Na stránkách televize Prima jste měli již 3x možnost položit své dotazy MUDr. Kateřině Cajthamlové z pořadu Jste to co jíte. Přečtěte si nejčastější dotazy diváků a odpovědi doktorky Cajthamlové zde nebo přejděte na stránky TV Prima. Pokud chcete sami položit dotaz doktorce Cajthamlové, nezapomeňte napsat svůj jídelníček, pohybovou aktivitu, zdravotní stav, věk a pohlaví.
___
Mobil, SMS objednávky k dr. Cajthamlové: +420 773 992 102
E-mail:
Kontaktní adresa: Domažlická 3, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Otázka diváka: Pravidelně cvičím asi tři měsíce, nehubnu, vše mi jde do svalů. Při cvičení si měřím tepovou frekvenci, bohužel mi rychle vylétne a drží se kolem 160. Je mi třicet, vážím 65 kg, měřím 165 cm. Chodím dvakrát týdně na vacushape (tam tep udržím do 130), dále dvakrát týdně na heat (tam je to kolem 160), ale to už jdu velmi pomalu, až je to nuda. Heat občas střídám s jumpingem. Po obojím chodím na stepper na 25 minut (také tep kolem 15 až 160). Jím hodně pravidelně, snídám. V jídelníčku nechybí zelenina, ovoce. Pitný režim dva až tři litry vody či zeleného čaje.
Kateřina Cajthamlová: Zkuste se víc hýbat venku a spíš chodit, plavat, běhat než se „mučit“ na různých kurzech. Zjevně na vás cvičení působí spíš v „posilovacím“ a na tvorbu svalů zaměřeném pásmu než ve sféře hubnutí a udržení kondice. Navíc – podle popisovaných tréninků – dost přetěžujete nohy, což by mohlo vést k asymetrii postavy. Zkrátka: Radši než dvakrát týdně „fitko“ si dopřejte víc chůze venku, třeba nordic walking.
Otázka diváka: Dobrý den, měřím 171 cm, vážím 78 kilo a je mi 21 let. Než jsem nastoupila do internátu na střední (v 16 letech), měla jsem skvělou postavu, něco kolem 60 kil. Ale přestala jsem se hýbat, necvičila, válela se v posteli a ládovala brambůrkama, čokoládama, koblihama atd. Od té doby jsem si zvykla na toto jídlo, a když se ho snažím přestat jíst, daří se mi to maximálně dva týdny. Já vlastně ani nevím, jak bych měla začít. Jakým sportem, jakou stravou, v jakém množství atd. Byla bych ráda, kdybyste mi mohla poradit, jak na to. Jak často cvičit, jak často a co jíst.
Kateřina Cajthamlová: Tohle je obvyklý postup: vysazení sportu, pamlsky a přibrání… Kupte si zdravé kuchařky, vyhoďte chipsy a koblihy, začnete snídat, obědvat a večeřet, svačte. Vydejte se pešky do přírody (5 až 10 km denně by mělo stačit). Vyčistěte lednici i hlavu a zaberte alespoň na čtyři týdny. Nevracejte se k pochutinám a lenosti. Systém si zvykne na pohyb a bude vám lépe.
Otázka diváka: Letos mi bude pětatřicet, mám tři děti, staršímu je třináct a dvojčatům 2,5 roku. Minulý měsíc jsem začala navštěvovat zdravotní studio, abych se svěřila do rukou odborníků. Mám 157 cm a vážím 76 kg. Dle odborníků ve studiu jsem sacharidový typ. Snažím se dodržovat jídelníček, ale hubnu velmi pomalu, asi 1 až 1,5 kg měsíčně. Ke snídani si většinou dávám tmavší chléb se šunkou, k tomu trochu zeleniny, rajče a tak. Ke svačině ovoce, k obědu těstoviny, rýži, občas brambory s masem a zeleninou. Nebo si jídlo rovnou připravím na zelenině. K odpolední svačině jogurt s cereáliemi nebo jogurtový nápoj, k večeři občas maso ze zeleninou nebo jen samotnou zeleninu, jelikož nemám moc hlad. Samozřejmě dodržuji pitný režim, jím denně vlákninu v tabletkách, cvičím dvakrát týdně zumbu, což mě baví. Jiné sporty nijak zvlášť, hlavně se to neslučuje časově, s dětmi mám poměrně málo času na aktivity. Prosím, poraďte.
Kateřina Cajthamlová: Hubnutí 1 až 1,5 kg měsíčně považuji za dostačující. Nechtějte trhat rekordy! Pokud vám postup přijde příliš pomalý, přidejte chůzi venku nebo nějaký další KAŽDODENNÍ SPORT. Hodinové cvičení dvakrát týdně není nic moc….
Otázka diváka: Má váha je v pořádku, ale mám problémy s boky a stehny, kde mě trápí celulitida. Cvičím pravidelně a stravu mám také docela slušnou. Chtěla bych se zeptat, zda je možné odbourat celulitidu tím, že budu nadále zpevňovat svalstvo v této oblasti, a také, co byste doporučila na posílení vnitřní strany stehen. Který sport je nejvhodnější na tuto problémovou oblast? Poslední otázka je, za jak dlouho je vhodné se po cvičení najíst.
Kateřina Cajthamlová: S celulitidou je potíž. Bývá geneticky založena a mívá i hormonální podklad. Někdy bývají problematické cévy dolních končetin. Vhodný sport je každý, při kterém se nepřetěžujete, neskáčete, nenosíte velkou zátěž. Plavání, chůze s hůlkami, jízda na koni, na bruslích, na kole… Pomáhají i krémy proti celulitidě – dokud mažete, bývá to lepší. Žena by do třiceti minut po sportu měla doplnit alespoň sacharidy (ovoce, pečivo, těstoviny, vločky). A dostatečně pít.
Otázka diváka: Po dětech jsem přibrala víc, než je zdrávo, a tak se s tím snažím bojovat. Koupila jsem přístroj na cvičení, takový ten orbitrek. Cvičím poctivě každý den pětačtyřicet minut už skoro dva měsíce, ale pořád se nic neděje. Porce jsem zmenšila a snažím se jíst zdravě. Myslím, že svou zásluhu na tom všem mají i nervy, neboť se v mém okolí vyskytuje člověk, který nám škodí, stojí nás peníze a jen tak se ho nezbavím. Je to totiž nastávající tchyně. V září se chci vdávat, tak bych chtěla co nejvíc shodit, ať vypadám trošku k světu. Tuk se mi ukládá rovnoměrně po celém těle, takže jsem opuchlá celá. Nesnáším pohled do zrcadla :-( Poraďte mi, jak na to. Mám cvičit víc?
Kateřina Cajthamlová: Pokud nesnášíte budoucí tchyni už teď, zvažte, co se bude dít po svatbě… Toto považuji za natolik závažné, že bych radila řešit tchyni JAKO PRVNÍ. Zmenšit porce jídla má význam jen tehdy, když se OPRAVDU přejídáte. Což nebývá u žen časté. Spíš změňte složení jídelníčku a výrazněji ho nasměrujte ke zdravé stravě – dost vlákniny, kvalitních bílkovin a sacharidů, ne moc tuků, hlavně na živočišné velký pozor.
Otázka diváka: Je mi 24 let a jsem ve 21. týdnu těhotenství. Měřím 178 cm a momentálně vážím 73,5 kg. Chtěla bych se vás zeptat na optimální jídelníček v období těhotenství. Můj problém je v koření, mám na valnou většinu alergii, takže mohu pouze sůl, pepř, mletou papriku a česnek. Nesnesu ani tofu či šmakouna. Se zeleninou je teď trochu problém, protože mě nadýmá. Ovoce mi zase překyseluje žaludek... Co se pití týče, dám si jednou za čas kávu či čaj, většinou piju vodu, a když je mi špatně, Sprite. (Není to sice vhodné, ale to to jediné, co ve mně zůstane.) Můžete mi poradit i nějakou knížku o těhotenství , která je podle vás vhodná? Knih je moře, ale v každé se píše něco trochu jiného...
