Dobrý večer, dnes je středa 15.1.2025, svátek slaví Alice, zítra Ctirad.

Kvasinky, kvasinkové infekce - prevence aneb 7 rad jak nemít kvasinkovou infekci

kvasinky-kvasinkove-infekce-prevence-aneb-7-rad-jak-nemit-kvasinkovou-infekci

kvasinky-kvasinkove-infekce-prevence-aneb-7-rad-jak-nemit-kvasinkovou-infekci
Mnoho žen trpí opakovanými a chronickými vaginálními kvasinkovými infekcemi a to nejen v letních měsících roku. Projevují se výtoky, svěděním i bolestí a je mnohem snazší je získat než se jich zbavit. Víte, jak se chránit? Pozor na koupaliště, vlhko, prochladnutí, vhodné prádlo, hygienu a včasnou léčbu. 

___

___

1. Pozor na koupaliště!

Kvasinkové infekce v intimních partiích postihují ženy v průběhu celého roku, ale v létě je jejich výskyt nejčastější. Jednou z příčin je nejoblíbenější letní aktivita - plavání a cachtání v bazénech a přírodních koupalištích. V prvním případě bývá zdrojem problémů chlor, který dráždí pokožku, a otvírá tak cestu infekci. Nemusíte se proto bazénům vyhýbat úplně, ale nepobývejte v chlorované vodě příliš dlouho, a po koupání se ihned důkladně osprchujte. Má-te-li vlastní bazén, používejte raději dezinfekční bezchlorové prostředky (např. GUAa). V přírodních koupalištích sice nehrozí chlor, ale voda je zase plná mikroorganizmů, které také mohou vyvolat zánět. I v tomto případě je proto třeba se po koupeli osprchovat, a pokud není na místě sprcha k dispozici, tak se alespoň dobře utřít a převléknout se do náhradních čistých plavek. V době menstruace byste se měla veřejným i přírodním koupalištím raději úplně vyhnout.

 

2. Buďte v suchu!

Pobyt v mokrých plavkách se nedoporučuje nejen z důvodů zvýšeného rizika infekce. Převléknout se do suchého je nutné i v případě, kdy se po koupání máte možnost důkladně osprchovat. Kvasinkám se totiž výborně daří ve vlhkém prostředí (zvláště v kombinaci s teplem), takže čím déle na sobě máte mokrou tkaninu, tím je riziko rozvoje vaginální mykózy větší. To samozřejmě platí nejen pro plavky, ale i pro prádlo, šortky či těsné džíny a legíny, které se v horku snadno propotí. Proto je vždy třeba mít po ruce suchou náhradu a nelitovat času k převlékání. A úplně ideální je nosit v létě spíše vzdušnější a volnější oblečení. Nezapomeňte, že prevence je mnohem lepší a snazší než léčba.

 

3. Prochladnutí také vadí

Opačným problémem je prochladnutí - i to je totiž vysoce rizikovým faktorem vaginálních infekcí. Léto pochopitelně vábí ke svůdným kouskům oblečení, které více odhalují, než zakrývají, a jejich úlohou rozhodně není zajistit intimním partiím dostatek tepla. Přes den, kdy je horko, to nevadí, ale nezapomeňte počítat s teplotními rozdíly. K večeru nebo po bouřce se může náhle výrazně ochladit, a pokud s sebou nemáte nějakou teplejší variantu oblečení, problém je tu. Stojí za to sledovat předpověď počasí (ať už v televizi, nebo na mobilní aplikaci). Napoví, jak se obléci, abyste ani neprochladla, ani se nepropotila.

 

4. Noste vhodné prádlo!

U oblékání ještě zůstaneme. Při prevenci vaginálních mykóz je důležité hledět i na to, jaké nosíte spodní prádlo. Krajky a saten nebo hedvábí jsou sice krásné sexy materiály, ale na léto se moc nehodí. Pokud na kvasinkové infekce trpíte, tak se ho zřekněte a na celodenní nošení berte pouze prádlo ze 100% bavlny, které snižuje riziko mykóz a do určité míry i regeneruje a chrání pokožku. Ačkoli žehlení kalhotek nepatří mezi zrovna populární činnosti a mnoho žen ho považuje za zbytečné, má svůj preventivní význam - zničí totiž infekční mikroorganizmy. Lépe také uděláte, když při praní spodního prádla vynecháte aviváž, která dráždí kůži.

