Menstruace je intimní ženské téma, o kterém se mnoho nemluví. Existují však kolem měsíčků otázky, na které tato stránka odpovídá. Např. zda je možné menstruovat v době těhotenství (gravidity), zda je možný a zdravý sex při menstruaci, co je to menstruační kalíšek, čím jsou výhodné probiotické tampóny a zda je vůbec zdravé tampóny používat a jak dlouho. Stránka také odpoví na otázku, zda je možné otěhotnět v době menstruace.
___
___
Menstruace v těhotenství
V těhotenství by se menstruace neměla objevit, ale jsou i ženy, které ji mohou mít až do pátého měsíce těhotenství, čili mnohdy ani nic netuší o své graviditě, až je "upozorní" vedlejší příznaky jako nevolnost, bolest a napětí v prsou atd. V případě, že má žena menstruaci během těhotenství (o kterém ví), je dohled lékaře nezbytný pro posouzeni, zda je vše v pořádku, a kvůli předcházeni komplikacím. Existuje jen několik případů žen, které opravdu menstruují během těhotenství, určitě to není rozšířený jev, kterého by bylo třeba se obávat.
Sex při menstruaci?
Popravdě řečeno, mnoho gynekologů nevidí sexuální praktiky během menstruace s nadšením (na druhé straně se jen málo žen s touto zkušenosň svému lékaři skutečně svěří). Důvodem je možné zanesení infekce do rodidel a také estetické hledisko aktu. Některé ženy však mají v tuto dobu zvýšenou chuť k sexu, a tak je v případě, že tento stav vyhovuje oběma partnerům, možné styk uskutečnit. Nicméně pro možné riziko infekce je více než vhodné použití kondomu. Podle některých zdrojů orgasmus (díky vyplavování hormonů do krevniho oběhu) pomáhá zmírňovat menstruační bolesti (stejně jako migrénu) a tlumí svalové křeče. Ojediněle však může dojít ke spasmu vnitřní branky a tím ke snížení krvácení či přerušení menstruace, která se následně zpravidla opět obnoví. Tyto případy jsou však paměrně raritní.
Otěhotnění v době menstruace?
I při menstruaci ůžet otěhotnět, by se pravděpodobnost minimální. Stane se tak, pokud dojde kpředčasné ovulaci. Riziko však existuje.
Na adresu tamponů
Menstruační tampony jsou velmi oblíbenou hygienickou pomůckou zvláště u mladších ročníků. Pokud si na ně dívka zvykne, používáje obvykle i nadále. V minulosti se rozvířila diskuse o syndromu toxického šoku. Vyvolává ho bakterie Staphylococcus aureus, která produkuje toxin TSST-l a enterotoxin A. Takový výjimečný stav může nastat, pokud uživatelka tamponů hrubě nedbá hygienických pokynů pro jejich včasnou výměnu. Při normálním režimu výměny se takového ohrožení není třeba obávat.
Pokud se žena po zavedení tamponu necítí dobře, je to zpravidla tím, že ho neaplikuje na správné místo, do horní třetí čtvrtiny pochvy.
Probiotické tampony
Čerstvou novinkou jsou u nás probiotické tampony s patentově chráněnou směsí tří kmenů bakterií mléčného kvašenÍ. Bakterie mléčného kvašení chrání ženské tělo před vnějšími agresivními mikroorganismy, které mohou být příčinou různých infekcí. Dodání chybějících laktobacilů prostředníctvím probiotických tamponů má pozitivní vliv na obnovení zdravé vaginální mikroflóry. Když tampon po zavedení dosáhne tělesné teploty, nosné médium se rozpustí a uvolní probiotické bakterie. Tampony se mohou používat nejen během menstruace, ale z terapeutických a preventivních důvodů i mimo ní. To se týká žen, které tuto formu využijí jako podpůrnou v souvislosti s léčbou bakteriálních vaginóz nebo kvasinkových infekcí.
Obnovení přirozené poševní mikroflóry je důležité i po léčbě antibiotiky.
Co je to jak vypadá menstruační kalíšek
Kalíšek je, dalo by se říci, spíše módní záležitost. Do pochvy se vkládá malý silikonový (či latexový nebo termoplastový) kalíšek, který je nutné po naplnění (určité době) vylít, vypláchnout a znovu vložit. Po zavedení dovnitř těsně přilne ke stěně pochvy a je tak zaručeno, že krev stéká do něj a ne ven. Celý proces výměny kalíšku například na veřejných záchodcích či na dovolené, kde nejsou zajištěny základní hygienické podmínky, je poměrně komplikovaná záležitost z hlediska správné hygieny a možného zavlečení případné infekce dovnitř těla. Nicméně kalíšek může být pro některé ženy vhodným nástrojem v momentě "bezpečí" domova či kanceláře, kde je hygienický standart toalet přece jen na vyšší úrovni.
Návod na oddálení menstruace, měsíčků
V případě, že užívají ženy hormonální antikoncepci a odjíždí na dovolenou, je vždy zajímá, zda se "vejdou" do termínu bez menstruace. Kdo by stál o přítěž během volných dnů trávených u vody? V tu chvíli přichází do úvahy oddálení začátku měsíčků, které se dá zařídit následujícím způsobem: po dobrání platíčka plynule bez přerušení vezmeme platíčko další (to však lze jen u jednofázové hormonální antikoncepce, kdy se dávka estrogenu a gestagenu v tabletě během cyklu nemění). Pokud to žena ještě nikdy předtím nezkoušela, může si posunout menstruaci pouze o určitý počet dnů a tím si i vyzkoušet, jak bude její tělo reagovat, zda bude vše v pořádku (u někoho se může objevit špinění, bolesti v podbřišku apod.). Když se žádné potíže nepřihlásí, může žena dobrat celé platíčko, případně navázat i dalším (oddalovat lze maximálně tři měsíce = tři platíčka za sebou). Tomuto režimu užívání se říká dlouhý cyklus.
Ženy, které běžně antikoncepci nepoužívají, mohou sáhnout po hormonálních tabletách (například Norethisteron), které jim může předepsat gynekolog a jež jsou pouze na lékařský předpis. Obvykle se užívají 2-3x denně dva až deset dnů před očekávanými měsíčky. Menstruace by se měla dostavit do tří dnů po vysazení těchto tablet.
Toto však může u některých žen přinášet i vedlejší účinky: zvracení, nevolnosti, nadýmání, bolesti břicha a podbřišku, bolesti hlavy, poruchy spánku či zvýšení hmotnosti, může následovat i několik nepravidelných menstruačních cyklů. Z důvodu možného rozhození menstruačního cyklu jako takového se tyto přípravky nedoporučují dívkám do 18 let.