Kateřina Cajthamlová: Gratuluji k těhotenství! Existují knížky v prodejnách zdravotnické literatury, které se výslovně zabývají výživou v těhotenství. A můžete si být jista, že jsou z odborného hlediska správně. Pokud vám vadí zelenina syrová, vařte ji, přidávejte jako zahuštění do omáček. Nebo vařte polévky. Budoucí maminka potřebuje i hodně ryb, dostatek kvalitních mléčných výrobků a příloh. Nezapomínejte na čistou vodu a ovoce. Těhotenství není nemoc, je to období, kdy tělo pracuje velmi efektivně. Jste už v 5. měsíci, proto to překyselení žaludku. Možná už ho pozvedá bránice… Je třeba jíst malé porce, ale častěji (klidně až 8 jídel denně). Po jídle odpočívejte v polosedě, nelehejte si. Bude-li problém přetrvávat, poraďte se se svým lékařem.
Otázka diváka: Mě by zajímalo (když trochu odbočím od plavek, mám do nich už naštěstí zhubnuto hlavně díky autorce zmíněné v mém dotazu), jestli se paní doktorka setkala s knihami A. Mačingové a co na její stravovací systém říká?
Kateřina Cajthamlová: Gratuluji ke zhubnutí a považuji za zcela správné, když si každý hubnoucí vybere cestu, která mu vyhovuje.
Otázka diváka: Chtěla bych se zeptat, zda existuje i jiný způsob, jak vás navštívit, než v pořadu Jste to, co jíte. S pořadem bych neměla až tak problém, ale že bych se musela „promenádovat“ v plavkách na veřejnosti, to opravdu ne. Případně by mě zajímalo, kolik by stál takový zdravotní rozbor a jídelníček (26 let, 163 cm, 76 kg, tvar postavy hruška).
Kateřina Cajthamlová: Účast v pořadu samozřejmě NENÍ jediný způsob, jak lze zhubnout. Ani nemusíte chodit jen a jen za mnou. Info, jak to chodí u nás, včetně dotazů (FAQ) a ceníku najdete na stránkách www.cajthamlova.cz. Pro zdravotní rozbor můžete zajít za svým lékařem a jídelníček si pak sestavit třeba podle nějaké zdravé kuchařky. A samozřejmě přidat sport. Pokud jste sledovala pořad, jistě víte, že nejde o nic složitého. Co je a není zdravé, a proč tomu tak je, jsme tam trpělivě vysvětlovali šest let. I to, že VLASTNÍ LÉKAŘ by měl být první člověk, se kterým svůj zdravotní stav zkonzultujete. Náprava postavy tvaru hrušky je zejména o cvičení (kromě omezení tuků v potravě).
Otázka diváka: Ráda bych se zeptala, jak se mám správně stravovat, abych shodila potřebné kilogramy. Měřím 165 cm a vážím 89 kg. Mým hlavním problémem je špatné stravování. Kolikrát denně bych měla jíst? Z čeho by se měl skládat můj jídelníček? Je mi dvaatřicet, mám tři děti a nadváha mě opravdu trápí. Jen nemám ráda sýry cottage, tvaroh a fazole. Jinak se dá říci, že sním skoro vše. Největší můj hřích je, že jsem přestala kouřit. Od té doby jsem závislá na sladkém (čokolády, oplatky apod.). Čím bych je měla nahradit, aby ta chuť přešla?
Kateřina Cajthamlová: Nazývat „hříchem“, že jste přestala kouřit, považuji za zvláštní. To je přece báječné! Ovšem mlsat místo jídla hloupost je. To, co popisujete, že „nemáte ráda“, jsou právě zdravé zdroje bílkovin a polysacharidů. Chápu, že tyto pokrmy nejste zvyklá jíst. Vylučte tedy pochutiny, začněte jíst alespoň pětkrát denně, vařte z potravin, které jsou co nejblíže přírodním surovinám, nepřehánějte to s tuky, pijte, odpočívejte, sportujte. Určitě zhubnete!
Otázka diváka: Přichází léto a v obchodech a tržnicích je čím dál víc ovoce. Kolik ovoce může člověk denně maximálně sníst? Ptám se, protože ovoce obsahuje mnoho cukrů (hlavně jednoduchých). Mně výživová poradkyně dovolila jedno jablko denně. Když mě ale přepadne chuť na sladké, dám si i víc. Myslím, že je to lepší než sníst celou čokoládu a podobně. A je vhodné jíst ovoce i večer? Je občas dobré zařadit jen vodní či ovocný den? Nebo je to zbytečné?
Kateřina Cajthamlová: Při konzumaci ovoce je vždy dobré vědět, zda nemáte na některý druh alergii, zda jde o ovoce kvalitní (ne vypěstované „rychleně“, což poznáte třeba na jahodách, kterým chybí chuť i vůně) a zda nemáte cukrovku. „Hodně cukru“ obsahují hlavně slazené limonády, sladkosti, sušenky a další věci. Ovoce je přirozená lidská potrava už mnoho tisíc let. Množství zeleniny a ovoce ve stravě by mělo mít vztah k hmotnosti. Devadesátikilogramový člověk potřebuje denně asi 300 g ovoce a 600 g zeleniny.
Otázka diváka: Dobré dopoledne, řídila jsem se zásadami zdravé výživy a zhubla za rok dvacet kilogramů. Jenomže mám stále problém. Nohy jsou na vnitřní straně povislé, i když mám dost svalů. Nevím, co s tím mám dělat. Totéž mám i na spodní části břicha, potřebovala bych je opravdu zpevnit, ale pořád se mi to nedaří.
Kateřina Cajthamlová: Vnitřní strana stehen a břicho vyžadují speciální posilovací cviky a v některých případech (ztráta elasticity kůže) je třeba tyto partie řešit korektivní plastickou operací.
Otázka diváka: Měla bych velký zájem o jídelníček. Před dvěma lety jsem sundala 15 kg, ale nedokázala jsem si váhu udržet. Po dvou letech mám zase 10 kg nahoře a cítím se špatně. Nedokážu už shodit ani deko. Opravdu bych ocenila, kdybyste mi pomohla a sepsala přímo na tělo jídelníček.
Kateřina Cajthamlová: Jídelníčky si u mne každý klient sestavuje podle doporučení sám. Na dotaz jsem odpověděla na kameru obsáhleji…
Otázka diváka: Je mi dvacet čtyři let. Měřím 170 cm a vážím okolo 61 kilogramů. Chtěla bych se zeptat, které potraviny jsou úplně tabu, pokud chce člověk hubnout či si udržet váhu. Mám na mysli například druhy masa, ovoce, zeleniny, mléčné výrobky, těstoviny atd. Každý zdroj uvádí jiné.
P.S.: Díky vám a panu Havlíčkovi jsem se naučila jíst lépe ;-) Děkuji.
Kateřina Cajthamlová: BMI 21 není mnoho! Jsem ráda, že vám pořad pomohl jíst lépe. Jistě jste si v něm také všimla oněch „tabu“ potravin. Jsou to především nekvalitní uzeniny, přeslazené a přesolené pochutiny, instantní pokrmy, věci neznačené nebo se ztuženými tuky, potraviny zkažené či znehodnocené kuchyňskou úpravou (smažení, remulády, ohřívání, opakované mrazení). Tím výčet „obecných“ tabu končí. Dál už záleží na každém strávníkovi a jeho výšce, váze, věku, pohlaví, zdravotním stavu, stavu svalové hmoty, psychické zátěži a aktivitách. Vy spíš přiberte svaly, vaše hmotnost se mi zdá nízká. Hubnout byste už rozhodně NEMĚLA.