 

5. Hygiena je základ!

Intimní oblast je velmi citlivá, proto je k mytí dobré používat pouze prostředky, které respektují optimální pH těchto partií. Rozhodně se nedoporučují parfémové sprchové gely nebo klasická alkalická mýdla, která mohou dráždit a spustit infekční problémy. Výborné jsou gely s obsahem kyseliny mléčné, s Tea Tree Oil nebo např. s růžovým olejem - velký výběr vhodných přípravků pro intimní hygienu najdete na www.prozdravi.cz. Kvalitní produkty určené k prevenci nejrůznějších vaginálních potíží jsou i na www.lactacyd.cz. V létě je důležité na hygienu dbát ještě více než po zbytek roku. V průběhu dne, kdy se nemáte možnost sprchovat, při sobě noste speciální ubrousky, které použijte po každé toaletě. Osvěží vás a zároveň ochrání před vznikem zánětu, protože respektují speciální prostředí intimních partií (vhodné jsou např. vlhčené ubrousky Lactacyd Fresh).

 

6. Podchyťte potíže včas!

Pokud se vaginální mykóza podchytí hned v počátku, je léčba kratší a snazší a často ani není nutné vyhledat lékaře. K terapii počínajících infekcí, jako podpora léčby již rozvinutého onemocnění i jako účinná prevence se osvědčil volně prodejný lék Wobenzym s proteolytickými enzymy, který aktivuje obranné mechanizmy. Díky podpoře imunitního systému výrazně snižuje počet opakovaných mykóz u žen, jimž se dříve tyto potíže (i přes antimykotickou léčbu) vracely několikrát do roka. Podle nedávných studií účinek Wobenzymu přetrvává i čtyři roky poté, co ho ženy užívaly po dobu deseti týdnů.

 

7. Braňte se stresu!

Ženy, které na vaginální mykózy trpí opakovaně, někdy provádějí až neuvěřitelná opatření, aby se před potížemi ochránily, přičemž si neuvědomují, že rizikovým faktorem jsou také stres a vyčerpání. Oslabení psychiky vede obvykle ke snížení obranyschopnosti organizmu a zvyšuje nebezpečí onemocnění všemi druhy infekcí, včetně těch kvasinkových. Klid a účinná relaxace by proto měly být součástí preventivních opatření i léčby.

 


 

Přírodní léčba kvasinkové infekce

Při kvasinkových infekcích pomáhají léčivé houby celkově posilující imunitu (např. šii-take, hlíva aj.).
Zánět pochvy, popř. zá-nětlivé výtoky, které mykózu mohou doprovázet), zmírňuje např. grapefruit, ale také česnek, lékořice, jitrocel.
Nejvíce se osvědčují bylinné čaje nebo extrakty.

 

Silná imunita se kvasinkové infekci ubrání

Kvasinky se objevují na sliznici každého člověka - pokud je zdravý a jeho obranyschopnost není narušena, nedojde k jejich množení a svému nositeli nezpůsobí žádné problémy.
Je-li však imunitní systém oslaben nebo je narušena rovnováha vnitřního prostředí, začnou se kvasinky na sliznlcích postiženého rychle množit a vyvolávat nejrúznější zdravotní potíže (nejen v pochvě, ale i v jiných částech těla).
Vaginálními mykózami proto častěji trpí ženy, u nichž byla vnitřní rovnováha narušena-např. opakovanými angínami, užíváním antibiotik, jiným chronickým onemocněním, ale i nezdravým životním stylem (kouření, zvýšená konzumace alkoholu, nezdravý jídelníček, zvýšený stres aj.).
Rizikový je také promiskuitní sex a s ním spojené pohlavně přenosné nemoci (chlamydie, genitální bradavice aj.), přičemž si ženy kvasinky navzájem předávají s partnery.

 

Vliv má i hormonální antikoncepce (HA)

Ke kvasinkovým infekcím přispívá i hormonální antikoncepce a změny v hladině pohlavních hormonů vůbec.