Příjemnou noc, dnes je úterý 24.12.2024, svátek slaví Adam a Eva, zítra 1.svátek vánoční.

Prevence rýmy, návod jak se zbavit rýmy - 10 rad, tipů

prevence-rymy-navod-jak-se-zbavit-rymy-10-rad-tipu

prevence-rymy-navod-jak-se-zbavit-rymy-10-rad-tipu
Dolehla na vás rýma, teče vám z očí a cítíte se pod psa? Nemusíte hned běžet k lékaři. Pomoc proti těmto neduhům najdete i ve spíži. Stačí jen vědět, co během nachlazení dělat i jíst a čemu se raději vyhnout.  Víte, že smrkáním a utíráním nosu strávíme během celého života téměř šest let? Neuvěřitelné, že? Ale podle statistik máme plný nos alespoň dva- až třikrát do roka. Děti ještě třikrát častěji.

___
___


Komplikace a doba trvání rýmy

Léčená rýma trvá sedm dnů, neléčená týden. To se sice o rýmě říká, ale pravda to není. Pokud ji neléčíme, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se k ní přidají další komplikace. K virům, které ji způsobují, se můžou přidat i bakteriální infekce, takže hrozí zánět dutin, průdušek nebo plic, hnisavá angína nebo zánět středního ucha.

Dobrá zpráva: vyležet rýmu vždy nemusíte!

Pokud netrpíte na opakované a vleklé rýmy, ke kterým se přidávají další chřipkové příznaky, není třeba uléhat do postele. Jestliže se ale ani do tří dnů alespoň trochu průběh potíží nezmírní, raději vyhledejte lékaře. Může to být předzvěst nepříjemné virové chřipky.

prevence-rymy-navod-jak-se-zbavit-rymy-10-rad-tipu-2
prevence-rymy-navod-jak-se-zbavit-rymy-10-rad-tipu-2
10 rad jak se vyhnout rýmě a jak rýmu vyléčit

1. Když vás přepadne nepříjemné lechtáni v nose, zkoušejte trik našich babiček. Ponořte si ruce a po lokty do horké vody a vydržte to co nejdéle. Ráno během sprchováni si zase nohy nahřejte proudem horké vody a oblékněte si teplé ponožky.
2. Když už je rýma v plném proudu, můžete sáhnout po homeopatikách a "cucat" je každou hodinu. Pokud tomuto způsobu léčby příliš nevěříte, vypijte šumivý nápoj nebo snězte tabletku s obsahem zinku, který brzdí rozmnožováni virů.
3. Nezapomeňte na megadávku vitaminu C. Ať už ve formě tablet, nejraději s postupným uvolňováním, nebo v přírodní podobě (cibule, česnek, kapusta, jablka, bezinky, kíwí, pomeranče, citrusové ovoce). Vitamín C (kyselina askorbová) totiž působí jako úklidová četa, která v těle sbírá odpad.
4. Během celého dne pijte ještě o něco víc než obvykle. Ideální jsou bylinkové čaje nebo směsi minerální vody a ovocných šťávv poměru 4:1, ale ne studené. Měly by mít alespoň pokojovou teplotu.
5. Kápněte si do čaje dvacet až třicet kapek echinacey nebo užijte přípravek, který ji obsahuje. Skvěle totiž stimuluje imunitní systém.
6. Inhalujte heřmánkový čaj nebo si naordinujte aromaterapii. Na papírový kapesník kápněte několik kapek eukalyptu, myrhy, tymiánu nebo jalovce, zmačkejte ho do malé kuličky a vdechujte vůni střídavě ústy a nosem.
7. Pokud nemůžete v práci dýchat, kupte si v lékárně kapky, ale doma vám stačí čichnout si k čerstvě nastrouhanému křenu, který váš nos skvěle uvolní. Nosní kapky neužívejte déle než týden.
8. Večer vám pomůže horká lázeň. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu až na 42°C. Do lázně kápněte trochu smrkové silice. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem a zachumlejte do vyhřáté postele. Vydržte se potit alespoň 30 minut.
9. Vyzkoušejte výplach nosu mírně osoloenou vodou nebo minerálku Vincentku nalijte do misky, nosem opatrně vtáhněte dovnitř a vysmrkejte. Opakujte tři- až pětkrát denně. Nosní hydroterapie pomáhá zmenšit otoky sliznice.
10. Jak jen můžete, odpočívejte a spěte. Během spánku tělo sbírá síly a váš imunitní systém pak může lépe bojovat s nemocí.