Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Poradna zubaře - bělení, plomby, krvácení dásní, rovnátka, zuby moudrosti, zlomený uražený zub

poradna-zubare-beleni-plomby-krvaceni-dasni-rovnatka-zuby-moudrosti-zlomeny-urazeny-zub

poradna-zubare-beleni-plomby-krvaceni-dasni-rovnatka-zuby-moudrosti-zlomeny-urazeny-zub
Je domácí bělení bezpečné? Co se zuby moudrosti? Má cenu čistit si zuby víc než 2x denně?... I na to máme odpověď. S návštěvami u zubaře jsme na tom my Češi dost bídně. K zubaři nechodí celá třetina lidí, přestože máme dvakrát ročně prohlídku u zubaře zdarma. A pak se divíme, kolik nás návštěva zubaře stojí, když se zuby začnou kazit.

___

___

Přitom díky správné péči se nejen vyhnete stomatologickým zákrokům a bolesti s nimi spojené, ale navíc ušetříte za ošetření. Moderní stomatologie dnes nabízí řadu možností, jak zuby opravit nebo třeba vybělit a s tím souvisí i celá řada otázek. Možná jste se i vy chtěli na něco zeptat svého zubaře, jen zatím jaksi nebyla příležitost. 


Na dotazy odpovídá MUDr. Vadym Sherman.

 

1. Bělení zubů

Pane doktore, co byste řekl na domácí bělení zubů? Na internetu se vyskytují rady jako například čištění jedlou sodou smíchanou s citronovou šťávou. Je tenhle způsob k zubům šetrný a je vůbec účinný?

Domácí bělení pomocí speciálních nosičů vyrobených stomatologem každému pacientovi na míru je skvělým řešením korekce barvy zubů nebo doplňkem ordinačního bělení. Díky jeho personalizaci, tedy vyrobení pro každého pacienta individuálně, je zaručeno, že se bělicí gel dostane přesně tam, kde je potřeba, a nehrozí, že by stékal na dásně. Samozřejmě existují i různé jiné metody, od těch profesionálnějších až například po citron nebo jedlou sodu, s nimiž je ovšem často spjato určité riziko. Například citron či jedlá soda totiž při opakovaném používání narušují zubní sklovinu a zvyšují tak citlivost zubů.

Nejefektivnějším bělením zubů je to profesionální ordinační prováděné stomatologem. U nás na klinice nabízíme například ten úplně nejšetrnější dostupný profesionální systém bělení, tzv. ZOOM3, při němž se používá gel s pouhými 6 % karbamid peroxidu, což je zhruba třikrát nižší koncentrace této látky, než jakou nabízejí mnohé konkurenční systémy. Bělicí gel je při tomto typu bělení aktivován plazmovou lampou a dokáže zuby vybělit až o 6 odstínů.

Co když pacient kouří, pije kávu nebo červené víno? Má i pro něj smysl zuby bělit?

Určitě má, takovíto pacienti ovšem musí počítat s tím, že jim výsledky nevydrží stejně dlouho jako pacientům, kteří nepijí kávu ani nekouří. Bezprostředně po bělení zubů navíc všem našim pacientům doporučujeme dodržovat alespoň týden tzv. bílou dietu. To znamená vyhnout se právě kouření, kávě a červenému vínu, ale také černému čaji, tmavým omáčkám anebo džusům.

Jak takové bělení dlouho vydrží?

Když pacient dodržuje všechny pokyny a o svou ústní dutinu se správně stará, výsledky profesionálního bělení zubů vydrží zhruba rok a půl i déle.

Co říkáte na bělící pásky, které si spousta lidí objednává z internetu?

Takové pásky příliš nedoporučuji, protože je třeba je přilepovat přesně na sklovinu zubu. Proto pokud pásku přilepíte třeba jen trochu na dáseň, riskujete zánět dásně. Často tyto produkty navíc poškozují zubní sklovinu nebo nefungují tak, jak slibují.

Bělení zubů bylo i tématem jednoho z našich online chatů. 

 

2. Krvácení dásní

Lidé často podceňují krvácení dásní. Na co by si měli dát pozor?

Vždy je třeba nejprve zjistit příčinu krvácení a tu potom řešit. U více než 70 % případů způsobuje krvácivost dásní zubní kámen, a proto důsledně doporučuji navštěvovat stomatologa nebo zubního hygienistu dvakrát ročně. Dalšími důvody, proč dásně krvácejí, mohou být zubní kazy, ostré okraje zubů, které se dásní dotýkají, nebo i amalgámové výplně, které mají převislý okraj a dáseň dráždí.

 

3. Čištění zubů

Je podle vás lepší mezizubní niť nebo mezizubní kartáček?

Záleží na tom, jak velké jsou mezery mezi zuby. Pokud jsou velmi malé a zuby jsou těsně u sebe, pak je nejlepší používat zubní niť. Pokud jsou větší, nebránil bych se mezizubním kartáčkům.

