Nejspíš víte, že náhlá bolest v hrudi, podbřišku či krvácení jsou důvodem k obavám. Existují ale i mnohem nenápadnější signály, které mohou být příznakem závažné choroby. Znáte je? Článek obsahuje seznam deseti varovných symptomů začínající nebo již probíhající nemoci. Některé pro vás mohou být překvapivé, ale jejich včasné odhalení vám může i zachránit život.
Nevysvětlitelný necílený váhový úbytek
Pokud výrazně zhubnete, aniž byste se o to snažili, navštivte lékaře. Za výrazné zhubnutí je považován větší váhový úbytek, než je pět procent tělesné váhy za měsíc či deset procent v průběhu půl roku až roku. Nevysvětlitelný váhový úbytek může být způsoben množstvím příčin, jako je například hyperaktivní štítná žláza, deprese, onemocnění jater či rakovina.
Trvale zvýšená teplota
Jestliže máte v pořádku imunitní systém a nepodstupujete chemoterapii, trvale zvýšená teplota nad 38 stupňů trvající déle než týden by vás rozhodně měla varovat. K lékaři se musíte vydat okamžitě, pokud se k horečce přidruží zimnice nebo stoupne nad 39 stupňů.
Jestliže však máte problémy se svým imunitním systémem, berete léky na posílení imunity či podstupujete chemoterapii, zvýšená teplota nemusí být směrodatná. V tomto případě se zeptejte svého ošetřujícího lékaře či onkologa, kterým varovným signálům svého těla máte věnovat pozornost.
Trvale zvýšená teplota často doprovází poměrně dobře léčitelné infekce, jako je například infekce močových cest. Zvýšenou teplotou se však mohou projevovat i tak závažné choroby, jako jsou některé typy rakovin či tuberkolóza.
Dechová nedostatečnost, dušnost
Pocit dechové nedostatečnosti - ať už se jedná o klasický ucpaný nos či neschopnost popadnout dech - může být signálem skrytého zdravotního problému. Jestliže nejste schopni nadechnout se, lapáte po dechu, máte hvízdavý dech, vyhledejte rychle lékařskou pomoc. Neschopnost popadnout dech bez předchozí extrémní námahy nebo dokonce i v případě, že právě ležíte, vyžaduje bezodkladnou lékařskou péči.
Příčiny dechové nedostatečnosti mohou sahat od chronické obstrukční nemoci, chronické bronchitidy, astmatu, srdečních problémů, panických záchvatů a úzkostných chorob, plicní embólie až k plicní hypertenzi.
Problémy s vyměšováním - zácpa, průjem, zbarvení stolice
K lékaři byste se měli okamžitě vydat, pokud se u vás objevil některý z následujících problémů:
-
Vážný průjem trvající víc než dva dny.
-
Středně těžký průjem trvající týden.
-
Zácpa trvající déle než dva týdny.
-
Krvavý průjem.
-
Černě zbarvená stolice.
Duševní, psychické změny
Pokud se u vás objeví některý z následujících symptomů, měli byste vyhledat odborné vyšetření:
- Zmatené myšlení.
- Dezorientace.
- Náhlé záchvaty agresivity.
- Halucinace.
Změny v chování nebo myšlení mohou být zapříčiněny zraněním hlavy, mrtvicí, nízkou hladinou krevního cukru, ale i reakcí na užívání některých léků.
Trvalé bolesti hlavy
Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte zkušenosti s něčím z následujícího:
-
Náhlá a urputná bolest hlavy objevující se znenadání.
-
Bolest hlavy spojená s horečkou, zatuhlým krkem, vyrážkou, zmateností, změnami vidění, slabostí, sníženou citlivostí, poruchami řeči či bolestí při žvýkání.
-
Bolest hlavy, která začala nebo se zhoršila po úrazu hlavy.
Tyto symptomy spojené s hlavou mohou být důsledkem mrtvice, meningitidy, mozkového nádoru, aneurysmatu nebo krvácení do mozku po úrazu.
Krátkodobá ztráta zraku, řeči či hybnosti končetin
Jestliže se u vás objeví tento typ problémů, čas pracuje ve váš neprospěch. Jde totiž o signály možné cévní mozkové příhody - mrtvice či tranzitorní ischemické ataky. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví některý z následujících symptomů:
-
Náhlá slabost či necitlivost tváře, ruky či nohy na jedné straně těla.
-
Náhlá zatmění před očima či ztráta vidění.
-
Ztráta řeči nebo potíže s mluvením a porozuměním řeči.
-
Náhlá slabost, neschopnost stát či náhlý pád.
Světelné záblesky
Náhlé vizuální vjemy světelných záblesků mohou být signálem počínajícího odchlípení sítnice. Okamžitý lékařský zákrok vám tak může zachránit postižené oko.
Stálý pocit sytosti, nevolnosti a pocitu na zvracení
Pokud se cítíte sytí, i když jste prakticky nic nesnědli, je vám neustále lehce nevolno a máte nutkání na zvracení, nebo dokonce zvracíte, měli byste neodkladně navštívit lékaře. S návštěvou byste neměli otálet zejména v případě, že tyto příznaky trvají déle než týden. Možnými příčinami vašeho stavu mohou být rakovina slinivky, nádor žaludku či rakovina vaječníků.
Horký, červený či nateklý kloub
Tyto varovné příznaky mohou být spojeny s kloubní infekcí, která vždy vyžaduje odbornou péči. Je potřeba zaléčit nejen kloub, ale i zabránit rozšíření bakterií dál do těla. Obvyklými příčinami jsou určité typy artritidy, jako je například revmatická (revmatoidní) artritida.