Kdo měl někdy "vlka" čili opruzení, ví, o jak nepříjemný intimní problém se jedná. Opruzeniny dokážou pěkně potrápit a často si s první pomocí nevíme rady. Stránka pojednává o tom, jak vznikají opruzeniny, které faktroy je ovlivňují (co přispívá k jejich vzniku), a jaká je prevence, "první pomoc" a léčba opruzenin.
___
Jak vzniká opruzenina?
Opruzení se odborně nazývá intertrigo a vznikne velmi snadno. Vytvoří se tam, kde se dotýkají nebo o sebe třou dvě plochy kůže. V tom místě se pak zadržují teplo a vlhko, a pokud je navíc chráněné těsným oblečením, špatně sem proniká vzduch, hromadí se tu kožní pot a maz, pokožka se zapaří, je podrážděná, což se projeví zarudnutím, svěděním, či dokonce pálením.
Opruzeniny však vznikají, a to velmi často, také působením bakterií a kvasinek, které se na našem těle běžně vyskytují. Svůj podíl mají i vláknité houby, jež vyvolávají plísně na kůži nohou či nehtů. Stačí si oblékat spodní prádlo či se otřít ručníkem, a snadno si plíseň přenesete kamkoli po těle. Vlhké a teplé prostředí je pro jejich rychlé množení ideální.
Kde se opruzeniny vytvářejí nejčastěji?
- vnitřní strana stehen, třísla
- podpažní jamky (axily)
- v rozkroku
- na genitáliích
- kolem konečníku
- plochy pod prsy
- kožní záhyby u obézních lidí (např. na břiše)
Faktory, co přispívá ke vzniku opruzenin
-
vysoká teplota prostředí
-
vlhkost vzduchu
-
těsné oblečení včetně spodního prádla ze silných a umělých materiálů
-
nekvalitní obuv - například z koženky či gumy
-
časté sezení na neprodyšných křeslech, sedadlech v autě apod.
-
nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena - "Přehánění čistoty nadměrným mydlením nebo nadměrným pouzivanim kosmetickycn přípravků může snížit přirozenou obranyschopnost pokožky a třeba i mechanicky či chemicky ji poškodit
-
chronické zdravotní potíže, například cukrovka či snížená imunita
"První pomoc", léčba opruzenin
-
Pokud jste objevili první červené svědící skvrny na pokožce, základní ošetření opruzenin zvládnete sami. V každé lékárně vám odborně poradí, jaký přípravek pomůže.
-
Dobré jsou například zásypy, které používají maminky ke zklidnění podrážděné pokožky svých miminek pomáhají speciální krémy, pudry či koupele.
-
Udržujte pokožku suchou, neměla by se ještě více zapařit.
-
Noste vzdušné oblečení a spodní prádlo, například kalhoty, pánové trenýrky, dámy bavlněné kalhotky. Čím méně oblečení pak v domácím prostředí budete nosit, tím lépe.
-
Při omývání intimních partií používejte čistou vodu a antibakteriální mýdlo.
-
Dobrým pomocníkem, zejména na cestách jsou i vlhké ubrousky napuštěné antibakteriálním případně antimykotickým roztokem.
-
Pokud zásypy či pudry nepomáhají a podrážděná pokožka je stále zarudlá, zanícená, nebo dokonce mokvá či bolí, jsou s největší pravděpodobností původci opruzenin bakterie, kvasinky nebo plísně. Pomohou vám antimykotika či antibakteriální přípravky. Mnoho z nich lze koupit bez receptu v lékárně, ovšem jistější je poradit se s kožním lékařem. Ten udělá stěry z postižených míst a doporučí speciální léky.