Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Káva a vysoký krevní tlak, riziko infarktu, mozkové mrtvice

je_kava_zdrava.jpg Káva není tak škodlivá, jak se někteří lékaři léta domnívali. Potvrzují to vědecké studie i jejich analýzy. Dá se o ní říci to samé, co Britové tvrdili před pěti roky o škodovkách: jsou lepší než jejich pověst. Jak to tedy vypadá s kávou a vysokým krevním tlakem, osteoporozou, infarktu, mozkové mrtvici, migrénou nebo žaludečními vředy?

 

je káva zdravá

Mýty kolem kávy - vyvolává infarkt nebo mozkovou mrtvici?

Kávě ji pošramotila například Bostonská studie z počátku sedmdesátých let. Podle ní hrozilo lidem, kteří každý den vypili šest a více šálků kávy, dvakrát tak veliké riziko infarktu nežli těm, kteří ji nepili vůbec. A každého, kdo pil pouze jeden až pět šálků za den, infarkt alespoň ohrožoval.
Podstatně méně dramaticky vyzněla analýza, kterou Silvia Franceschi z výzkumného ústavu v italském Avianu udělala z mnoha takových studií. Čtyři šálky denně se zdají být bez nebezpečí. Víc jak šest znamená pouze zvýšené riziko infarktu.

Siegfried Heyden, lékař z univerzity v Severní Karolíně, který třicet let zkoumal vliv kofeinu na lidské zdraví, šel v obhajobě kávy mnohem dál. Tvrdí, že se nepodařilo prokázat souvislost mezi její spotřebou a smrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvicí. Pět let sledoval se svými spolupracovníky 10 000 pacientů s vysokým tlakem a analyzoval smrt 592 z nich. Podle něj káva větší úmrtnost těchto lidí nezpůsobila.
Co však prokázal při vyšší spotřebě kávy, bylo mírné zvýšení hladiny cholesterolu, který představuje riziko pro kornatění cév. Tento jev potvrdily i další studie.

Norští badatelé však zjistili, že za to nemůže kofein, ale látky tukové povahy, které káva obsahuje. Když totiž dali sledovaným lidem pít kávu překapávanou přes papírový filtr, zvýšil se jim cholesterol jen nepatrně nebo vůbec. Tukové látky se na filtru zachytily.

 

Káva a vysoký krevní tlak, hypertenze

Někteří lékaři tvrdí, že pití většího množství kávy podstatně přispívá ke vzniku vysokého krevního tlaku. Podle Roge-lia Mosqueda-Garcii a jeho kolegů z Vanderbiltovy univerzity v Tennessee je to trochu jinak.
Vytipovali si skupinu lidí, která nesměla tři neděle pít žádné nápoje s kofeinem. Pak jim dali vypít tři šálky silné kávy denně. První den jim krevní tlak stoupl, druhý den už méně a čtvrtý den vůbec.

Tělo začalo kofein tolerovat, zvyklo si na něj. S podobnou reakcí se setkali i u lidí s vysokým tlakem. Těm se ale tlak nezvyšoval už druhý den.

I jiní odborníci si myslí, že rozumné pití kávy - do pěti šálků denně - nezvyšuje podle všeho riziko hypertenze (vysokého tlaku). Jiné je to v případě, když člověk prožívá stresy a pije kávu, aby se uklidnil. Kofein násobí negativní účinky stresu na krevní systém.

 

Migrény, kofein a káva - pokusy

Lékaři často zakazují kávu lidem, kteří trpí na migrény. To proto, že ji podle nich nejednou vyvolává. Káva však může proti těmto úporným bolestem hlavy také pomoci. Kofein zužuje cévy v mozku. A to může spustit migrénu. Stejně ji však. dokáže vyvolat i opak, tedy když cévní stěny v mozku povolí a začnou dráždit okolní nervy. A tehdy může pomoci káva, přesněji řečeno kofein.
Přesvědčil se o tom americký lékař F. C. Strong, u kterého migrénu vyvolávaly právě povolené cévy. Proto si zkusil vzít prášky proti bolesti hlavy, které obsahovaly i vysokou dávku kofeinu. Navíc snědl i samotný kofein. Bolesti zmizely na pět hodin, tedy na dobu účinků kofeinu.

 

Žaludeční vředy, osteoporoza, ochrana před žlučovými kameny, uvolňuje astma

To, že nám káva může překyselit žaludek a že není vhodné pít ji na žaludeční vředy, ví spousta lidí. Stejně jako to, že mírně a krátkodobě tlumí pocity ospalosti a únavy, ovlivňuje naši bdělost, duševní čilost a pocit dobré nálady.
Většina z nich ale neví, že čtyři a více šálků kávy denně mohou snížit riziko vzniku žlučových kamenů až o padesát procent. Není vhodná pro starší ženy, které mají nedostatek vápníku v potravě a hrozí jim tedy osteoporóza, řídnutí kostí. Káva je totiž močopudná a může zhoršit hospodaření těla s vápníkem.
Málo astmatiků také tuší, že stimulační látky, které káva obsahuje, výrazně uvolňují stažené svaly dýchacích cest v plicích.