Jíte často ve spěchu a věčně se nervujete? Není divu, že vás bolí žaludek. Střeva potřebují hlavně klid. Trápí vás časté bolestí v podbřišku, nadýmání, průjem či zácpa? Zřejmě máte podrážděná střeva. Kdo to zažil na vlastní kůži, ví, jak tento problém umí zkomplikovat život. Představte si situaci, když ráno spěcháte do práce a nevíte, kam dřív skočit, ale najednou musíte všeho nechat a zavřít se na toaletu.
__
__
Nutkavá potřeba na ranní stolici (výstižně pojmenovaná „ranní debakly"), která se zpravidla dostaví do 30 minut po jídle, bývá jedním z hlavních příznaků syndromu dráždivého tračníku (dráždivého střeva).
Nervózní lidé trpí častěji
Průvodních potíží je však celá rada a liší se případ od případu. Lidé si nejčastěji stěžují na průjmy, nadýmám, kručení a „škrundání" v břiše, žaludeční nevolnost, zvracení, ale i na zácpu a silné bolesti břicha, jež si leckdy nezadají s kolikou. Někdy se příznaky dokonce vzájemně kombinují - dotyčný může trpět zácpou a průjmem zároveň. Říká se, že většina nemocí úzce souvisí s psychikou. V daném případě to platí dvojnásob. Tyto potíže totiž výrazně zhoršuje stres (především ten dlouhodobý) a také depresivní stavy. Obecně platí, že problémy s dráždivým tračníkem mnohem častěji hrozí lidem, kteří mají sklony k úzkosti a nervozitě.
Konkrétní příčinu, která způsobuje poruchu hybnosti střeva, ale určit nelze, na střevě nebývá žádný viditelný nález. Při vyšetření je tedy na lékaři, aby vyloučil hlavně případná jiná závažná onemocnění.
Škodí káva, alkohol i cukr
Pro léčbu dráždivého tračníku se obvykle používají léky proti průjmu, léky zmírňující svalovou křeč vnitřních dutých orgánů a v některých případech i antidepresiva.
Velmi důležitá je také životospráva. Pokud se vás tento problém týká, měli byste do jídelníčku zařadit hodně vlákniny (čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, pšeničné otruby, různé druhy luštěnin, psyllium aj.). Máte ve zvyku začínat každý den černou kávou, kterou si navíc pořádně osladíte? Káva, cukr ve všech podobách a také alkohol problémy často ještě vystupňují (kofein může vyvolat žaludeční potíže a vznik vředů, tanin obsažený v čaji zase způsobuje zácpu).
Není ani od věci trochu „zvolnit tempo".
Přestaňte se zbytečně stresovat a začněte s tím hned ráno. Jestli nestíháte, přivstaňte si o 20 minut a v klidu a beze spěchu se nasnídejte (místo bleskové snídaně v poklusu cestou do práce, s mobilem na uchu).
Zajděte si občas třeba na masáž, do bazénu nebo do sauny. Každá relaxace přijde vhod.
Od křečí uleví heřmánek
Největším problémem bývají u dráždivého tračníku křeče ve střevech. K jejich zmírnění lze využít i různé bylinky ze skupiny tzv. karminativ (prostředky, které tlumí plynatost, střevní koliku a žaludeční nevolnost). Látky obsažené v těchto rostlinách uvolňují křeče hladkého svalstva ve střevních stěnách, zlepšují peristaltiku (přirozený pohyb střev) a pomáhají odvádět nahromaděné plyny. Osvědčenou klasikou je bylinná směs heřmánku, kmínu, fenyklu, anýzu, kardamomu, máty, kopru, rozmarýnu, růže a meduňky. Velmi účinná je šťáva z aloe vera (aloe pravá), která čistí, hojí a uklidňuje střeva a pomáhá při zánětech.
Velmi vhodné je semínko rostliny len setý - odstraňuje zácpu a podporuje zdravou střevní mikroflóru. Tradiční čínská medicína doporučuje k posílení tlustého střeva zázvor, černý pepř, muškátový oříšek, hořčičné semínko nebo ředkev daikon (japonská bílá ředkev).
Jednou z příčin potíží je nedostatek vlákniny ve stravě.
Uvařte si obilnou kávičku
Vyzkoušejte špaldovou kávu. Přestože neobsahuje kofein, chutí uspokojí i labužníky (lze přidat i špetku skořice a kardamomu).
Snězte denně aspoň tři jablka
Také jablka jsou vynikající zdroj vlákniny (cca 30 %). Jejich pravidelná konzumace pomáhá proti průjmu i zácpě. Při průjmu sáhněte spíš po sladších odrůdách, při zácpě zase pomáhají kyselejší jablka.
Připravte si poctivou topinku
Česnek si poradí nejen s viry a bakteriemi, ale také plísněmi a parazity. Má posilující, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Buď rozkousejte denně 2 stroužky, nebo je použijte do jídla.
Popíjejte ibiškový čaj
Střevním potížím můžete předcházet i pravidelným popíjením ibiškového čaje. Je příjemně nakyslý a chutná dobře teplý, stejně jako vychlazený.
Nasypte si do jogurtu psyllium
Semínka jitrocele indického (psyllium) obsahují rozpustnou vlákninu ve formě slizu, která během trávení nabobtná a výrazně zvětší svůj objem. Tím se urychlí a usnadní průchod potravy střevním traktem.
Užívejte kapsle s pupalkovým olejem
V oleji z pupalky se nachází esenciální mastné kyseliny, které jsou potřebné k ochraně střevních stěn. Olej koupíte v lékárně v podobě tobolek.
Případně je možné popíjet odvar z kořene byliny pupalka (ten lze používat i jako běžnou zeleninu, syrový či vařený).