Příjemnou noc, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Proč jsou ryby zdravé - vliv, účinky ryb na lidské zdraví

proc-jsou-ryby-zdrave-vliv-ucinky-ryb-na-lidske-zdravi

proc-jsou-ryby-zdrave-vliv-ucinky-ryb-na-lidske-zdravi
V médiích se stále více mluví o tom, že se pomalu, ale jistě stírá cenová hranice mezi "běžným" kuřecím, hovězím a vepřovým masem a "drahými" rybami. To je dobře. Rybí maso je totiž velice zdravé. O tom dnes asi už nikdo nepochybuje. Odborníci na výživu radí zařadit ryby a mořské plody do jídelníčku dvakrát týdně.

___
___


Tyto potraviny nám totiž poskytují celou řadu látek, které potřebujeme pro vyváženou stravu: minerály a stopové prvky jako hořčík, draslfk, selen a železo, vitaminy či bflkoviny stejně jako důležité nenasycené mastné kyseliny.

Zdravé a lehce stravitelné

Sladkovodní i mořské ryby a mořské plody obohacují naši kuchyni mnoha způsoby a spoustou chutí. Ryby můžeme jíst syrové, dušené, vařené nebo pečené. Pro zachování účinných, zdraví prospěšných látek je důležitá šetrná úprava. Ryba by se neměla rozvařit nebo péct při příliš vysoké teplotě. Z ryb se vyrábí i léky. Třeba preparáty ze žraločí chrupavky pomáhají při zánětech kloubů.

Kvalitní bílkoviny

Lidské tělo potřebuje hodně bílkovin, kromě jiného k výstavbě a zachování tělních buněk a při procesech uzdravování a hojení. Ryby nám tyto látky dodávají vynikajícím způsobem: mořské ryby jako platýs, treska tmavá, halibut, ale také slad vodní pstruh obsahují hodně proteín , ale přitom mají málo tuku. To je pro nás výhodné, tože takto jsou hodnotné rybí viny snadno stravitelné.

Životně důležité vitamíny

Kdo jí ryby, pro toho je mnohem snazší udržet si potřebnou hladinu vitaminů v těle. "Ryby jsou totiž bohaté na vitaminy A a D a obsahu vitaminů B. Jedna porce sleďů (100 g) nás zásobí pětinásobkem denní potřeby vitaminu D, který je nezbytný pro stavbu kostí, hladinu vápníku v krvi, nervové a svalévé systémy. Vitamin A, který potřebujeme pro zdravou kůži, látkovou výměnu a zrak, je obsažen třeba v mase lososa. Vitamin 812 nutný pro regeneraci buněk a imunitní systém se vyskytuje dokonce v mase všech ryb.

Lepší funkce štítné žlázy

Cítíte se často bez zjevného důvodu unaveni nebo se špatně soustředíte? Mohlo by to souviset s nedostatečnou funkcí štítné žlázy.Tentoorgán totiž podporuje srdce a krevní oběh tím, že za pomoci aminokyseliny tyrozinu a jódu vyrábí hormony, díky kterým se cítíme celý den čilí. V rybách najdeme vysoký obsah těchto účinných látek. Zatímco mořské ryby jako tuňák nebo pražma obsahují obzvlášf hodně jódu, sladkovodní ryby jako kapr, pstruh, sumec a úhoř bodují svým obsahem tyrozinu. Právěpro naše zásobování jódem jsou ryby nanejvýš důležité, protože žijeme v oblasti chudé na jód.

Zdravé srdce

Kdo jí ryby, ten sice přijímá i tuky, ale tuky obsažené v rybách a mořských plodech ředíme do skupiny "dobrých" tuků. Tučné ryby jako losos, sled nebo makrela jsou bohaté na takzvané omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky výrazně snižují hodnoty krevního tuku, čímž pomáhají předcházet ucpávání cév, oběhovým onemocněním a navíc působí protizánětlivě. Nenasycené mastné kyseliny také chrání pacienty po infarktu před srdeční arytmif a nebezpečnou fibrilací komor.

Povzbuzení činnosti mozku

Dobré tuky obsažené v rybím mase prospívají i mozku. Vědci z univerzity v Aberdeenu zjistili, že pravidelní konzumenti ryb dopadli v testech inteligence lépe. Proč? Může za to kyselina dokosanhexaenová, zcela speciální omega-3 mastná kyselina, kterou mozek přijímá obzvlášf dobře. V něm se pak tato látka stará o lepší přenos nervových impulzů, a tím zvyšuje výkonnost našich šedých buněk, což je dobrá obrana proti demenci. Jíst ryby je tedy chytré - a dělá nás to ještě chytřejšími.