Nevíme zcela přesně, kdy a kde se víno začalo vyrábět, ale předpokládá se, že počátky sahají přibližně do období okolo 10 tisíc let př. n. l. , do oblasti současné Gruzie a Arménie. Kdy se začalo pít víno ze zdravotních důvodů? Kdo ví … Je však jasné, že staré lékařství sijiž tisíce let uvědomovalo příznivé účinky vína na zdraví.
___
___
V lékařství se víno začalo používat nejprve spolu s náboženskými obřady, později se osamostatnilo a užívalo se k ošetření ran, na snížení horečky, jako anestetikum a diuretikum. Hrálo významnou úlohu v prevenci střevních infekcí a jako příspěvek k výživě.
Zdravé pití vína - kolik vypít?
Spotřeba alkoholu u bezproblémového pití se podle světové literatury pohybuje mezi 21 a 57 g alkoholu denně pro muže a 10 a 40 g pro ženy. Současné názory se ustálily na tom, že muži by měli vypít každý den přibližně 20 až 40 g alkoholu, nejlépe ve formě vína, tj. přibližně 2 až 4 dcl. U žen by tato dávka měla být nižší (20 až 30 g na den).
Proč jsou střídmé dávky alkoholu u žen nižší než u mužů? Ženy mají ve srovnání s muži sníženou aktivitu alkohol-dehydrogenázy, enzymu, který rozkládá alkohol, na pouhých 20-30 % aktivity u mužů. Žena, která vypije naprosto stejné množství alkoholu jako muž, má tedy vyšší hladinu alkoholu v krvi, jež tam přetrvává delší dobu než u muže. Navíc mnoho žen neví, že odstraňování alkoholu z těla zpomaluje též užívání hormonální antikoncepce!
Kdo "snese" víc?
Zdá se, že ještě větší význam než množství vypitého alkoholu má častost a objem jeho pití. Co je příčinou různé tolerance jednotlivých osob k alkoholu, dosud není přesně známo. Víme, že tolerance stoupá dlouhodobým, opakovaným pitím, vliv má samozřejmě tělesná hmotnost a výška, ale i psychická kondice a duševní pohoda, stejně tak strava a časová souvislost mezi jídlem a pitím. A samozřejmě pohlaví. Tolerance k alkoholu se nemění při změně nadmořské výšky, v níž se alkohol konzumuje, proto se na horách ani v letadle neopijeme snadněji.
Proč častěji chodíme na záchod po pití vína?
Alkohol vede k menšímu zadržování vody v těle, než je obvyklé, protože blokuje antidiuretický hormon, který udržuje dostatek vody v těle a dostatečnou hydrataci. Proto močení po pití alkoholu stoupá, je častější.
Příznivý vliv vína na srdce
V současné době již neexistují pochybnosti o příznivém účinku alkoholu. Do dnešního dne bylo publikováno několik stovek prací o pití alkoholu jako takového a jeho vlivu na zdravotní stav, které vesměs dokládají, že mírná konzumace alkoholu skutečně snižuje riziko vzniku srdečního infarktu i riziko vzniku mozkové mrtvice. Provedené studie konstatují, že pití prospívá také starším občanům, pokud si dávají 1-2 skleničky denně - zlepší se tím jejich zdraví.
Protisrážlivý efekt vína
Víno má protisrážlivý účinek (prevence mrtvice, infarktu), který je způsoben tím, že v jednom litru vínaje obsaženo 11-22 mg kyseliny acetylsalicylové (ASA) a dále její metabolity, jimiž jsou kyselina 2,3-dihydroxybenzoová, v množství do 21- 26 mg, a 22- 29 mg kyseliny 2,5-dihydroxybenzoové. Větší množství těchto látek obsahuje červené víno, ale i v bílém je v jednom litru taková dávka, jež překračuje dávku doporučovanou k prevenci výše uvedených nemocí.
Vysoký krevní tlak a alkohol
Dlouho se tvrdilo, že pokud má člověk vysoký krevní tlak, vůbec by alkohol pít neměl, protože bylo známo, že nadměrné pití alkoholu může zvyšovat riziko hypertenze. Co víme dnes? Že střídmé pití alkoholu naopak výskyt hypertenze zmenšuje …
Alkohol a těhotenství?
Alkohol je nebezpečný pro vyvíjející se plod, protože snadno přechází přes biologické membrány a proniká do tkání. Vliv alkoholu na vyvíjející se mozek je mnohočetný - od usmrcování vyvíjejících se buněk až po ovlivnění funkce mozku. Fetální alkoholický syndrom FAS se projevuje úzkými očními štěrbinami, znetvořením obličeje a malou hlavou. Patří k němu nízká porodní váha, pomalé přírůstky na váze, časté jsou vrozené vady srdce, ledvin, jater, očí, končetin, vývoje hrudníku nebo poruchy sluchu. Může být sníženo IQ dítěte, narušena jeho schopnost počítat a číst.
Hloubka i charakter postižení závisí na množství vypitého alkoholu, ve které fázi těhotenství byl konzumován a jak dlouho konzumace trvala. Pití alkoholu nelze doporučit ani v době kojení, protože alkohol snadno proniká do mateřského mléka …
Pití vína a užívání léků
Pití alkoholu při užívání léků, jejichž účinek může nepříznivě ovlivňovat, rozhodně nedoporučujeme. Platí to zejména o antibioticích, protisrážlivých preparátech, o lécích užívaných proti depresi, u antihistaminik, betablokátorů, léků na bolest a na spaní.
Závislost na alkoholu
U dlouhodobých konzumentů alkoholu (kteří jej popíjejí ve značném množství) nacházíme v mozku, obdobně jako u plodů v těhotenství, úbytek buněk, zejména bílé mozkové kůry čelního laloku a v mozečku. Ženy jsou k poškození mozku ještě více vnímavé než muži. V poslední době byl objeven gen, který může vyvolat závislost na alkoholu, ale také na jiných drogáchgenetickou analýzou tak můžeme rozpoznat, zda nemáme náchylnost získat patologický návyk třeba právě na alkohol. O závislosti na alkoholu (alkoholismu) pojednává obsáhle web www.alkoholik.cz