Otázka diváka: Váš pořad mi s hubnutím moc pomohl. Přestože se ale snažím správně jíst a cvičit, stále se mi drží tuk ve spodní části břicha. Je na to nějaký fígl?
Kateřina Cajthamlová: Potřebovali bychom vás vidět. Jde buď o nadbytek alkoholu (ale to byste asi věděl), nebo o špatné „zapínání“ svalstva v dolní části břicha. Souvisí s držením těla a s vnitřním stabilizačním systémem svalů, občas s dýcháním. A jde to někdy spravit. Tak se ozvěte nějakému rehabilitačnímu pracovníkovi či trenérovi. My objednáváme až od podzimu, nečekejte tak dlouho!
Otázka diváka: Začala jsem před dvěma měsíci s dietou a zhubla o pět kilogramů, ale nyní se to vůbec nehýbe. Je ale pravda, že jsem dietu porušila, a to tím, že jsem si vzala sladké. Je to můj největší prohřešek, se kterým opravdu bojuji. Nevím, čím mám sladké nahradit. Dokázala jsem to bez něj vydržet měsíc. Má váha je 85 kg a měřím 179 cm.
Kateřina Cajthamlová: Máte-li při „dietě“ chuť na sladké, máte buď celkově málo jídla, případně málo sacharidů ve stravě, možná nějaký stres. Zkuste si na výživových tabulkách prověřit množství živin, přidejte pohyb a poraďte se s lékařem. Třeba jde jen o maličkost.
Otázka diváka: Je mi sedmadvacet, vážím 64 kg a měřím 163 cm. Ráda bych se zeptala, co je u mně špatně, když nehubnu. Moje původní váha byla 73 kg a zhubla jsem za rok na 60 kg. Poté to šlo na 64 kg a nejde s tím už nic dělat. Jím pravidelně (nejím mastné, sladké), cvičím denně 45 minut na elipticalu a k tomu minimálně 200 cviků na nohy i na břicho. Už jsem nešťastná. Prý je něco špatně, ale co, to už mi nikdo neřekne.
Kateřina Cajthamlová: Špatná může být vaše představa, kolik máte správně vážit. Třeba je to těch 64 kg. BMI je 24, což je při vaší výšce NORMA.
Otázka diváka: Je mi dvaadvacet, měřím 170 cm a vážím 60 kg. Pracuji v restauraci. Až na ty naběhané kilometry v podniku pravidelně nesportuji. Chtěla bych shodit tak tři kila, abych mohla nosit věci, které mi byly ještě před rokem. Nedaří se mi to. Pravda, nejím úplně vzorově, ale snažím se vybírat si z jídel ty zdravější varianty. Můžete mi poradit, zda třeba víc sportovat a zaměřit se na stravu pořádně?
Kateřina Cajthamlová: Jednak může jít o vliv věku – vývoj postavy bývá ukončen až kolem 25. roku, jednak se vážně zkuste víc věnovat jídlu. Zkuste se také zamyslet, zda nemáte nepravidelný režim jídla, spánku a pohybu. Problémem může být také konzumace alkoholu (v pohostinství tomu tak někdy bývá).
Otázka diváka: Chtěla bych se zeptat na nějaký jídelníček nebo zásady stravování při zvýšené hladině kyseliny močové. Mám i zvýšený cholesterol. Odběry 30. 3.: kyselina močová 393; cholesterol 5,53; LDL 3,37; triglyceridy 3,6. Existuje na to něco, nebo se to léčí prášky? Vynechala nebo omezila jsem potraviny při tomto nálezu nevhodné. Co ještě můžu změnit? V souvislosti s tím chci samozřejmě zhubnout, docela dost jsem přibrala.
Kateřina Cajthamlová: Důvody zvýšení kyseliny močové by měl posoudit váš lékař. Pokud konzumujete mnoho potravin s puriny (uzeniny, chřest, nadměrné množství luštěnin) nebo máte genetickou dispozici (v rodině dna či ledvinové kameny tvořené kyselinou močovou), budou dieta i léčba vypadat jinak, než když nesportujete a nedostatečně jíte. V tomto případě může jít o známku odbourávání vašich vlastních svalů. Pak je třeba pravidelně sportovat a jíst dostatek bílkovin. Podle ostatních výsledků ale spíš sázím na nevyrovnanou stravu a nedostatek pohybu…
Otázka diváka: Ohledně hubnutí a zdravého životního stylu jsem už četla spoustu článků, snažím kdeco dodržovat, ale není to pořád ještě ono, někde bude chyba. Chci se zeptat, jakým způsobem se dá s vámi spolupracovat v oblasti hubnutí a navedení na správné stravovací návyky.
Kateřina Cajthamlová: Podívejte se na www.cajthamlova.cz.
Otázka diváka: Ráda bych se zeptala, jestli je někde na internetu volně dostupný návod, jak si počítat gramáže jednotlivých složek potravin. Kolik masa, kolik přílohy atd. Ráda bych se v tomto ohledu stravovala správně, trochu v tom ale tápu.
Kateřina Cajthamlová: Na internetu je spousta výživových a kalorických tabulek. Bývají tam i zdravé recepty, a pokud se zaregistrujete, i zhodnocení, která složka potravy vám chybí a která třeba přebývá.
Otázka diváka: Je mi 33 let, měřím 172 cm, vážím 68 kg. Od března dodržuji jídelníček na míru, sportuji třikrát týdně (to už od listopadu). Tepovou frekvenci si hlídám, většinou užívám i carnitin. Jsem 11 měsíců po porodu a zbývá mi shodit 8 kilo (na původní váhu 60 kg) – ty se mne stále drží, ačkoli dodržuji jak jídelníček, tak cvičení a tepovou frekvenci. Dřív jsem bývala typ hruška, nyní se mi vše drží v oblasti břicha. S kojením již přestávám, ale paní gynekoložka mi sdělila, že hormonálně to vypadá na předčasný přechod. Ostatní vyšetření (štítná žláza, cukrovka apod.) jsou v pořádku. Ač toto všechno dodržuji, nohy mam jako z tvarohu, byť jsou na nich svaly. Je možné, že mám zpomalenou lymfu? Máte nějakou radu, jak nastartovat metabolismus v přechodu a konečně začít hubnout? Na břicho nejsem zvyklá a ani si na něj zvykat nechci! Bohužel ho ale nemohu ani posilovat, jak bych chtěla, neboť mam pupeční kýlu a příčný rozestup.
Kateřina Cajthamlová: Podle popisovaných příznaků jsem si TAKŘKA JISTÁ, že máte málo stravy, a to zejména bílkovin a polysacharidů… Jinak by nevysadily hormony. Pochybuji, že byste se po těhotenství mohla vrátit na původní PŘÍLIŠ NÍZKOU HMOTNOST (20 BMI). Spíš je realistických těch 68 kg. Rozestup břišních svalů a kýlu řešte s chirurgem, jinak se, obávám se, břicha nezbavíte. Není to stravou, ale tím rozestupem…
Otázka diváka: Od čtyřicítky jsem začala přibírat. Nezměnila jsem v té době stravovací návyky ani cvičební režim. Šlo to pozvolna, nenápadně. Po roce jsem měla 20 kg navíc. U lékaře jsem si „vynutila“ vyšetření štítné žlázy a zjistila, že mám sníženou funkci. Tím by se mé nabírání vysvětlilo. Ale i po nasazení léků, snížení dávek jídla a přidání cvičení váha nešla (a stále nejde) dolů. Měřím 176 cm a už tři roky se mi váha drží na osmdesáti kilogramech. Nedávno jsem objevila cvičení s Jill Michaelsovou, které spočívá v tom, že denně cvičíte 30 minut, střídá se kardiocvičení s posilováním. Účinky mají být zázračné. Jsou – viděla jsem spoustu žen, které během pár dní neuvěřitelně zhubly jak váhově, tak objemově (i moje dcera). Jen já nemám po třiceti dnech cvičení ani deko či centimetr dole. Do toho ještě chodím na zumbu a doma běhám na páse. Jsem zoufalá, přijde mi, že je mé tělo zaseklé a nehodlá za žádných okolností zhubnout. Stravu vzornou nemám, to vím, jím spíš míň. V tom bude asi chyba. Nějaký pokrok bych ale přece tím cvičením zaznamenat měla, ne? Prosím o radu, co s tím.
