Dobré dopoledne, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Jak zabránit množení vší (vši dětské) - návod, pravidla, rady, tipy

jak-zabranit-mnozeni-vsi-vsi-detske-pravidla-rady-tipy
jak-zabranit-mnozeni-vsi-vsi-detske-pravidla-rady-tipy
Z prázdninových pobytů si děti nejčastěji odnášejí neuvěřitelné zážitky a dojmy ze setkání se svými vrstevníky. Občas si ale také nechtěně přivezou známého a otravného lidského parazita, který je nutí víc než jindy drbat se ve vlasech a budí je i ze spánku.
Jak zabránit šíření vší a mnoho zajímavých odkazů se dočtete na této stránce.
___
___


Veš dětská (latinsky Pediculus humanus capitis) je zhruba 2 až 4 milimetry dlouhý parazit, který si život užívá v našich vlasech, někdy i ve vousech dospělých. Svá vajíčka, tedy hnidy, přilepuje parazit na vlasy, blízko k pokožce hlavy. Z nich se vylíhnou larvy a asi za dvacet dní dospělé vši. Jak larvy, tak i vši se živí krví hostitele, přičemž nepříjemné svědění způsobuje dráždivá slina vši, kterou vylučuje při sání.


Jak zabránit šíření a rozmnožování vší v kolektivu a přes předměty, oblečení

Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny, koupaliště, letní prázdninové pobyty apod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla). Ačkoli nejvíce postiženy jsou děti, zvláště děvčata s delšími vlasy, při důvěrnějším kontaktu se může veš přenést z dítěte i na dospělého (matku, babičku).

 

Vši u dětí

Vši dokážou pokožku dítěte potrápit. Malé ranky po jejich sání svědí, hrozí tak jejich rozškrábání a následná infekce. Proto je třeba se jich co nejdříve bezpečně a rychle zbavit. Bohužel vši jsou čím dál víc odolnější vůči mnoha přípravkům. Všeobecným předpokladem v prevenci před zavšívením je osobní hygiena, především časté mytí hlavy. Napadeny však mohou být i osoby přísně dodržující osobní hygienu. Stane-li se, že u svého dítěte zjistíte výskyt vší, okamžitě použijte vhodný přípravek a preventivně ošetřete ve stejný den i další členy rodiny, aby se předešlo opětovné kontaminaci. Nezapomeňte na předměty, ve kterých by mohly být vši zachyceny (hřeben, čepice, prostěradlo a další) vydezinfikovat či vyprat. K omezení výskytu vši ve vlasech existuje mnoho přírodních i chemických přípravků.

 

 


 

Související články na tomto webu: