Dobré ráno, dnes je neděle 24.11.2024, svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

Rakovina prsu a přenos pohlavním, orálním a sexuálním stykem, papilomavirus

rakovina_prsu_prenosna_pohlavnim_a_oralnim_stykem_papilomavirus.jpgTéměř polovina pacientek s prsním nádorem má v nádorové tkáni papilomavirus, který ženám způsobuje rakovinu děložního krčku. Jedná se o další poznatek, který dává do souvislosti viry napadající pohlavní orgány s nádorovým onemocněním jiných orgánů.

 

je rakovina prsu přenosná?

 

Papilomaviry a rakovina prsu - jaká je souvislost

Podle vědců se papilomaviry do prsu mohou dostávat přes kanálky, kterými oplývají prsní bradavky. Udělat nyní definitivní závěr je ale obtížné. Spor zastánců a odpůrců teorie přenosu zhoubného nádoru prsu pohlavním stykem, je tak trochu jako spor o to, co bylo dříve - jestli slepice, nebo vejce. Prakticky nevíme zda papilomaviry, které vědci našli nemocným ženám v jejich prsech, jsou původcem nádorového bujení, a nebo zda jen rakovinou schvácený prs je natolik oslabený, že se stává eldorádem papilomavirů. Muže tedy jít stejně dobře jak o příčinu, tak i o následek.

 

Důležitá je hygiena

I když stávající výzkum nedokáže rozhodnout, která z variant je správná, neměli bychom nové poznatky od protinožců brát na lehkou váhu. Měly by být určitým varováním, především pro mladé lidi. Rozhodně nebude chybou, když dívky své divochy v sexuálních praktikách poněkud usměrní v tom směru, aby se vyvarovaly přenosu tekutin z oblasti pohlavních orgánů na prsní bradavky. Od věci také nebude, když si ženy navyknou při sprchování takový postup, aby si případnou infekci papilomavirů (rukama, žínkou,...) samy nepřenášely  z pohlavních orgánů na bradavky. Jak ale postupovat při koupelích, tak na to nás žádná rada nenapadá.  

 

Statistiky

Podívejme se na výsledky z Australie podrobněji. Z analýz DNA vyplývá, že dvaceti čtyř žen z padesáti, které trpěly rakovinou prsu, měly v postižené prsní tkáni papilomaviry. Jednalo se vždy o stejný druh papilomaviru. Konkrétně o virus, který způsobuje zhoubný nádor děložního krčku.

Lidský papilomavirus je viníkem u některých případů rakoviny úst. Jeho označení je HPV 18. 

Z výsledků na ženách v Austrálii vypadá všechno jasně. Jakoby viníkem rakoviny prsu byl papilomavirus HPV18. Alarmující zjištění. Když se v něm ale začneme šťourat, zjistíme že to je jako s hodinkami. Když máš jedny, víš kolik je hodin. Když máš dvoje, vzniknul ti problém. Stejné to je v případě papilomavirů. Podobná studie ze Švýcarska, která si také všímala přítomnosti virů v nádorech v prsech žen, ale u Evropanek nic podobného neodhalila. A teď si vyber!

 

Nádory prsu u mladých žen 

Australská studie je novější a tak si jí rozebereme trošku do hloubky. Ze záznamů australských zdravotnických zařízení vyplývá zajímavá skutečnost. Nádory prsu s papiloma viry se vyskytují mnohem častěji u mladých žen. Nádory, v nichž je detekován virus HPV 18, přináleží ženám, jež jsou v průměru o osm let mladší ve srovnání s ženami, které mají prsní zhoubný nádor bez tohoto konkrétního viru. To je ale dost pádný argument, který podporuje myšlenku, že se tento druh rakoviny může šířit pohlavní cestou. Proč? Protože to velí logika věci. Nepoměr v onemocnění mladých a starších žen koresponduje s tím, jak mladší ženy mnohem častěji střídají partnery. Teorie se tu snoubí s praxí - z pohledu možného přenosu infekce jsou rizikovější skupinou.

Představě, že papilomavirus je původcem lidské rakoviny prsu, nahrává také poznatek z říše hlodavců. U myší totiž takový virus, který u nich způsobuje rakovinu mléčné žlázy, existuje. Dokonce to není žádný nový poznatek, ví se o něm už od třicátých let minulého století. A jako by toho nebylo dost, před dvěma lety byla u některých žen s rakovinou prsu nalezena varianta viru, která je tomu myšímu, geneticky velmi podobná.

 

Očkování proti papilomaviru  

Potěšitelné na tom všem je, že se nedávno ukázala možnost obrany před nádorovým bujením děložního krčku pomocí vakcinace. A protože se jedná o stejného původce, mělo by toto očkování zabírat i jako prevence proti rakovině prsu. Teda v těch případech, kdy by příčinou byl onen zmíněný papilomavirus. Jestli tato vakcinace bude zabírat i proti rakovině prsu, se ale dozvíme až za desetiletí. Do doby, než si budeme jisti jak to vlastně je, nebude na škodu si ještě jednou přečíst výše uvedené rady ve věci sexu a sprchování. Sichr je sichr! 

 


Zdroj: The Breast, Future Microbiology, British Journal of Cancer, University of New South Wales