Dobrý večer, dnes je pondělí 23.12.2024, svátek slaví Vlasta, zítra Adam a Eva.

Kožní nemoci a jejich léčba - růže, impetigo, dermatitida, lupénka

kozni-nemoci-lecba-ruze-impetigo-dermatitida-lupenka-akne-priznaky-projevy

kozni-nemoci-lecba-ruze-impetigo-dermatitida-lupenka-akne-priznaky-projevy
Čistá, hladká pleť je základem krásy. Čas od času se však objeví na obličeji puchýřek nebo boláček. Co s nimi? Naštěstí jen několik kožních chorob ohrožuje vážněji život či zdraví, většinou nás trápí jen při pohledu do zrcadla. Tím však snižují naše sebevědomí a následně i kvalitu života. Proto by se všechny pupínky měly léčit. Ale zásadně jen po konzultaci s odborníkem - kožním lékařem.

___
___


Kožních chorob je totiž mnoho, stejně jako léčebných postupů, a jen někdy máme šanci strefit se do správné diagnózy a pomoci si sami.


AKUTNÍ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ

Erysipel (růže)

je onemocnění vyvolané streptokoky, častěji se vyskytuje na dolních končetinách, ale může být i v obličeji. Jde o ohraničené červené ložisko; současně se objevují horečka, nevolnost, zvracení, bolestivé zduření uzlin. Léčba spočívá v podávání vysokých dávek antibiotik po dostatečně dlouhou dobu. Na postiženou kůži se mohou dávat chladivé obklady nebo masti podle doporučení lékaře.


Impetigo

je povrchová a velmi nakažlivá infekční choroba vyvolaná zlatými stafylokoky nebo pyogenními streptokoky. Začíná výsevem puchýřků, které praskají, a sekret (tekutina z puchýřků) zasychá ve žlutavé až červenohnědé krusty. Impetigo postihuje především děti, které je mohou přenést na sourozence i rodiče. Často se vyskytuje na kůži postižené atopickým ekzémem. V terapii se nejprve odstraňuji krusty a následně se místo dezinfikuje. Poté se aplikují antibiotika v masti. Při postižení větších ploch se podávají antibiotika v tabletách.


Herpes simplex, opar

známý opar se vyskytuje u osob, které byly infikovány virem herpes simplex I. Nákaza může být nebezpečná pro novorozence, pro osoby se sníženou imunitou a pacienty jinak zatížené (námaha, stres). Viry se aktivují a šíří podél nervů (v obličeji podél všech tří větví trojklaného nervu). Před výsevem puchýřků může nemocný pociťovat změny čití, brnění nebo bolest v postižené oblasti. Onemocnění trvá zpravidla 2-3 týdny, ale po zhojeni často přetrvávají poměrně kruté a dlouhodobé bolesti. Jim lze předejít včasnou léčbou antivirotiky, která by měla být zahájena do 3 dnů od objevení puchýřků. Pokud se viry šiří podél první větve trojklaného nervu, bývá přítomen otok víček a projevy se můžou rozšířit i na spojivku a postihnout zrak.


Akutní dermatitida

nejčastěji zarudnutím a pupínky, které mohou splývat do velkých ložisek, svědí nebo pálí. Nejčastěji je alergického původu a vzniká jako reakce na kontakt s alergenem, což mohou být třeba kovy (náušnice, piercing), léky, kosmetika, vzácněji alergeny poletující ve vzduchu. Léčba spočívá v zabránění kontaktu s alergenem, v podávání obkladů s borovou vodou, léčivých mastí a antialergických léků (Zyrtec, Zodac, Claritine).


Fototoxická reakce

sluníčkem ozářených místech u lidí, kteří užívají některé léky (například tetracyklinová antibiotika, výtažky z třezalky tečkované, ale i další), po aplikaci některých kožních léků (třeba s dehtem) nebo kosmetických přípravků (třeba se psoraleny). V léčbě je nutné změnit léky za takové, které nevyvolávají reakci po ozáření. Krátkodobě se také mohou na kůži aplikovat lokální kortikosteroidy.


Akutní solární dermatitida

neboli spálení sluníčkem vzniká za 6-8 hodin po expozici UV záření, maxima dosahuje za 14-36 hodin, pak ustupuje. Červená kůže pálí, mohou se na ní objevit puchýřky. První pomocí jsou chladivé obklady. K urychlení hojení lze rovněž použít místní kortikosteroidy a přípravky s obsahem zinku.


CHRONICKÉ KOŽNÍ NEMOCI

Seboroická dermatitida

obličeje se projevuje zčervenáním kůže a jejím olupováním s nažloutlými šupinami. Postihuje vnitřní část obočí, kořen nosu, okraj kštice, nosoretní rýhy, někdy i bradu, tváře a krk. Léčba patří do rukou dermatologa, aplikují se například masti se sírou, místní kortikosteroidy.

Lupénka, psoriáza

v obličeji se vyskytuje zřídka. Růžová ložiska s nánosem bělavých šupin mohou však být na okraji kštice na čele, na spáncích a před ušima. V léčbě se používají speciální masti, kortikosteroidy, pro těžší lupénku je dostupná biologická léčba (v centrech pro léčbu lupénky).


Atopický ekzém

není jen onemocněním útlého věku, ale bývá často (nerozpoznán) i u dospělých. K dospělým projevům patří velmi suchá, křehká, drsná kůže, která občas zčervená a svědí. V těchto akutních stadiích se mohou objevit i pupínky, případně mokvání. Charakteristické projevy v obličeji dospělých jsou prořídlá obočí v zevní části, tmavé "kruhy" pod očima a zmnožení kožních řas pod víčky. Hlavním principem léčby je péče o suchou kůži a porušenou kožní bariéru vhodnými mastmi (například Lipobase Repair). Akutní stádia se zvládají aplikací kortikosteroidů. Důležitá jsou i režimová opatření, nošení vhodného prádla, správný způsob mytí (bez mýdla za pomoci speciálních přípravků), dostatek odpočinku a umění zvládat stres. U středně těžkého a těžkého atopického ekzému lze použít místní imunomodulancia (Protopic).


Akné, acne vulgaris

je typické kožní onemocnění dospívajících, ale postihuje i jedince po třicítce. Podkladem choroby je zvýšená tvorba kožního mazu a porucha rohovění ústí mazových žláz. Příčinou může být hormonální dysbalance, akné však může být důsledkem působení některých látek, používání nevhodné kosmetiky, ale i dlouhodobé léčby některými léky či vitaminy. Léčba závisí na tíži projevů. Mírné formy lze zvládnout volně dostupnými přípravky. Těžší formy by měl vždy léčit dermatolog.