocnění, které vyvolalo v organismu zvýšený tlak krve.

 

Ke vzniku hypertenze přispívají geneticky dané předpoklady, ale většinou ji vyvolává kombinace několika příčin. Tato civilizačni choroba je často způsobená přílišným tlakem vnějších vlivů, neřešenými problémy, nakupenou agresivitou a dlouhodobým stresem.

 

Příznaky vysokého krevního tlaku

Příznaky a projevy hypertenze naleznete na www.priznaky-projevy.cz zde.

 

Komplikace a následky

Neléčená hypertenze může končit infarktem, mozkovou mrtvicí, nevratným poškozením ledvin ad.

 

Rizikové faktory a prevence - psychika, jídlo, pohyb

Rozhodně nekuřte a alkohol pijte v omezeném množství, tzn. vyhýbejte se tvrdému alkoholu, volte raději víno, maximálně skleničku týdně. Málo solte a dávejte si pozor na potraviny, které obsahají konzervační soli (uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsi). Tabu by pro vás měla být tučná jídla, červené maso, smetanové sýry a mléčné výrobky s vysokým
obsahem tuku. Nepřejídejte se, obezita je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku. Začněte se pohybovat, odpočívejte aktivně a relaxujte. Jezte hodně zeleniny, ryby, používejte zastudena lisované kvalitní oleje a tuky. Naučte se uvolňovat vzrůstající agresivitu, pocity tlaku a stresu. Existují relaxační metody, které pomáhají, váš lékař vám jistě poradí. Problémy řešte včas, než se vám nakupí a jejich řešení vás bude jen stresovat.

 

 

NÍZKÝ TLAK KRVE, HYPOTENZE

Nízký krevní tlak máte v případě, že jeho hodnota klesne pod 110/65 torr (mm Hg). Avšak nemusíte mít strach, váš život to přímo nijak neohrožuje. Problémem ale bývají obtěžující stavy, které nízký tlak provázejí.

 

Jak se projevuje nízký tlak krve

Jak se projevuje hypotenze se dozvíte na webu www.priznaky-projevy.cz zde.

Nižším krevním tlakem trpí víc mladí lidé, zvláště subtilní postavy. Statisticky je zaznamenaný výskyt hypotenze častěji u žen.

 

Prevence, léčba hypotenze

Především změňte životní styl, více se hýbejte a relaxujte. Důležitý je také způsob stravování, měli byste jíst především menší porce, zato častěji. Pozor na přejídání se, po němž dochází náhle k odkrvení mozku, a stavy provázející nízký tlak se mohou zhoršit. Důležitý je samozřejmě příjem tekutin! Přestaňte kouřit. Nacvičte si pomalé a opatrné vstávání - předejdete tak závratím a úrazům. Cítíte se na omdlení, točí se vám hlava? Posaďte se nebo si lehněte, zvedněte dolní končetiny. Jednorázově (ale bohužel i krátkodobě) pomůže i káva. Při hypotenzi se většinou neužívají léky. Pokud ano, užívá se lék Gutron.

VELKÝ ČLÁNEK O NÍZKÉM KREVNÍM TLAKU ZDE.

 

Bylinka na vysoký a nízký tlak krve: