Dobrý večer, dnes je středa 27.11.2024, svátek slaví Xenie, zítra René.

Nadměrné pocení - příčina, léčba hyperhidrózy, diaforézy

nadmerne-poceni-pricina-lecba-hyperhidrozy-diaforezy

nadmerne-poceni-pricina-lecba-hyperhidrozy-diaforezy

Když přijdou lezní vedra, potí se skoro každý. Někteří lidé se ale potí za každého počasí, a to může být i symptom vážné nemoci. Když je tělo přehřáté, člověk je ve stresu nebo se fyzicky namáhá, ochlazuje se potem. Pokud se ale tělo potí i jindy, kdy k tomu není objektivní důvod, jedná se o problém medicínsky nazývaný hyperhidróza nebo diaforéza.

___

___

Ten může mít celou řadu příčin a není tak vzácný, jak bychom si mohli myslet. "V zahraniční literatuře se uvádí výskyt u tří až deseti procent populace. to není úplně málo.

 

Náhlé pocení: zbystřete

Asi třetina lidí do její poradny přichází s problémy s nadměrným pocením na běžných místech těla: v podpaží, na rukou a nohou, přičemž tento problém často mají od puberty a jeho příznaky se s přibývajícím věkem jen zhoršují. "Zbylé dvě třetiny přicházejí s problémem nadměrného pocení celého těla, hlavy, nočního pocení a podobně, které se zpravidla náhle objevilo u člověka, který ničím podobným nikdy netrpěl. Tady si většinou pacienti již sami nepomohou, je třeba pátrat po příčině, což není vždy lehké", konstatuje lékařka.

 

Řešení a léčba: od antiperspirantu k elektrickému proudu

U pocení, které má nějakou medicínskou příčinu, je pravděpodobné, že pokud se vyřeší choroba, odezní i nadměrné pocení. Jestliže nicméně problém s pocením příčinu nemá a člověk se prostě víc potí jen tak, je potřeba zaměřit se na příznaky a pokusit se je nějak odstranit. Prvním krokem bývá použití antiperspirantů. "Lze si také vytvořit odvary z bylin a používat je lokálně, na každého funguje a vyhovuje mu něco jiného", vypočítává doktorka Rosická. Ona sama má při léčbě nadměrného pocení velmi dobré zkušenosti s iontoforézou. Při této léčbě se vystavuje kůže, která se příliš potí, stejnosměrnému proudu o intenzitě 15-30mA. "Ošetřovaná končetina se vloží do vaničky s vodou, při ošetření podpaží se na tuto část těla přikládá elektroda omotaná mokrým bavlněným polštářkem. Pacient si může ošetření provádět sám doma, zprvu častěji, a po dosažení požadovaného terapeutického efektu přestoupí na udržovací režim", popisuje endokrinoložka. Pacientům doporučuje, aby domácí léčbou nezačínali. Lepší je první ošetření podstoupit ve specializovaném zařízení - jde o poměrně běžnou službu v kosmetických salonech či na estetických klinikách - a až v případě, že proces zafunguje, si přístroj za osm až deset tisíc korun pořídit domů. "Přístroj ovšem zdatný elektrotechnik snadno sestrojí i doma, na internetu jsou k dispozici návody", dodává s úsměvem doktorka Rosická.

 

Nadměrné pocení - léky i operace mají svá rizika

Další léčebnou metodou je podávání léků ze skupiny anticholonergik, ty ale často mají nepříjemné nežádoucí účinky. Proti potu se dá aplikovat i botulotoxin, jeho účinky jsou ale rozporuplné. "Účinek je velmi individuální: někdy výborný a někdy vůbec žádný", varuje lékařka před zbrklou aplikací jedu. U nejtěžších případů hyperhidrózy se mohou lékaři rozhodnout i k zásahudo nervů - přerušení těch, které stimulují potní žlázy v podpaží, na rukou a na obličeji. tady se ovšem stává, že se pocení jen přesune na jinou část těla, kde není tak nepříjemné.

 

Omezení a léčba nadměrného pocení - tipy, rady

1. Používejte silnější antiperspiranty: Existují přípravky, jejichž účinek je větší než u běžných sprejů z drogerie. zápachu se také částečně zbavíte tím, když si budete partie, které se vám hodně potí, holit.

2. Použití dobře načasujte: Antiperspiranty je vhodné aplikovat před spaním nebo dvakrát denně - i ráno, i před spaním. POZOR: Přípravek vždy aplikujte jen na suchou pokožku! Pokuste se antiperspirant vmasírovat do pkožky. Pokud se potíte v práci nebo vás čeká důležité jednání, ze kterého jste nervózní, aplikujte přípravek i během dne.

3. Vrstvěte oblečení po celý rok: Spodní košilka z prodyšného a přitom savého materiálu pomůže. Prodyšné a savé (nejlépe bavlněné) by ostatně mělo být všechno oblečení i ložní prádlo (pokud se potíte i v noci). Z umělých vláken volte taková, která dýchají - například lyocell nebo speciální mikrovlákna typu Moira.

4. Tělo potřebuje volnost: Materiál, který nemá vlákna těsně u sebe, je prodyšnější. Například len je díky tomu vhodnější než hedvábí. Volné by měly být i použité střihy oblečení.

5. Vybírejte si barvy oděvů, na kterých případná nehoda nevynikne

6. Nepoužívejte pokrývky hlavy, zbytečně zahřívají.

7. Větrat by měly i nohy. Samozřejmě ne vždy je otevřená obuv společensky únosná. Pak si nohy z bot aspoň několikrát na chvilku vyndejte a vyvětrejte. Obuv by měla být z přírodního materiálu. Některé značky vyrábějí i podrážky, které dýchají. Stejné boty si pokud možno neberte dva dna za sebou, střídejte je. Myslete i na vhodné ponožky. Měly by být bavlněné nebo z funkčního vlákna, které odvádí vlhkost. ponožky si měňte třeba i uprostřed dne.

8. Pokud je to možné, mějte s sebou věci na převlečení.

9. Noste si s sebou vždy kapesník na otření zpocených rukou či obličeje. Vhodné jsou i dětské nebo antibakteriální ubrousky.

10. Vyhýbejte se kořeněným jídlům a kofeinovým nápojům. Naopak šalvějový čaj vám může od pocení ulevit, pokud se potíte ze stresu, zkuste před spaním mátový nebo fenyklový čaj.

11. Hodně pijte. I když to zní paradoxně, pitím tělo ochladíte, takže se nemusí tolik potit.

12. Udržujte si zdravou váhu: Pokud máte kila na víc, zbavte se jich, uleví se vám i od pocení.

13. Naučte se zvládat stres: Pracujte na schopnosti se uvolnit, osvojte si meditaci, jógu nebo jinou techniku, která vám pomůže.

 

Příčiny nadměrného pocení

  • onemocnění štítné žlázy
  • obezita
  • chronická či akutní bakteriální nebo virová infekce
  • hypoglykemie, diabetes
  • hypovitaminóza
  • feochromocytom
  • nádory APUD systému, karcionid
  • nádorová onemocnění, lymfom
  • menopauza
  • předčasné ovariální selhání, získaný hypogonadismus
  • změny v hormonální rovnováze během menstruačního cyklu
  • neurologická onemocnění (roztroušená skleróza, míšní léze, syndrom karpálního tunelu)
  • alkohol, léky, bylinné preparáty, potraviny (pepř, chilli, skořice, zázvor)
  • nevhodné šaty či ložní prádlo