Je důležité používat po vyčištění ústní vodu?

Důležité to rozhodně je, protože ústní voda příznivě působí na ústní dutinu. Doporučuji ji používat dvakrát denně, stačí i naředit s vodou v poměru 1:1.

Je třeba čistit zuby víc než dvakrát denně?

Dvakrát denně to úplně stačí. Když si čistíte zuby víckrát, můžete v některých případech i poškodit sklovinu nebo zubní krčky.

 

4. Amalgámové plomby

Jaký na ně máte názor?

Na naší klinice tento typ výplní vůbec nepoužíváme. Jednak protože nejsou kvalitní a navíc také protože obsahují rtuť, která může být pro organismus škodlivá. Používáme bílé výplně, a to buď fotokompozitní, anebo keramické, které jsou nejkvalitnější. Při plombování nejprve zub naskenujeme pomocí robotického systému CEREC, který pak zhruba během třiceti minut vyfrézuje z keramického bločku výplň šitou pacientovi na míru. Celé ošetření se samozřejmě provádí při jediné návštěvě, takže není pacient vystaven žádnému nepohodlí. Keramická výplň má navíc tu výhodu, že má stejnou pevnost jako zubní sklovina.

 

5. Uražený zub

Jak přistupujete k pacientovi s uraženým zubem?

V zásadě existují dva způsoby, jak řešit uražený zub. Nejčastější bývá fotokompozitní dostavba. Když má pacient zub jen lehce naštípnutý, je nejlepší variantou keramická fazeta, která ho nejen zachrání, ale také zabrání jeho případnému tmavnutí.

 

6. Zuby moudrosti

Zuby moudrosti způsobují některým lidem velké problémy, ale lidé si je nechávají vytrhnout i preventivně. Je to v pořádku?

V dnešní době postihují potíže se zuby moudrosti až 90 % lidí. Tyto třetí stoličky přitom už vůbec nepotřebujeme, protože se naše čelist vývojově zmenšuje a pro tyto zuby v ní přestává být místo. Každému pacientovi bych proto doporučoval, aby se svým stomatologem konzultoval možnosti jejich extrakce. Osobně se přikláním k systému, který je dnes už naprosto běžný v USA, a to sice, že stomatologové snímkují už osmi nebo desetileté děti, a zjišťují, zda jsou u nich zuby moudrosti v dásni správně položeny nebo nikoliv. Pokud začínají růst špatně, jsou extrahovány už tehdy, aby pak v dospělosti nepůsobily žádné další zbytečné potíže.

 

7. Děti a strach z vrtání zubu

Co dělat, když má dítě kaz v zubu, ale vrtání se velmi bojí?

Pokud je kaz v počátečním stádiu, tedy pokud je jen v zubní sklovině, můžeme použít metodu ICON, což je léčení zubního kazu bez vrtání, bez anestezie a bez potíží. Pro kazy v zubovině už tato metoda bohužel vhodná není, a proto bych rodiče důsledně nabádal k tomu, aby kontrolovali, zda si jejich děti čistí zuby správně. Správná péče o chrup je totiž nejlepší prevencí zubního kazu.


8. Rovnátka

Jaké existují typy rovnátek a které jsou vhodné pro děti a které naopak pro dospělé?

Rovnátek existuje mnoho druhů. V případě, že má dítě špatný skus, doporučují se snímatelná rovnátka, která představují v raném věku nejlepší variantu nápravy. Navíc nejsou drahá a mají dobré výsledky. Dospělí, kteří mají pevnější kost, už snesou rovnátka kovová, tedy nesnímatelná. Existuje také varianta, kdy stomatolog provede otisk horní i dolní čelisti a pomocí speciálního počítačového programu vytvoří snímatelné průhledné nosiče. Pacient v tomto případě obdrží celou sadu s instrukcemi, kdy které nosiče a na jaká místa používat. U této metody je ovšem zapotřebí, aby pacient ponechal nosiče na zubech alespoň 23 hodin denně. Snímat se mohou jen při jídle, kdy se vypláchnou, ústní dutina se řádně vyčistí a nosiče se pak opět nasadí. Aby byl efekt této varianty stoprocentní, musí být pacient velmi zodpovědný a nesmí nosiče sundávat na delší dobu, než jak je doporučeno.

 

9. O co je největší zájem

Jaké služby vyhledávají vaši klienti v poslední době nejvíce?

Jsou to jednoznačně implantáty. Často k nám na kliniku přicházejí pacienti, kterým jiní stomatologové nedokázali pomoci, případně kteří už nemají zájem o klasické zubní můstky, ale chtějí větší komfort. Vzhledem k technologickému vybavení vysoké kvality, kterým naše klinika disponuje, a to včetně moderního implantologického centra, a vzhledem k různým novodobým metodám, které provádíme – například užití obohacené plazmy pro urychlení hojení – probíhá samotná implantace i přijetí implantátu tělem velice dobře, 99 % našich pacientů nemá žádné další problémy.