Příjemnou noc, dnes je pátek 15.11.2024, svátek slaví Leopold, zítra Otmar.

Prevence rakoviny prsu, děložního čípku, prostaty, tlustého střeva, kůže

prevence-rakoviny-prsu-cipku-prostaty-streva-kuze

prevence-rakoviny-prsu-cipku-prostaty-streva-kuze
Diagnózu rakovina si u nás vyslechne třetina obyvatel. Onkologická onemocnění však už nejsou tím, co byla - bolestivou smrtí v průběhu týdnů až měsíců. Díky pokroku lékařské vědy a včasné diagnostice se mnoho zhoubných chorob dá zcela vyléčit-a z dalších typů rakoviny se stávají chronické choroby, s nimiž člověk žije jako třeba s cukrovkou nebo astmatem desítky let. Přesto je lépe nemoci předejít, pokud to jde. Jak?

___


Omezit alkohol

Tato legální droga má pověst léčitele. Dáme si panáčka na uklidnění nervů, na roztažení cév, na bolavý žaludek ... Ne, alkohol neléčí, naopak - škodí všem orgánům i duši.
Podle poslední zprávy Světové zdravotnické organizace (z února 2011) konzumace alkoholu způsobuje rakovinu tlustého střeva a konečníku, prsu, ústní dutiny, jícnu, hltanu, hrtanu a jater.


Nekouřit

Je prokázáno, že tabákový kouř obsahuje minimálně 50 látek s rakovinotvornými schopnostmi. Více o kouření a rakovině zde.

Ideální hmotnost

Správná hmotnost je značně individuální a genetika tu má také svou roli. Body mass index (BMI) je jen hrubým vodítkem. V posledních letech i odborníci říkají, že je lépe být "fit a fat" než "unfit a unfat". To v překladu znamená znamená, že je lépe mít nějaké kilo navíc a být ve fyzické kondici, než mít ukázkové BMI a ochablé svalstvo. Obezita je ale rizikovým faktorem karcinomu prsu, tlustého střeva a konečníku, tedy nejčastějších zhoubných chorob u nás.


Pohyb

Správnou mírou je zhruba 150 minut aerobní aktivity týdně. Počítá se rychlá chůze, běh, tanec, jízda na kole či rotopedu, plavání, práce na zahradě... Bylo jasně prokázáno, že ženy, které přiměřeně sportují, mají daleko méně často rakovinu prsu.


Zdravý jídelníček

Méně červeného masa a více rajčat. V oblastech, kde se jí více červeného masa, se častěji vyskytuje rakovina tlustého střeva a konečníku. Prof. Harald zur Hausen, virolog a nositel Nobelovy ceny, který prokázal na příkladu lidského papilomaviru (HPV), že viry mohou způsobit rakovinu, nedávno vyslovil smělou hýpotézu, že v červeném mase může být zatím neobjevený virus, který v zažfvacím traktu vyvolává změny vedoucí po letech ke zhoubnému bujení. Zatím však tato teorie nebyla potvrzena. Co však potvrzeno bylo, je to, že lykopen (látka obsažená v rajčatech, ale i v kečupu či protlaku) snižuje riziko výskytu rakoviny. Lykopen je zejména v rajčatech, která prošla tepelnou úpravou.