Příjemnou noc, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Popraskané rty - léčba, první pomoc, příčina, prevence, vliv jídla, stravy

popraskane-rty-lecba-prvni-pomoc-pricina-prevence-vliv-jidla-stravy-1

popraskane-rty-lecba-prvni-pomoc-pricina-prevence-vliv-jidla-stravy-1
Bez balzámu na rty nejdete nikdy nikam. Celoročně totiž bojujete s vysoušením, praskáním a pálením rtů. Těmi vám ale organismus dává najevo, že s ním není něco v pořádku. Víte, co? Kůže na rtech dostává nejčastěji zabrat vlivem počasí. Dobře jí nedělají mrazy ani extrémní horka, oboje vede k jejich vysoušení, praskání a šupinkování.

___

___

Pokud ale trpíte popraskanými rty celoročně bez ohledu na okolní vlivy, problém je bude zřejmě někde jinde. Možná jste si říkali, že vám holt nebylo dáno do vínku. Hebkost rtů ale není dána genetickými predispozicemi. Kromě vnějších podmínek jí tedy ovlivňuje stav vašeho těla.

 

popraskane-rty-lecba-prvni-pomoc-pricina-prevence-vliv-jidla-stravy-2
popraskane-rty-lecba-prvni-pomoc-pricina-prevence-vliv-jidla-stravy-2
První pomoc na popraskené rty

První pomoc při popraskaných rtech je maska z kvalitního medu. Ten má protizánětlivé, antibakteriální a regenerující účinky. Důležité je ale mít opravdu kvalitní med, nejlépe od včelaře. Průmyslově zpracované medy prodávané v supermarketech obvykle obsahují jen minimum jeho prospěšných látek. Med nanesete na rty a necháte deset minut působit. Takhle ji můžete opakovat několikrát za den.

 

Za vším hledej stravu

Pravidla správné životosprávy jsou vám podstrkována ze všech stran. A ne nadarmo. Příčina suchých podrážděných rtů bude s největší pravděpodobností souviset právě s vašimi stravovacími návyky.

Popraskané rty mohou být ukazatelem toho, že vašemu tělu chybí vitaminy skupiny B, zinek a železo. Co dělat v takovém případě?

Je třeba navýšit konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, jako jsou špenát, brokolice, kapusta, brambory, avokádo, banány. Dále také zařadit do svého jídelníčku luštěniny – fazole, čočku, cizrnu, ořechy a madle, houby, fermentované výrobky ze sóji, celozrnné obilniny, vejce, ryby, vnitřnosti a také pivovarské kvasnice.

Rtům ale mohou škodit i některé konkrétní potraviny. Z jídelníčku byste měli vyřadit příliš slané a pikantní pochutiny, jako jsou chipsy a solené arašídy, dále alkohol, který rty dráždí. Alkohol také ve velkém spotřebovává vitamin B, jehož deficit, jak píšeme výše, často stojí za praskáním rtů.

Problém může být taký nedostatečný pitný režim. To, že je tělo dehydrované, se může projevit právě na vašich rtech. Zkuste si proto pohlídat, ať do sebe denně dostanete aspoň dva litry tekutin, ideálně čisté vody nebo neslazeného čaje. Pokud se rty začnou regenerovat, našli jste příčinu.


Popraskané rty nepodceňujte

Kromě toho, že praskliny na rtech bolí a nevypadají hezky, nesou s sebou ještě jednu potíž. Mohou se stát vstupní bránou pro bakteriální infekce. Další důvod si své rty chránit včas. Pokud jsou ale problémy s popraskanými rty a koutky úst vleklé a úporné, může jít o signál zánětu v těle, cukrovky či Crohnovy choroby.
Spodní ret je pak podle tradiční čínské medicíny ukazatelem stavu tenkého střeva. Zkuste se proto zamyslet, jestli jste kromě suchosti rtů na sobě nezpozorovali i další příznaky. I taková zdánlivá drobnost může pomoci odhalit vážnější chorobu.

Není dobré, abyste se na balzámu na rty stali závislí. V nepříznivém počasí své rty ale určitě chraňte. Oschlé, podrážděné rty vás svádějí k jejich olizování, což vám přinese krátkodobou úlevu, která vydrží jen pár vteřin, a vzápětí se rty ještě více vysuší a bolí.

 

Jaký balzám vybrat?

Při opalování u moře nebo na horách je třeba použít průběžně balzám na rty s ochranným UV faktorem proti slunečním paprskům, který rty hydratuje a chrání proti dalšímu vysoušení. Mezi další složky patří například panthenol, který urychluje buněčnou obnovu a proces hojení, protizánětlivě působí bisabol, který zklidňuje citlivou pokožku.

Přes zimní měsíce je vhodné zvolit mastnější texturu balzámu, přes léto spíše hydratační.