Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Zasažení bleskem - příznaky, první pomoc, prevence, riziko

zasazeni-bleskem-priznaky-prvni-pomoc-prevence-riziko

zasazeni-bleskem-priznaky-prvni-pomoc-prevence-riziko
Možná se vám riziko zásahu bleskem může zdát jako málo pravděpodobné. Zasažení bleskem z oblohy hrozí hlavně během léta, kdy bývají bouřky intenzivní. Je potřeba se mít napozoru.  Jak se před bleskem můžete chránit a jaká je první pomoc při zasažení bleskem nebo výbojem elektřiny?

___
___


Co je to a jak vzniká blesk

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj mezi mraky nebo mezi mraky a zemí, k němuž dochází během bouřky. Jeho energie je obrovská, okolní vzduch blesk zahřeje až na 30.000 °C, ovšem trvá jen asi 4 vteřiny. Zasažení bleskem je jiné než zasažení elektrickým proudem. Svou úlohu zde sehrává naše kůže. Její odpor společně s krátkým trváním výboje nás chrání před tím, aby blesk do našeho těla předal velkou energii. Navzdory tomu však může být zasažení bleskem smrtelné. Záleží na mnoha okolnostech. Například zda je člověk zasažen přímo nebo přes jiné vodiče, jako je vlhká půda, déšť a další. Blesk vás může zasáhnout nejen v přírodě, ale také v letadle či lanovce. Důležité je pak včasné poskytnutí první pomoci.


Příznaky, projevy zasažení bleskem

Jak se projevuje zasažení bleskem? Dozvíte se na www.priznaky-projevy.cz

Prevence zasažení bleskem, jak se chránit před bleskem?

  • Neschovávejte se při bouřce pod vysoké stromy, zvláště pokud rostou osaměle. Blesk většinou udeří do nejvyššího místa v okolí.
  • Nepohybujte se po vyvýšených místech a v blízkosti kovových plotů a konstrukcí.
  • Zastihla vás bouřka na otevřeném místě? Lehněte si na zem.
  • Ocitli jste se při bouřce v blízkosti vysokého předmětu, který by mohl blesk přitáhnout? Sedněte si na zem pokud možno na něco suchého, přitáhněte si nohy rukama k tělu, abyste se ničím nedotýkali země. Hlavu skloňte na kolena.
  • Pokud řídíte, zůstaňte v autě. Auto je při bouřce jedním z nejbezpečnějších míst, neboť pneumatiky půobí jako dokonalá izolace. V bouřce však nejezděte na motocyklu ani na kole.
  • Zastihla vás bouřka na golfovém hřišti? Co nejrychleji jej opusťte, řadí se mezi nejnebezpečnější mista. Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty - fungují totiž jako hromosvod. Stojí za to si připomenout případ Z roku 2005, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky.
  • Zdržovat se při bouřce ve vodě je životu nebezpečné. Ve vodě se totiž šíří bleskový proud velice snadno, a to i když blesk udeří relativně daleko od vás. Zbytkový proud z něj může u člověka vyvolat šok s následkem utonutí. Pokud je to možné, schovejte se v bezpečných budovách (vybavených hromosvodem), vyhněte se osamělým stodolám a přístřeškům.
  • I když jste během bouřky v teple domova s funkčním hromosvodem, je dobré dodržovat pár zásad: nedotýkejte se kovových rozvodů ústředního topení, elektroinstalací, telefonních vedení apod., nesprchujte se a nekoupejte se, nelze totiž vyloučit nebezpečí, že kovové vodovodní potrubí nebylo zahrnuto do systému vyrovnání potenciálů nebo že zbloudilý náboj může projít přímo do vás.

První pomoc při zasažení bleskem

  • Zavolejte rychlou záchrannou pomoc na lince 155 nebo složky integrovaného záchranného systému - linka 112.

  • Jestliže byl postižený zasažený na vlhkém místě nebo ve vodě, přesuňte ho na bezpečnějŠí místo.

  • Zasáhl blesk více osob? Pomozte přednostně těm které nemají hmatný tep.

  • Zpruchodněte dýchací cesty, často stačí zaklonit hlavu.

  • Pokud postižený nezačne sám dýchat, začněte s umělým dýcháním. Není-li hmatný tep, provádějte i srdeční masáž - pamatujte na pravidlo - dva vdechy patnáct stlačení.

  • S oživováním pokračujte do obnovení základních životních funkcí nebo do příjezdu záchranky.

  • Pamatujte, že pokud jste vy nebo někdo z vašich blízkých přežili zásah bleskem, měli byste určitě podstoupit vyšetření v nemocnici.