Pokládáte si otázky typu proč když si čistím zuby, krvácím z dásní? Tímto příznakem trpí v Česku třetina patnáctiletých a až 40 procent dospělých. Senioři mají problémy spíše s parodontózou, krvácení trápí jen každého sedmého.
Krvácení dásní
je signálem zánětu, příčinou krvácení tedy většinou není špatná technika čištění zubů (kterým lidé alibisticky krvácení omlouvají).
Krvácení je základní příznak zánětu dásní; je to první signál, který umožňuje člověku zjistit při čištění zubů nebo ukusování tuhé potravy, že se něco děje.
Zánět provází někdy zápach z úst. Příznakem zánětu není bolest. Pokud člověku krvácejí dásně opakovaně, měl by urychleně navštívit zubaře.
Ten mu odstraní zubní kámen, zkontroluje zuby a případně opraví špatné plomby, které mohou přispívat ke vzniku zánětu. Léčba pak spočívá především v přísném dodržování zubní hygieny. Ta je i základem prevence.
Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemné zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení (Parodontax). Čištění je vhodné završit výplachem antimikrobiálními vodami.
Vznik zubního plaku
Důkladné čištění je podle něj nutné, protože v ústní dutině se každým okamžikem odlupují buňky sliznice a v ústech se množí a hyne velké množství různých bakterií. Přidají-li se k tomu mikroskopické zbytky jídla, začíná se na zubech tvořit bělavý povlak, zvaný zubní plak. Ten se nejčastěji hromadí v okolí krčků, kde se stýká měkká dáseň s tvrdou sklovinou zubu.
Pokud není plak řádně očištěn, bují v něm škodlivé bakterie, jimž dáseň není schopna vzdorovat. Otéká, rudne a krvácí při sebemenším podráždění, později samovolně.
Parodontóza
Zánět pak může pronikat hlouběji do zubního lůžka, kde může zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Toto onemocnění se nazývá parodontóza a může vést k vypadávání jinak zdravých zubů.