Příjemnou noc, dnes je úterý 24.12.2024, svátek slaví Adam a Eva, zítra 1.svátek vánoční.

Koupání ve volné přírodě - kde zjistit informace o kvalitě vody

koupani-ve-volne-prirode-kde-zjistit-informace-o-kvalite-vody-2
koupani-ve-volne-prirode-kde-zjistit-informace-o-kvalite-vody-2
Chystáte se k vodě? Nemáte rádi koupaliště s chlorovanou vodou a raději dáváte přednost nádržím či rybníkům? Ne všechny vodní plochy jsou vhodné ke koupání. Mnohé vodní plochy v horkých dnech přímo vybízejí k osvěžení, ovšem pokud vodu nikdo nekontroluje, riskujete, že ohrozíte své zdraví. Proto si vybírejte pouze místa kontrolovaná a před vlastní návštěvou si ověřte, že kvalita vody je podle aktuálních informací vhodná ke koupání.
___
___



Kde zjistit informace o kvalitě vody?

  • telefonicky na krajské hygienické stanici
  • online na www.mzcr.cz

V České republice existují dva typy míst ke koupání ve volné přírodě, kde je kvalita vody posuzovaná na základě daných kritérií: klasické koupaliště a koupání ve volné přírodě.

Veřešjné koupaliště

Ve většině případů má koupaliště svého provozovatele, obvykle se zde také vybírá vstupné. Povinností provozovatele je sledovat jakost vody, výsledky laboratorních analýz předkládat místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví k posouzení a dále zajišťovat služby na břehu související s tímto provozem, například sběr odpadků, provoz záchodů, udržování čistoty ploch a jiné.

Koupací oblasti ve volné přírodě

Jde o místa, kam se ,,historicky" chodí koupat velký počet obyvatel, není zde však provozováno oficiální koupaliště a sledování jakosti vody je povinností státu, respektive krajských hygienických stanic. V koupací oblasti se nevybírá vstupné a ve většině případů chybějí záchody, odpadkové koše apod. Kvalitu vody u obou typů sledují odborníci v koupací sezoně jednou za čtrnáct dní. Rozhodují nejen laboratorní analýzy, ale také na první pohled rozpoznatelné ukazatele, jako jsou například zákal vody, pěna, olejovy film či nepříjemný zápach. Poté co se výsledky vyhodnotí, je kvalita vždy zařazena do jedné z pěti jakostních kategorií a označena s sybolem

Symboly kvality vody ke koupání (leganda):

kvalita-vody-na-koupani-symboly-legenda

kvalita-vody-na-koupani-symboly-legenda



VODA VHODNÁ KE KOUPÁNÍ

Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci
s vyhovujícími smyslově ostižitelnými vlastnostmi.

VODA VHODNÁ KE KOUPÁNÍ SE ZHORŠENÝMI SMYSLOVĚ POSTIŽITELNÝMI VLASNOSTMI

Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.

ZHORŠENÁ JAKOST VODY

Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se určitě osprchujte.

VODA NEVHODNÁ KE KOUPÁNÍ

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům, například dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem.

VODA NEBEZPEČNÁ KE KOUPÁNÍ

Voda neodpovídá hygiemckým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.


Koupání v "ostatních vodních nádržích"

Pokud se rozhodnete koupat se v tzv. ostatních vodních nádržích, které nejsou zahrnuté mezi výše jmenované jako místa vhodná ke koupání, pak si musíte uvědomit, že kvalita vody z hlediska možného využití pro vodní rekreaci a koupání zde není nikým sledovaná. Koupání probíhá na vlastní riziko koupajícího se a zodpovědnost za koupání dětí na těchto plochách nesou rodiče.


Co nám hrozí po koupání ve volné přírodě?

Při koupání ve vodních nádi žích ve volné přírodě je nutné si uvědomit, že vždy existují určitá zdravotní rizika. Kvalita tamní vody je závislá na celé řadě faktorů:

  • počasí,
  • množství srážek,
  • povětrnostních podmínkách,
  • počtu koupajících se,
  • ukázněnosti možných znečišťovatelů apod.

Riziko nákazy některou z infekčních nemocí

Původci jsou bakterie a viry, způsobují nepříliš vážná střevní či žaludeční onemocnění, ale i průjem s vážným průběhem, dále onemocnění uší, nosu, hrtanu a kůže.


Působení škodlivých látek, které produkují sinice

Jejich nadměrný výskyt vyvolává především alergické reakce. Podle toho,jakjste citliví a jak dlouho ve vodě pobýváte, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. S ohledem na to, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy.
Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody, riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.