Kateřina Cajthamlová: Pokud jíte MÁLO A ŠPATNĚ, pak žádný sport nepomůže… Zřejmě si sama brzdíte metabolismus omezováním potravy a její nevhodnou skladbou. Možná chybí i odpočinek, možná se přetěžujete. Zkuste jíst tak, abyste neměla pocit hladu, vybírejte stravu kvalitní, s omezením živočišných tuků a „rychlých cukrů“, dostatečně pijte a odpočívejte. Nechte si též změřit krevní tlak a vyšetřit krev a moč v laboratoři. Může jít třeba i o náběh na cukrovku. Držím palce s hubnutím, ale JEZTE DOSTATEČNĚ!
Otázka diváka: Studuji vysokou a zároveň pracuji jako recepční v hotelu, kde máme dvanáctihodinové směny (denní i noční). A to podle toho, jak si je mezi sebou naplánujeme, což znamená nepravidelně. Zdravé stravování už mám celkem pod palcem, k čemuž mi dopomohl i pořad Jste to, co jíte. Jen pořád nevím, jak se stravovat na noční směně. Nechci přes noc jíst moc těžká jídla a zároveň nevím, co přesně si dát během služby. Taky mívám po noční celý následující den větší hlad než obvykle – nejspíš proto, že nejsem moc vyspaná. Většinou si jdu po noční doma lehnout, ale spím dopoledne pár hodin a mám pocit, že se stejně nevyspím tak jako v noci, a potřebuji energetický deficit dohnat jídlem. Bohužel mě potom honí chutě i na sladké a jiná „horší“ jídla. A ještě bych měla jeden dotaz: Snažím se zhubnout pár kilo a opravdu nechci hladovět. Vypočítala jsem si bazální metabolismus na stránce mte.cz (6665 kJ) a nevím, o kolik procent by se mělo toto číslo navýšit, abych nehladověla, a přesto hubla. Je mi jasné, že je nutný pohyb. Snažím se ve volném čase jezdit na bruslích, na kole, doma na elipticalu. Většinou třikrát do týdne. Když nemám zkoušky a mám více času, tak i vícekrát. Snažím se držet si příjem okolo 7500 kJ za den (píšu si jídla na kaloricketabulky.cz), ale mám někdy pocit hladu. Myslíte, že je možné přijímat více energie, i když chci zhubnout? Vím, že záleží i na složení stravy a glykemickém indexu potravin, a snažím se vybírat celozrnné potraviny, kvalitní šunky, libové maso, jím dost zeleninu... Jsem zvyklá jíst pětkrát až šestkrát denně, ale když si dám například ke svačině jablko a jogurt, nestačí mi to na dvě hodiny, abych vydržela do dalšího jídla.
Kateřina Cajthamlová: Člověk, který má noční služby, MUSÍ JÍST VÍC NEŽ TEN, KDO JE NEMÁ, prostě proto, že je déle vzhůru. Radíme jíst v noci „svačinky“ s dostatkem ovoce, zeleniny, kvalitních příloh a pečiva a nízkotučné bílkovinné pokrmy (šunka, sýr, tofu). Také musíte dostatečně pít. Hlad a „chutě“ vás upozorňují, že 7500 kJ na den vám asi při vašem sportování nestačí. Zkuste si jídelníček trošku navýšit (bílkoviny a sacharidy), ať netrpíte hlady. To pak tělo „šetří“ a chrání každý gram tuku, hlavně kolem břicha.
Otázka diváka: Moc by mě zajímal váš názor na kuřecí maso. Od porodu jsem měla 10 kg nadváhu. Chodila jsem k obezitologovi, který zakazuje brambory a kuřecí maso (z důvodu vysokého obsahu hormonů). Prý ho mám nahradit krůtím, ale dost mě to mate, protože všude se při dietách kuřecí maso doporučuje. Jak je to doopravdy?
Kateřina Cajthamlová: Kuřecí maso nepatří k nejkvalitnějším na trhu, strava by měla být pestrá. Souhlasím s vaším lékařem, že přehnaná konzumace kuřecího a brambor není vhodná. Zvěřina, ryby, kvalitní rostlinné bílkoviny… To je lepší varianta.
Otázka diváka: Mám 165 cm a 78 kg. Před devíti měsíci jsem porodila císařským řezem. Před otěhotněním jsem měla 72 kilogramů. Ráda bych se dostala na 60 kilo. Začala jsem cvičit dle webové stránky fithall.cz a stravuji se podle univerzálního jídelníčku 60 dnů Jste to, co jíte s panem Havlíčkem. Jen nejím tvaroh, tofu a různé mléčné výrobky. Mrkev také ne, knäckebroty též ne. Nevím, čím to nahradit. Začala jsem takhle jíst a stejně jsem měla hlad. Nevím, kde dělám chybu. Jinak jsem tři oky nesportovala, nehýbala se a přejídala. Tomu je konec, ale váha se stále nehýbá :-( Myslíte, že když se budu stravovat pětkrát denně bez čokolády, bez tuku a cvičit čtyřikrát týdně dvacet minut, že by se mohlo něco dít? Jinak ještě o sobotách a nedělích strávím na in-linech hodinku jízdy. Nechtěla bych úplně dodržovat ten jídelníček dle pana Havlíčka, protože mám hlad a plno věcí z něj nejím. Začala jsem jíst místo tučných jogurtů ty s 0,1 % tuku, totéž je s máslem, nedávám si takovou vrstvu. Jím jen kvalitní šunku s 95 % masa. Po ránu si dám 100% ovocnou šťávu s vodou. Jím ryby.
Kateřina Cajthamlová: Asi jíte málo, proto máte HLAD. Jogurty s 0,1 % tuku vyřaďte a nahraďte je těmi přirozenými (3,5 % tuku). Máslo nepotřebujete vůbec. Máte vážně nedostatek pohybu (140 minut týdně je OPRAVDU HODNĚ MÁLO). Pití 100% ovocné šťávy naředěné ALESPOŇ tři ku jedné vám schvaluji. Přidejte pohyb a to, co nejíte, se jíst naučte. Dodržovat nějaký jídelníček jen „napůl“, to není dobrý nápad. Udělejte si svůj.
Otázka diváka: Kde dělám chybu? Jím pětkrát denně, ke snídani jogurt nebo müsli či krajíček černého chleba s rostlinným máslem. Ke svačině si dávám ovoce, müsli tyčinku, k obědu plátek kuřecího nebo hovězího masa s rýží, zeleninový salát s tuňákem nebo rybu se zeleninou či rýží. K odpolední svačince zase tyčinku či ovoce. A k večeři třeba zeleninový salát se sýrem cottage nebo plátek kuřecího, rybu s rýží nebo zeleninou. Každý den 40 až 50 minut cvičím, ale i tak hubnu nějak pomalu. Od ledna jen 18 kg. Velmi bych potřebovala sundat ještě aspoň 12 kg. Měřím 170 cm a vážím až 85 kg. Umíte mi poradit?
Kateřina Cajthamlová: Jíte dost málo a je to samá tyčinka k svačině… Možná chybí luštěniny, ryby, dostatek masa, pečiva, ovoce a zeleniny. Třeba snídaně je opravdu chudičká, zbytečně tučná a bez bílkovin (chleba s máslem). Zkuste zajít někam, kde vám poradí se složením vašeho těla. Řeknou vám, zda máte dost bílkovin a potravy vůbec. Sport asi zatím stačí. Osmnáct kilogramů od ledna (tedy 3 kg měsíčně) je úctyhodná rychlost! Nyní hubnutí MUSÍ zpomalit. Přidejte pohyb a stravu i odpočinek a buďte trpělivá. A místo těch tyčinek jezte něco „normálního“, třeba rohlík s kvalitní šunkou…
Kateřina Cajthamlová: Zkuste se víc hýbat venku a spíš chodit, plavat, běhat než se „mučit“ na různých kurzech. Zjevně na vás cvičení působí spíš v „posilovacím“ a na tvorbu svalů zaměřeném pásmu než ve sféře hubnutí a udržení kondice. Navíc – podle popisovaných tréninků – dost přetěžujete nohy, což by mohlo vést k asymetrii postavy. Zkrátka: Radši než dvakrát týdně „fitko“ si dopřejte víc chůze venku, třeba nordic walking.
Otázka diváka: Dobrý den, měřím 171 cm, vážím 78 kilo a je mi 21 let. Než jsem nastoupila do internátu na střední (v 16 letech), měla jsem skvělou postavu, něco kolem 60 kil. Ale přestala jsem se hýbat, necvičila, válela se v posteli a ládovala brambůrkama, čokoládama, koblihama atd. Od té doby jsem si zvykla na toto jídlo, a když se ho snažím přestat jíst, daří se mi to maximálně dva týdny. Já vlastně ani nevím, jak bych měla začít. Jakým sportem, jakou stravou, v jakém množství atd. Byla bych ráda, kdybyste mi mohla poradit, jak na to. Jak často cvičit, jak často a co jíst.
Kateřina Cajthamlová: Tohle je obvyklý postup: vysazení sportu, pamlsky a přibrání… Kupte si zdravé kuchařky, vyhoďte chipsy a koblihy, začnete snídat, obědvat a večeřet, svačte. Vydejte se pešky do přírody (5 až 10 km denně by mělo stačit). Vyčistěte lednici i hlavu a zaberte alespoň na čtyři týdny. Nevracejte se k pochutinám a lenosti. Systém si zvykne na pohyb a bude vám lépe.
Otázka diváka: Letos mi bude pětatřicet, mám tři děti, staršímu je třináct a dvojčatům 2,5 roku. Minulý měsíc jsem začala navštěvovat zdravotní studio, abych se svěřila do rukou odborníků. Mám 157 cm a vážím 76 kg. Dle odborníků ve studiu jsem sacharidový typ. Snažím se dodržovat jídelníček, ale hubnu velmi pomalu, asi 1 až 1,5 kg měsíčně. Ke snídani si většinou dávám tmavší chléb se šunkou, k tomu trochu zeleniny, rajče a tak. Ke svačině ovoce, k obědu těstoviny, rýži, občas brambory s masem a zeleninou. Nebo si jídlo rovnou připravím na zelenině. K odpolední svačině jogurt s cereáliemi nebo jogurtový nápoj, k večeři občas maso ze zeleninou nebo jen samotnou zeleninu, jelikož nemám moc hlad. Samozřejmě dodržuji pitný režim, jím denně vlákninu v tabletkách, cvičím dvakrát týdně zumbu, což mě baví. Jiné sporty nijak zvlášť, hlavně se to neslučuje časově, s dětmi mám poměrně málo času na aktivity. Prosím, poraďte.
Kateřina Cajthamlová: Hubnutí 1 až 1,5 kg měsíčně považuji za dostačující. Nechtějte trhat rekordy! Pokud vám postup přijde příliš pomalý, přidejte chůzi venku nebo nějaký další KAŽDODENNÍ SPORT. Hodinové cvičení dvakrát týdně není nic moc….
Otázka diváka: Má váha je v pořádku, ale mám problémy s boky a stehny, kde mě trápí celulitida. Cvičím pravidelně a stravu mám také docela slušnou. Chtěla bych se zeptat, zda je možné odbourat celulitidu tím, že budu nadále zpevňovat svalstvo v této oblasti, a také, co byste doporučila na posílení vnitřní strany stehen. Který sport je nejvhodnější na tuto problémovou oblast? Poslední otázka je, za jak dlouho je vhodné se po cvičení najíst.
Kateřina Cajthamlová: S celulitidou je potíž. Bývá geneticky založena a mívá i hormonální podklad. Někdy bývají problematické cévy dolních končetin. Vhodný sport je každý, při kterém se nepřetěžujete, neskáčete, nenosíte velkou zátěž. Plavání, chůze s hůlkami, jízda na koni, na bruslích, na kole… Pomáhají i krémy proti celulitidě – dokud mažete, bývá to lepší. Žena by do třiceti minut po sportu měla doplnit alespoň sacharidy (ovoce, pečivo, těstoviny, vločky). A dostatečně pít.
Otázka diváka: Po dětech jsem přibrala víc, než je zdrávo, a tak se s tím snažím bojovat. Koupila jsem přístroj na cvičení, takový ten orbitrek. Cvičím poctivě každý den pětačtyřicet minut už skoro dva měsíce, ale pořád se nic neděje. Porce jsem zmenšila a snažím se jíst zdravě. Myslím, že svou zásluhu na tom všem mají i nervy, neboť se v mém okolí vyskytuje člověk, který nám škodí, stojí nás peníze a jen tak se ho nezbavím. Je to totiž nastávající tchyně. V září se chci vdávat, tak bych chtěla co nejvíc shodit, ať vypadám trošku k světu. Tuk se mi ukládá rovnoměrně po celém těle, takže jsem opuchlá celá. Nesnáším pohled do zrcadla :-( Poraďte mi, jak na to. Mám cvičit víc?
Kateřina Cajthamlová: Pokud nesnášíte budoucí tchyni už teď, zvažte, co se bude dít po svatbě… Toto považuji za natolik závažné, že bych radila řešit tchyni JAKO PRVNÍ. Zmenšit porce jídla má význam jen tehdy, když se OPRAVDU přejídáte. Což nebývá u žen časté. Spíš změňte složení jídelníčku a výrazněji ho nasměrujte ke zdravé stravě – dost vlákniny, kvalitních bílkovin a sacharidů, ne moc tuků, hlavně na živočišné velký pozor.
Otázka diváka: Je mi 24 let a jsem ve 21. týdnu těhotenství. Měřím 178 cm a momentálně vážím 73,5 kg. Chtěla bych se vás zeptat na optimální jídelníček v období těhotenství. Můj problém je v koření, mám na valnou většinu alergii, takže mohu pouze sůl, pepř, mletou papriku a česnek. Nesnesu ani tofu či šmakouna. Se zeleninou je teď trochu problém, protože mě nadýmá. Ovoce mi zase překyseluje žaludek... Co se pití týče, dám si jednou za čas kávu či čaj, většinou piju vodu, a když je mi špatně, Sprite. (Není to sice vhodné, ale to to jediné, co ve mně zůstane.) Můžete mi poradit i nějakou knížku o těhotenství , která je podle vás vhodná? Knih je moře, ale v každé se píše něco trochu jiného...
