Dobré odpoledne, dnes je pátek 8.11.2024, svátek slaví Bohumír, zítra Bohdan.

Léky na chřipku a nachlazení a reakce s ostatními léky

leky-na-chripku-a-nachlazeni-a-reakce-s-ostantimi-leky

leky-na-chripku-a-nachlazeni-a-reakce-s-ostantimi-leky
Chřipka a nachlazení patří mezi virová onemocnění, u nichž si často vystačíme pouze s volně prodejnými léčivými přípravky, doplňky stravy a klidem v posteli (antibiotika na předpis na virózy vůbec nezabírají). K tomu však ještě někteří z nás trvale užívají některé léky a chtějí vědět, zda se mohou navzájem ovlivňovat s jinými léčivy.

___
___


Analgetika (léky proti bolesti) a antipyretika (léky na snížení teploty)

Takzvaná nesteroidní antifiogistika (NSA či NSAID, léčiva proti bolesti a zánětu, například ibuprofen, diklofenak, kyselina acetylsalicylová) by neměli užívat pacienti s vředovou chorobou žaludku nebo dvanáctníku, těžkým astmatem a srdečním selháváním. Dlouhodobá léčba není vhodná ani u osob s vysokým krevním tlakem či poruchami krevní srážlivosti., onemocnění jater a ledvin vyžadují redukci dávek.
Při kombinaci NSAID s warfarinem, tiklopidinem a některými antidepresivy (např. sertralin, paroxetin) se zvyšuje riziko krvácení. Jednotlivá NSAID by neměla být kombinována mezi sebou, především pro vyšší riziko nežádoucích účinků (např. poškození žaludeční sliznice).
Riziko vzniku žaludečních vředů zvyšuje i současná dlouhodobá léčba systémovými kortikosteroidy (např. Prednison). Pokud je třeba analgetika kombinovat, je možné zvolit k NSAID např. paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax). Zde je nutná opatrnost u pacientů s onemocněním jater a nadměrnou konzumací alkoholu.


Kombinované přípravky na chřipku

Kombinované přípravky na chřipku většinou obsahují látku na tlumení teploty a bolesti (např. paracetamol), složku uvolňující ucpaný nos (např. fenylefrin, pseudoefedrin) a proti kašli (např. dextromethorfan, terpin). Chřipku neléčí, pouze potlačují její příznaky chřipky. Dané preparáty by neměly být užívány u pacientů s onemocněním srdce, těžkou hypertenzí, cukrovkou, onemocněním štítné žlázy, epilepsií a u těhotných a kojících žen. Měly by se jim vyhnout i osoby s poruchou funkce jater a ledvin, zvýšeným nitro očním tlakem, zbytněním prostaty a lidé užívající některá antidepresiva (např. moklobemid, klomipramin, amitriptylin). Pozor je třeba dávat na kombinace s dalšími přípravky, které obsahují stejné účinné látky. Mohlo by snadno dojít k překročení doporučeného dávkování.


Nosní kapky

Pro nosní kapky s tzv. dekongestanty, látkami uvolňujícími ucpaný nos (např. xylometazolin, nafazolin), platí podobné kontraindikace (stavy znemožňující užití přípravku) jako pro výše uvedené kombinované přípravky na chřipku. Kapky s obsahem přírodních silic mohou působit problémy alergikům a astmatikům.


Přípravky proti kašli

Léky proti kašli obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektorancia - např. bromhexin, ambroxol, acetylcystein, guajfenesin) nebo tlumící kašel (antitusik a např. butamirát, dropropizin). Obě skupiny látek by neměly být vzájemně kombinovány, i když určité výjimky existují.

  • Expektorancia mohou působit dráždivě na žaludek, měla by proto být podávána s opatrností u osob se žaludečními vředy a ideální je nekombinovat je s nesteroidními antiflogistiky. Lepší snášenlivosti přípravků dosáhneme jejich užitím po jídle. Acetylcystein může při současném podání s některými antibiotiky snižovat jejich účinnost, proto by měl být aplikován minimálně 2 hodiny po jejich užití.
  • Antitusika mohou zesilovat účinek sedativ (tlumících látek) a i sama d sobě působí mírně tlumivě (pozor např. při řízení auta).

Vitaminy a minerály

Součástí mnoha přípravků na posílení imunity jsou kromě různých vitaminů i minerály, nejčastěji zinek nebo vápník. Při současném užívání některých antibiotik (např. doxycyklin, ciprofioxacin) a daných minerálůje potřeba dodržovat odstup zhruba 2 hodin, aby v žaludku nedošlo ke vzniku nevstřebatelných komplexů. Během léčby kotrimoxazolem je vhodné se vyvarovat vitaminu C, při nedostatečném příjmu tekutin by totiž mohl přispívat ke vzniku krystalů v ledvinách.

Ze stejného důvoduje lepší neužívat NSAID během léčby kotrimoxazolem. Účinnost kotrimoxazolu mohou snižovat vysoké dávky lokálních anestetik (např. tetrakain), která jsou součástí některých přípravků proti bolení v krku. Při dodržování doporučených dávek však výše uvedené nehrozí.