Příjemnou noc, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Práce v kanceláři a vliv na zdraví - suché oči, bolesti zad, hluk, strava, psychoteror

prace_v_kancelari_zdravi_oci_zrak_bolesti_zad_patere_psychoteror_sikana.jpgPracujete v kanceláři u počítače? Vaše zdraví může být ohroženo mnohem víc, než vůbec tušíte. Běžná kancelářská práce si může vybrat překvapivou daň na vašem zdraví. Tady jsou rady, jak rizika eliminovat nebo ovlivnit.

 

___

___

Pracovní prostředí

Většina z nás tráví hodiny v pracovním prostředí, které nedokáže zcela ovlivnit; ať už pracujete s penězi v bance, jako sekretářka nebo před počítačovou obrazovkou. Proto je důležité vědět, že i malé obtíže, jako třeba suché oči nebo oběd ve spěchu, mohou poškodit zdraví. Pokud ve vás myšlenky na pondělní ráno a další pracovní dny vyvolávají pocity zoufalství, zamyslete se spíše než nad odchodem nad tím, co můžete změnit. Malá vylepšení mohou dělat divy a naprosto změní kvalitu vašeho dne. Nabízíme vám pět zdravotních tipů, které vám pomohou:

Svědění očí a rozostřené vidění

Podle studie zaznamenané v Survey of Ophthalmology hrozí lidem, kteří používají denně ke své práci počítač, rozostřené nebo dvojité vidění, zarudlé oči a jejich svědění, uvádí magazín Newsweek. Když se díváte na monitor delší dobu, mrkáte o šedesát procent méně častěji než obvykle a vytváříte si tím ideální podmínky pro vysychání očí. Oční rohovka je také citlivá na typické kancelářské charakteristiky, jako je klimatizace nebo suchý vzduch.

Abyste své oči chránili před těmito negativními vlivy, zkuste se dívat nejméně každou půlhodinu mimo obrazovku, nejlépe někam do dálky. Pokud cítíte v očích napětí, začněte používat oční kapky. Jestliže nosíte na čtení brýle a pracujete u počítače více než hodinu denně, proberte s optikem variantu brýlí uzpůsobených na čtení z obrazovky.

Bolesti zad

Dlouhé sezení na špatné židli může vyvolat akutní i chronickou bolest zad. Vytvořte si proto ergonomicky vhodné prostředí. Nastavte si správnou výšku své kancelářské židle, vzdálenost od obrazovky a postavení klávesnice. Ruce na klávesnici a nohy se zemi; oboje by měly svírat pravý úhel. Revmatolog George Ehrlich dodává: "Zajímavou roli při chronické bolesti hraje psychika. Bolesti totiž mohou být znamením, že se v práci nudíte a nebaví vás. Nezapomeňte si po práci lehce zacvičit, zlepší se vám nálada."

Hluk zvyšuje stres

Dokonce i nízký stupeň hluku ve větším kancelářském prostředí může mít za následek větší míru stresu. Na zajímavý výzkum upozornil Newsweek. Měření a vyšetření na čtyřiceti náhodně vybraných administrativních pracovištích prokázala, že ti zaměstnanci, kteří pracovali v tichém prostředí, měli v moči výrazně nižší množství epinefrinu, "stresového" hormonu. Oproti nim měli ti, kdo pracovali v mírně hlučné kanceláři, naměřeno velké množství tohoto hormonu. V některých případech pomáhají sluchátka, která sníží míru hluku.

Špatná strava

Práce nás často zaměstnává natolik, že si zapomínáme vyhradit čas na svačinové přestávky a obědy. Jíme pak roztržitě během čtení e-mailu nebo telefonního hovoru s kolegou. To ale často vede k přejídání. Raději si ráno nachystejte jídlo, které během dne sníte, a zamezíte tak impulzivnímu nakupování sladkých tyčinek a baget. Je prokázané, že čím blíže sedíte u automatu se sladkostmi nebo u misky firemních bonbonů, tím větší máte předpoklady k tloustnutí.

Psychický teror v práci

Výzkum publikovaný v Journal of Management Studies ukázal, že většina zaměstnanců se v práci čas od času cítí "terorizována". Jde především o trvalé zastrašování, napadání, zlomyslnosti nebo vylučování z kolektivu. Nejen oběti, ale často i jejich spolupracovníci jsou ve velkém stresu, který přispívá k nespokojenosti s prací. Pokud máte podobnou zkušenost, upozorněte na situaci svého nadřízeného. Jestliže máte problémy právě se svým šéfem a naděje na zlepšení je v nedohledu, je nejvyšší čas oprášit svůj životopis.