Kateřina Cajthamlová: Gratuluji k těhotenství! Existují knížky v prodejnách zdravotnické literatury, které se výslovně zabývají výživou v těhotenství. A můžete si být jista, že jsou z odborného hlediska správně. Pokud vám vadí zelenina syrová, vařte ji, přidávejte jako zahuštění do omáček. Nebo vařte polévky. Budoucí maminka potřebuje i hodně ryb, dostatek kvalitních mléčných výrobků a příloh. Nezapomínejte na čistou vodu a ovoce. Těhotenství není nemoc, je to období, kdy tělo pracuje velmi efektivně. Jste už v 5. měsíci, proto to překyselení žaludku. Možná už ho pozvedá bránice… Je třeba jíst malé porce, ale častěji (klidně až 8 jídel denně). Po jídle odpočívejte v polosedě, nelehejte si. Bude-li problém přetrvávat, poraďte se se svým lékařem.
Otázka diváka: Mě by zajímalo (když trochu odbočím od plavek, mám do nich už naštěstí zhubnuto hlavně díky autorce zmíněné v mém dotazu), jestli se paní doktorka setkala s knihami A. Mačingové a co na její stravovací systém říká?
Kateřina Cajthamlová: Gratuluji ke zhubnutí a považuji za zcela správné, když si každý hubnoucí vybere cestu, která mu vyhovuje.
Otázka diváka: Chtěla bych se zeptat, zda existuje i jiný způsob, jak vás navštívit, než v pořadu Jste to, co jíte. S pořadem bych neměla až tak problém, ale že bych se musela „promenádovat“ v plavkách na veřejnosti, to opravdu ne. Případně by mě zajímalo, kolik by stál takový zdravotní rozbor a jídelníček (26 let, 163 cm, 76 kg, tvar postavy hruška).
Kateřina Cajthamlová: Účast v pořadu samozřejmě NENÍ jediný způsob, jak lze zhubnout. Ani nemusíte chodit jen a jen za mnou. Info, jak to chodí u nás, včetně dotazů (FAQ) a ceníku najdete na stránkách www.cajthamlova.cz. Pro zdravotní rozbor můžete zajít za svým lékařem a jídelníček si pak sestavit třeba podle nějaké zdravé kuchařky. A samozřejmě přidat sport. Pokud jste sledovala pořad, jistě víte, že nejde o nic složitého. Co je a není zdravé, a proč tomu tak je, jsme tam trpělivě vysvětlovali šest let. I to, že VLASTNÍ LÉKAŘ by měl být první člověk, se kterým svůj zdravotní stav zkonzultujete. Náprava postavy tvaru hrušky je zejména o cvičení (kromě omezení tuků v potravě).
Otázka diváka: Ráda bych se zeptala, jak se mám správně stravovat, abych shodila potřebné kilogramy. Měřím 165 cm a vážím 89 kg. Mým hlavním problémem je špatné stravování. Kolikrát denně bych měla jíst? Z čeho by se měl skládat můj jídelníček? Je mi dvaatřicet, mám tři děti a nadváha mě opravdu trápí. Jen nemám ráda sýry cottage, tvaroh a fazole. Jinak se dá říci, že sním skoro vše. Největší můj hřích je, že jsem přestala kouřit. Od té doby jsem závislá na sladkém (čokolády, oplatky apod.). Čím bych je měla nahradit, aby ta chuť přešla?
Kateřina Cajthamlová: Nazývat „hříchem“, že jste přestala kouřit, považuji za zvláštní. To je přece báječné! Ovšem mlsat místo jídla hloupost je. To, co popisujete, že „nemáte ráda“, jsou právě zdravé zdroje bílkovin a polysacharidů. Chápu, že tyto pokrmy nejste zvyklá jíst. Vylučte tedy pochutiny, začněte jíst alespoň pětkrát denně, vařte z potravin, které jsou co nejblíže přírodním surovinám, nepřehánějte to s tuky, pijte, odpočívejte, sportujte. Určitě zhubnete!
Otázka diváka: Přichází léto a v obchodech a tržnicích je čím dál víc ovoce. Kolik ovoce může člověk denně maximálně sníst? Ptám se, protože ovoce obsahuje mnoho cukrů (hlavně jednoduchých). Mně výživová poradkyně dovolila jedno jablko denně. Když mě ale přepadne chuť na sladké, dám si i víc. Myslím, že je to lepší než sníst celou čokoládu a podobně. A je vhodné jíst ovoce i večer? Je občas dobré zařadit jen vodní či ovocný den? Nebo je to zbytečné?
Kateřina Cajthamlová: Při konzumaci ovoce je vždy dobré vědět, zda nemáte na některý druh alergii, zda jde o ovoce kvalitní (ne vypěstované „rychleně“, což poznáte třeba na jahodách, kterým chybí chuť i vůně) a zda nemáte cukrovku. „Hodně cukru“ obsahují hlavně slazené limonády, sladkosti, sušenky a další věci. Ovoce je přirozená lidská potrava už mnoho tisíc let. Množství zeleniny a ovoce ve stravě by mělo mít vztah k hmotnosti. Devadesátikilogramový člověk potřebuje denně asi 300 g ovoce a 600 g zeleniny.
Otázka diváka: Dobré dopoledne, řídila jsem se zásadami zdravé výživy a zhubla za rok dvacet kilogramů. Jenomže mám stále problém. Nohy jsou na vnitřní straně povislé, i když mám dost svalů. Nevím, co s tím mám dělat. Totéž mám i na spodní části břicha, potřebovala bych je opravdu zpevnit, ale pořád se mi to nedaří.
Kateřina Cajthamlová: Vnitřní strana stehen a břicho vyžadují speciální posilovací cviky a v některých případech (ztráta elasticity kůže) je třeba tyto partie řešit korektivní plastickou operací.
Otázka diváka: Měla bych velký zájem o jídelníček. Před dvěma lety jsem sundala 15 kg, ale nedokázala jsem si váhu udržet. Po dvou letech mám zase 10 kg nahoře a cítím se špatně. Nedokážu už shodit ani deko. Opravdu bych ocenila, kdybyste mi pomohla a sepsala přímo na tělo jídelníček.
Kateřina Cajthamlová: Jídelníčky si u mne každý klient sestavuje podle doporučení sám. Na dotaz jsem odpověděla na kameru obsáhleji…
Otázka diváka: Je mi dvacet čtyři let. Měřím 170 cm a vážím okolo 61 kilogramů. Chtěla bych se zeptat, které potraviny jsou úplně tabu, pokud chce člověk hubnout či si udržet váhu. Mám na mysli například druhy masa, ovoce, zeleniny, mléčné výrobky, těstoviny atd. Každý zdroj uvádí jiné.
P.S.: Díky vám a panu Havlíčkovi jsem se naučila jíst lépe ;-) Děkuji.
Kateřina Cajthamlová: BMI 21 není mnoho! Jsem ráda, že vám pořad pomohl jíst lépe. Jistě jste si v něm také všimla oněch „tabu“ potravin. Jsou to především nekvalitní uzeniny, přeslazené a přesolené pochutiny, instantní pokrmy, věci neznačené nebo se ztuženými tuky, potraviny zkažené či znehodnocené kuchyňskou úpravou (smažení, remulády, ohřívání, opakované mrazení). Tím výčet „obecných“ tabu končí. Dál už záleží na každém strávníkovi a jeho výšce, váze, věku, pohlaví, zdravotním stavu, stavu svalové hmoty, psychické zátěži a aktivitách. Vy spíš přiberte svaly, vaše hmotnost se mi zdá nízká. Hubnout byste už rozhodně NEMĚLA.
Otázka diváka: Váš pořad mi s hubnutím moc pomohl. Přestože se ale snažím správně jíst a cvičit, stále se mi drží tuk ve spodní části břicha. Je na to nějaký fígl?
Kateřina Cajthamlová: Potřebovali bychom vás vidět. Jde buď o nadbytek alkoholu (ale to byste asi věděl), nebo o špatné „zapínání“ svalstva v dolní části břicha. Souvisí s držením těla a s vnitřním stabilizačním systémem svalů, občas s dýcháním. A jde to někdy spravit. Tak se ozvěte nějakému rehabilitačnímu pracovníkovi či trenérovi. My objednáváme až od podzimu, nečekejte tak dlouho!
