Horko, zvýšené pocení nebo třeba časté koupání mohou být příčinou různých kožních problémů. Některé zvládnete vyřešit sami, s jinými raději vyhledejte lékaře. Třeba opruzeniny - často trápí i dospělé. Vznikají na povrchu kůže v místech, k nimž nemůže vzduch. Kvůli teplu a pocení se pak pokožka zapaří a dojde k narušení její přirozené obranyschopnosti.
___
___
Začnou se na ní tvořit různé mikroorganizmy, ať už to jsou bakterie, kvasinky či plísně. Postižená místa zarudnou, mohou se na nich vytvořit drobné podlité pupínky, kůže pálí a svědí. U kojenců se opruzeniny tvoří zejména v oblasti plenek (plenková dermatitida), u dospělých se tvoří obvykle jako vyrážka například v oblasti pod kožními převisy (pod prsy, na břiše), v podpaží, v tříslech, cyklisté znají opruzeniny spíše pod názvem „vlk“. Obtíže se zvyšují při nošení více vrstev oblečení, zejména je-li vyrobeno z umělých, neprodyšných materiálů.
Léčba opruzenin
Postižená místa je třeba omýt teplou vodou a opatrně osušit.Následovat by mělo promazání mastí s nemastným základem a s obsahem účinných látek, jako jsou zinek, kalcium či bílý ichtyol. Jedná se o látky které podporují hojení a regeneraci kůže. Opruzeninám je možné účinně předcházet. Pokud jde o děti, dporučuje se časté přebalování a aplikace ochranného krému do oblasti genitálií, zadečku i třísel. U dospělých je vhodné nosit volnější a bavlněné spodní prádlo, aby kůže lépe „dýchala“. Na inkriminovaná místa se doporučuje aplikovat masti s obsahem zinku či kalcia.