___
Problém může být i u těhotných. Kůže je dlouhodobě namáhána, a pokud je suchá a nadměrně tlustá, v místech ohybu snadněji praská. Přispívá k tomu i nevhodná obuv s otevřenými patami. Prevencí praskám kůže na patách i dalších částech chodidel je udržovat ji dostatečně hydratovanou, vláčnou, bránit jejímu nadměrnému ztluštění a vyhnout se nadměrnému zatížení pat. K tomuto účelu slouží přípravky s obsahem emolientů (změkčujících prostředků - různých přírodních olejů a vosků) a hydratačních látek (glycerin, panthenol, urea).
Co dělat se ztluštělou kůží na patách?
Pokud již došlo ke vzniku nadměrně tlusté vrstvy kůže, jen obtížně se daří udržet vrchní vrstvu hydratovanou a ta často nevyhnutelně praská. V takovém případě je nutné vrchní vrstvu kůže odstranit. Lze tak učinit mechanicky (obroušením), což ale muže být nepříjemné až bolestivé. Výhodné je použít tzv. ovocné kyseliny, organické hydroxykyseliny. Tyto přírodní látky působí tak, že v podstatě rozpouští zrohovatělou vrchní vrstvičku kůže a výrazně usnadňují její mechanické odstranění, často i prostým omytím. Jednou z nejúčinnějších a nejvíce v praxi ověřenou je kyselina glykolová. Přípravky s obsahem 5 % až 20 % kyseliny glykolové se používají jako efektivní prostředky při potížích s popraskanými patami i jako jejich prevence.
Komplikace popraskaných pat
Častou komplikací u popraskaných pat bývá infekce. Infekční agens (bakterie, kvasinky, plísně) se dostává do prasklin kůže, kde nalézá ideální prostředí k životu - teplo, vlhko, živiny - a velmi obtížně ho lze z těchto míst odstranit. Působí zde zánětlivé reakce a brání zhojení prasklin. Je proto vhodné, aby přípravky k ošetření popraskaných pat obsahovaly i protibakteriální a protíplísňové aktivní složky.
Krémy na popraskané paty
Krémy se používají denně, jemně se vmasírují na dobře umytou a osušenou kůži a nechají se působit, nejlépe přes noc. Podle závažnosti rozpraskanou a zrohovatělou kůži odstraní do 1 až 3 týdnu.
Nesmíme zapomínat, že nohy by nás měly nést po celý život. Proto bychom naše chodidla neměli zanedbávat a včas jím věnovat patřičnou péči. Jen tak budou zdravé, bez zbytečných krust, ba víc- stále krásné a jemné.
Látky používané při léčbě popraskané kůže na patách:
-
kyselina glykolová - změkčení a odstranění staré rozpraskané kůže nohou
-
klimbazol a pirocton olamin potlačují růst nežádoucích kvasinek a plísní
-
šalvějová silice působí antíbakteriálně a deodoračně
-
panthenol, glycerin, urea, bambucké máslo (Shea butter) a makadamový olej hydratují a změkčují kůži nohou a zmenšují tak riziko praskárú.