Otázka diváka: Začala jsem před dvěma měsíci s dietou a zhubla o pět kilogramů, ale nyní se to vůbec nehýbe. Je ale pravda, že jsem dietu porušila, a to tím, že jsem si vzala sladké. Je to můj největší prohřešek, se kterým opravdu bojuji. Nevím, čím mám sladké nahradit. Dokázala jsem to bez něj vydržet měsíc. Má váha je 85 kg a měřím 179 cm.
Kateřina Cajthamlová: Máte-li při „dietě“ chuť na sladké, máte buď celkově málo jídla, případně málo sacharidů ve stravě, možná nějaký stres. Zkuste si na výživových tabulkách prověřit množství živin, přidejte pohyb a poraďte se s lékařem. Třeba jde jen o maličkost.
Otázka diváka: Je mi sedmadvacet, vážím 64 kg a měřím 163 cm. Ráda bych se zeptala, co je u mně špatně, když nehubnu. Moje původní váha byla 73 kg a zhubla jsem za rok na 60 kg. Poté to šlo na 64 kg a nejde s tím už nic dělat. Jím pravidelně (nejím mastné, sladké), cvičím denně 45 minut na elipticalu a k tomu minimálně 200 cviků na nohy i na břicho. Už jsem nešťastná. Prý je něco špatně, ale co, to už mi nikdo neřekne.
Kateřina Cajthamlová: Špatná může být vaše představa, kolik máte správně vážit. Třeba je to těch 64 kg. BMI je 24, což je při vaší výšce NORMA.
Otázka diváka: Je mi dvaadvacet, měřím 170 cm a vážím 60 kg. Pracuji v restauraci. Až na ty naběhané kilometry v podniku pravidelně nesportuji. Chtěla bych shodit tak tři kila, abych mohla nosit věci, které mi byly ještě před rokem. Nedaří se mi to. Pravda, nejím úplně vzorově, ale snažím se vybírat si z jídel ty zdravější varianty. Můžete mi poradit, zda třeba víc sportovat a zaměřit se na stravu pořádně?
Kateřina Cajthamlová: Jednak může jít o vliv věku – vývoj postavy bývá ukončen až kolem 25. roku, jednak se vážně zkuste víc věnovat jídlu. Zkuste se také zamyslet, zda nemáte nepravidelný režim jídla, spánku a pohybu. Problémem může být také konzumace alkoholu (v pohostinství tomu tak někdy bývá).
Otázka diváka: Chtěla bych se zeptat na nějaký jídelníček nebo zásady stravování při zvýšené hladině kyseliny močové. Mám i zvýšený cholesterol. Odběry 30. 3.: kyselina močová 393; cholesterol 5,53; LDL 3,37; triglyceridy 3,6. Existuje na to něco, nebo se to léčí prášky? Vynechala nebo omezila jsem potraviny při tomto nálezu nevhodné. Co ještě můžu změnit? V souvislosti s tím chci samozřejmě zhubnout, docela dost jsem přibrala.
Kateřina Cajthamlová: Důvody zvýšení kyseliny močové by měl posoudit váš lékař. Pokud konzumujete mnoho potravin s puriny (uzeniny, chřest, nadměrné množství luštěnin) nebo máte genetickou dispozici (v rodině dna či ledvinové kameny tvořené kyselinou močovou), budou dieta i léčba vypadat jinak, než když nesportujete a nedostatečně jíte. V tomto případě může jít o známku odbourávání vašich vlastních svalů. Pak je třeba pravidelně sportovat a jíst dostatek bílkovin. Podle ostatních výsledků ale spíš sázím na nevyrovnanou stravu a nedostatek pohybu…
Otázka diváka: Ohledně hubnutí a zdravého životního stylu jsem už četla spoustu článků, snažím kdeco dodržovat, ale není to pořád ještě ono, někde bude chyba. Chci se zeptat, jakým způsobem se dá s vámi spolupracovat v oblasti hubnutí a navedení na správné stravovací návyky.
Kateřina Cajthamlová: Podívejte se na www.cajthamlova.cz.
Otázka diváka: Ráda bych se zeptala, jestli je někde na internetu volně dostupný návod, jak si počítat gramáže jednotlivých složek potravin. Kolik masa, kolik přílohy atd. Ráda bych se v tomto ohledu stravovala správně, trochu v tom ale tápu.
Kateřina Cajthamlová: Na internetu je spousta výživových a kalorických tabulek. Bývají tam i zdravé recepty, a pokud se zaregistrujete, i zhodnocení, která složka potravy vám chybí a která třeba přebývá.
Otázka diváka: Je mi 33 let, měřím 172 cm, vážím 68 kg. Od března dodržuji jídelníček na míru, sportuji třikrát týdně (to už od listopadu). Tepovou frekvenci si hlídám, většinou užívám i carnitin. Jsem 11 měsíců po porodu a zbývá mi shodit 8 kilo (na původní váhu 60 kg) – ty se mne stále drží, ačkoli dodržuji jak jídelníček, tak cvičení a tepovou frekvenci. Dřív jsem bývala typ hruška, nyní se mi vše drží v oblasti břicha. S kojením již přestávám, ale paní gynekoložka mi sdělila, že hormonálně to vypadá na předčasný přechod. Ostatní vyšetření (štítná žláza, cukrovka apod.) jsou v pořádku. Ač toto všechno dodržuji, nohy mam jako z tvarohu, byť jsou na nich svaly. Je možné, že mám zpomalenou lymfu? Máte nějakou radu, jak nastartovat metabolismus v přechodu a konečně začít hubnout? Na břicho nejsem zvyklá a ani si na něj zvykat nechci! Bohužel ho ale nemohu ani posilovat, jak bych chtěla, neboť mam pupeční kýlu a příčný rozestup.
Kateřina Cajthamlová: Podle popisovaných příznaků jsem si TAKŘKA JISTÁ, že máte málo stravy, a to zejména bílkovin a polysacharidů… Jinak by nevysadily hormony. Pochybuji, že byste se po těhotenství mohla vrátit na původní PŘÍLIŠ NÍZKOU HMOTNOST (20 BMI). Spíš je realistických těch 68 kg. Rozestup břišních svalů a kýlu řešte s chirurgem, jinak se, obávám se, břicha nezbavíte. Není to stravou, ale tím rozestupem…
Otázka diváka: Od čtyřicítky jsem začala přibírat. Nezměnila jsem v té době stravovací návyky ani cvičební režim. Šlo to pozvolna, nenápadně. Po roce jsem měla 20 kg navíc. U lékaře jsem si „vynutila“ vyšetření štítné žlázy a zjistila, že mám sníženou funkci. Tím by se mé nabírání vysvětlilo. Ale i po nasazení léků, snížení dávek jídla a přidání cvičení váha nešla (a stále nejde) dolů. Měřím 176 cm a už tři roky se mi váha drží na osmdesáti kilogramech. Nedávno jsem objevila cvičení s Jill Michaelsovou, které spočívá v tom, že denně cvičíte 30 minut, střídá se kardiocvičení s posilováním. Účinky mají být zázračné. Jsou – viděla jsem spoustu žen, které během pár dní neuvěřitelně zhubly jak váhově, tak objemově (i moje dcera). Jen já nemám po třiceti dnech cvičení ani deko či centimetr dole. Do toho ještě chodím na zumbu a doma běhám na páse. Jsem zoufalá, přijde mi, že je mé tělo zaseklé a nehodlá za žádných okolností zhubnout. Stravu vzornou nemám, to vím, jím spíš míň. V tom bude asi chyba. Nějaký pokrok bych ale přece tím cvičením zaznamenat měla, ne? Prosím o radu, co s tím.
Kateřina Cajthamlová: Pokud jíte MÁLO A ŠPATNĚ, pak žádný sport nepomůže… Zřejmě si sama brzdíte metabolismus omezováním potravy a její nevhodnou skladbou. Možná chybí i odpočinek, možná se přetěžujete. Zkuste jíst tak, abyste neměla pocit hladu, vybírejte stravu kvalitní, s omezením živočišných tuků a „rychlých cukrů“, dostatečně pijte a odpočívejte. Nechte si též změřit krevní tlak a vyšetřit krev a moč v laboratoři. Může jít třeba i o náběh na cukrovku. Držím palce s hubnutím, ale JEZTE DOSTATEČNĚ!
Otázka diváka: Studuji vysokou a zároveň pracuji jako recepční v hotelu, kde máme dvanáctihodinové směny (denní i noční). A to podle toho, jak si je mezi sebou naplánujeme, což znamená nepravidelně. Zdravé stravování už mám celkem pod palcem, k čemuž mi dopomohl i pořad Jste to, co jíte. Jen pořád nevím, jak se stravovat na noční směně. Nechci přes noc jíst moc těžká jídla a zároveň nevím, co přesně si dát během služby. Taky mívám po noční celý následující den větší hlad než obvykle – nejspíš proto, že nejsem moc vyspaná. Většinou si jdu po noční doma lehnout, ale spím dopoledne pár hodin a mám pocit, že se stejně nevyspím tak jako v noci, a potřebuji energetický deficit dohnat jídlem. Bohužel mě potom honí chutě i na sladké a jiná „horší“ jídla. A ještě bych měla jeden dotaz: Snažím se zhubnout pár kilo a opravdu nechci hladovět. Vypočítala jsem si bazální metabolismus na stránce mte.cz (6665 kJ) a nevím, o kolik procent by se mělo toto číslo navýšit, abych nehladověla, a přesto hubla. Je mi jasné, že je nutný pohyb. Snažím se ve volném čase jezdit na bruslích, na kole, doma na elipticalu. Většinou třikrát do týdne. Když nemám zkoušky a mám více času, tak i vícekrát. Snažím se držet si příjem okolo 7500 kJ za den (píšu si jídla na kaloricketabulky.cz), ale mám někdy pocit hladu. Myslíte, že je možné přijímat více energie, i když chci zhubnout? Vím, že záleží i na složení stravy a glykemickém indexu potravin, a snažím se vybírat celozrnné potraviny, kvalitní šunky, libové maso, jím dost zeleninu... Jsem zvyklá jíst pětkrát až šestkrát denně, ale když si dám například ke svačině jablko a jogurt, nestačí mi to na dvě hodiny, abych vydržela do dalšího jídla.
Kateřina Cajthamlová: Člověk, který má noční služby, MUSÍ JÍST VÍC NEŽ TEN, KDO JE NEMÁ, prostě proto, že je déle vzhůru. Radíme jíst v noci „svačinky“ s dostatkem ovoce, zeleniny, kvalitních příloh a pečiva a nízkotučné bílkovinné pokrmy (šunka, sýr, tofu). Také musíte dostatečně pít. Hlad a „chutě“ vás upozorňují, že 7500 kJ na den vám asi při vašem sportování nestačí. Zkuste si jídelníček trošku navýšit (bílkoviny a sacharidy), ať netrpíte hlady. To pak tělo „šetří“ a chrání každý gram tuku, hlavně kolem břicha.
Otázka diváka: Moc by mě zajímal váš názor na kuřecí maso. Od porodu jsem měla 10 kg nadváhu. Chodila jsem k obezitologovi, který zakazuje brambory a kuřecí maso (z důvodu vysokého obsahu hormonů). Prý ho mám nahradit krůtím, ale dost mě to mate, protože všude se při dietách kuřecí maso doporučuje. Jak je to doopravdy?
Kateřina Cajthamlová: Kuřecí maso nepatří k nejkvalitnějším na trhu, strava by měla být pestrá. Souhlasím s vaším lékařem, že přehnaná konzumace kuřecího a brambor není vhodná. Zvěřina, ryby, kvalitní rostlinné bílkoviny… To je lepší varianta.
Otázka diváka: Mám 165 cm a 78 kg. Před devíti měsíci jsem porodila císařským řezem. Před otěhotněním jsem měla 72 kilogramů. Ráda bych se dostala na 60 kilo. Začala jsem cvičit dle webové stránky fithall.cz a stravuji se podle univerzálního jídelníčku 60 dnů Jste to, co jíte s panem Havlíčkem. Jen nejím tvaroh, tofu a různé mléčné výrobky. Mrkev také ne, knäckebroty též ne. Nevím, čím to nahradit. Začala jsem takhle jíst a stejně jsem měla hlad. Nevím, kde dělám chybu. Jinak jsem tři oky nesportovala, nehýbala se a přejídala. Tomu je konec, ale váha se stále nehýbá :-( Myslíte, že když se budu stravovat pětkrát denně bez čokolády, bez tuku a cvičit čtyřikrát týdně dvacet minut, že by se mohlo něco dít? Jinak ještě o sobotách a nedělích strávím na in-linech hodinku jízdy. Nechtěla bych úplně dodržovat ten jídelníček dle pana Havlíčka, protože mám hlad a plno věcí z něj nejím. Začala jsem jíst místo tučných jogurtů ty s 0,1 % tuku, totéž je s máslem, nedávám si takovou vrstvu. Jím jen kvalitní šunku s 95 % masa. Po ránu si dám 100% ovocnou šťávu s vodou. Jím ryby.
Kateřina Cajthamlová: Asi jíte málo, proto máte HLAD. Jogurty s 0,1 % tuku vyřaďte a nahraďte je těmi přirozenými (3,5 % tuku). Máslo nepotřebujete vůbec. Máte vážně nedostatek pohybu (140 minut týdně je OPRAVDU HODNĚ MÁLO). Pití 100% ovocné šťávy naředěné ALESPOŇ tři ku jedné vám schvaluji. Přidejte pohyb a to, co nejíte, se jíst naučte. Dodržovat nějaký jídelníček jen „napůl“, to není dobrý nápad. Udělejte si svůj.
Otázka diváka: Kde dělám chybu? Jím pětkrát denně, ke snídani jogurt nebo müsli či krajíček černého chleba s rostlinným máslem. Ke svačině si dávám ovoce, müsli tyčinku, k obědu plátek kuřecího nebo hovězího masa s rýží, zeleninový salát s tuňákem nebo rybu se zeleninou či rýží. K odpolední svačince zase tyčinku či ovoce. A k večeři třeba zeleninový salát se sýrem cottage nebo plátek kuřecího, rybu s rýží nebo zeleninou. Každý den 40 až 50 minut cvičím, ale i tak hubnu nějak pomalu. Od ledna jen 18 kg. Velmi bych potřebovala sundat ještě aspoň 12 kg. Měřím 170 cm a vážím až 85 kg. Umíte mi poradit?
Kateřina Cajthamlová: Jíte dost málo a je to samá tyčinka k svačině… Možná chybí luštěniny, ryby, dostatek masa, pečiva, ovoce a zeleniny. Třeba snídaně je opravdu chudičká, zbytečně tučná a bez bílkovin (chleba s máslem). Zkuste zajít někam, kde vám poradí se složením vašeho těla. Řeknou vám, zda máte dost bílkovin a potravy vůbec. Sport asi zatím stačí. Osmnáct kilogramů od ledna (tedy 3 kg měsíčně) je úctyhodná rychlost! Nyní hubnutí MUSÍ zpomalit. Přidejte pohyb a stravu i odpočinek a buďte trpělivá. A místo těch tyčinek jezte něco „normálního“, třeba rohlík s kvalitní šunkou…
Zdroj: iprima.cz