Stránka se věnuje problematice rovnátek. Na dotazy odpovídá MUDr. Barbora Velká. Ptáte se na ceny rovnátek, jejich druhy, příspěvky od zdravotních pojišťoven, možnosti pokřivení rovnátek, jedení s rovnátky, recidiva pokřivení zubů po několikaletém nenošení rovnátek ad.
___
___
Hana: Dobrý den,proč jsou v cenách rovnátek tak velké rozdíly-někde stojí čelist 4 a někde i 12 tisíc? A proč ortodontisti ceny neradi zveřejňují?Tedy aspoň přibližné-chápu že záleží i na počtu zámečků a podobně
ODPOVĚĎ: Dobrý den, ceny rovnátek se odvíjí od typu vady, typu materiálů a také regionu. Jak píšete, někde můžete dostat informaci o ceně rovnátek nižší při nasazení, ale následně se doplácí výměna oblouků, gumiček apod, jinde je cena vyšší, ale je v něm již obsažený veškerý materiál.
SK: Jaké jsou vlastně dnes všechny různé druhy rovnátek?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, v dnešní době existují rovnátka snímací a fixní. Fixní mohou být vnější - kovová nebo keramická, nebo vnitřní - lingvální, tak zvaná neviditelná, mezi ně patří ještě foliové dlahy.
ANTIMONY: Jsou rovnátka, která jsou cítit, tzn. že v nich je příjemné aroma?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, rovnátka snímací, která si pacient nosí většinou na noc. Po vyjmutí z úst může být cítit mírný zápach, který se eliminuje vyčištěním rovnátka kartáčkem s mýdlovou vodou, ne pastou-ta ulpívá na povrchu rovnátka. Existují i speciální tablety na čištění, které se dají koupit v kterékoliv lékárně.
WINTER: Jaké důsledky mohou být, když by někdo nepoužíval rovnátka a měl by je používat?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží na typu vady. Existují vady jednodušší - např. mírné stěsnání, kde je nejdůležitější (pokud pacient odmítá nasazení rovnátek) se zaměřit na hygienu - čištění zubů, aby nedošlo ke vzniku zubního kazu. U vad složitějších mohou být následky horší - týkají se bolestí temporomandibulárního kloubu, nefunkčního skusu, přetěžování zubů, což může mít za následek vznik parodontoźy.
K.: Dobry den, Chtěla jsem se zeptat,vím ze záleží na lékaři. Ale nepřijde mi normální za sundani rovnatek suma 3500 Kč. Dekuji za odpoved
ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží, zda má lékař smlouvy se zdravotními pojišťovnami a zda má pacient zdravotní pojištění. Tato suma je adekvátní, pokud pacient není pojištěn a musí si celou léčbu hradit sám.
P: Přispívá na rovnátka pro děti pojištovna?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, vždy záleží na typu pojištˇovny. Ve většině případů přispívají do 18ti let věku pacienta, ale pouze minimální částku.
Anna: Dobrý den,mám 6.leteho syna na ortodoncii chodime pravidelne - vse je v poradku,ale strasi me tim,ze nejspise budeme muset nosit v pozdejsim veku rovnatka na roztazeni horni celisti. Myslite si ze je to nezbytne nutne? Ukazovali mi obrazky,jak moc obcas maji lide krivou pusu,ale to neni pravidlo ne? Moc dekuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, existují vady, kdy je opravdu horní čelist zúžená a je potřeba ji rozšířit buď snímatelnými rovnátky nebo rovnátky fixními. Vše se odvíjí od vstupního vyšetření, kdy jsou potřeba udělat otisky, rentgeny, fotky a na základě jejich proměření se odvíjí léčebný plán. Pokud jste toto všechno absolvovali a Váš lékař Vám navrhl tento postup na základě všech těchto vyšetření, s velkou pravděpodobností jste byli správně informováni.
Gabriela: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda se zuby mohou zase po křivit po tom co se sundají fixní rovnátka po těch dvou letech co je pacient nosí i když rok po sundání se ještě rok nosili sundávající rovnátka. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, po sejmutí fixního rovnátka se horní a dolní zuby podlepují z vnitřní strany tenkým drátkem, tzv fixní retainer, který stabilizuje výsledek. Zároveň s tím se na noc nosí retenční dlahy - snímací rovnátka. Tato fáze - stabilizační = retenční, musí být stejně dlouhá jako byla fáze aktivní - léčba fixním aparátem, která bývá většinou průměrně 2-2,5 roku. Snímací rovnátka se pak nosí nejdříve každou noc, poté se frekvence snižuje...co druhou noc, jednou za týden.
LČ: Dobrý den, zubař dceři 2,5 roku diagnostikoval otevřený skus a doporučil srovnání s tím, že sám domluví (přemluví) specialistu. Je obvyklé rovnat již takto malé děti? Kterými rovnátky se tato vada léčí a platí délka léčby cca 2 roky?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, pochopila jsem správně, že má Vaše dcera 2,5 roku? V tomto věku pacient bohužel není schopen spolupracovat, tzn není schopen nosit jakákoliv rovnátka. Proto se v tomto věku doporučuje hlavně pracovat na odstranění zlozvyku. Otevřené skusy jsou v tomto věku dány hlavně dlouhodobým užíváním dudlíku, cucání palce apod. Proto je nejdůležitější se tohoto zlozvyku zbavit a s léčbou začít ve smíšeném chrupu, tj kolem 6ti let Barbora Velká
T. : Dobrý den, paní doktorko, mám rovnátka - keramické destičky a zajímalo by mě, zda existuje nějaká alternativa místo průhledných gumiček, které se obarvují, pojídáním některých potravin. Moc mi vadí, že se musím vyhýbat některým oblíbeným potravinám. Děkuji, Tereza
ODPOVĚĎ: Dobrý den, existují kovové ligatury, které jsou potažené bílou barvou. Tyto ligatury se po jídle ani po tekutinách, které pigmentují, nezabarvují. !
Naff: Dobrý den. Chci se zeptat zda i po sundání fixních rovnátek se mohou zkřivit zuby asi po 5 letech od sundání. Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ: Dobrý den, po sejmutí fixního rovnátka by se měly horní a dolní zuby z vnitřní strany podlepit fixním retainerem - tenkým drátkem, k tomu na noc se nosí rtenční desky- snímací rovnátka. Pokud tato retenční fáze nebyla, nebo pacient rovnátka nenosil, opravdu může dojít k recidivě - tzn že se zuby vrátí do původního postavení. !
Anna: Moc dekuji za odpoved. My jsme zatim rozhodnuti ze mu je nedame,ale obrazky co nam lekarka ukazovala byli desive. Setkavate se s tim casto a da se i se zuzenou celisti do budoucna fungovat? Dekuji
ODPOVĚĎ: Fungovat se dá. Vždy je na rozhodnutí pacienta, popř jeho rodičů, zda se pro léčbu rozhodnou, lékař je nikdy nemůže nutit. Samozřejmě naše doporučení bude, pustit se do léčby, následky bez léčby mohou být nejen na zubech- jejich přetížení, ale také problémy s čelistním kloubem. !
Ani: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mohou ze žloutnout průhledné gumičky ? Pokud ano je to způsobeno špatnou hygienou nebo jídlem i když si čistíme zuby po každém jídle ? Děkuji za odpověď Ani.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano, průhledné gumičky se mohou opravdu zabarvit jídlem i tekutinami s pigmenty, nebo i cigaretami.Nemusí se zabarvit na základě hygieny, ta může být v těchto případech výborná. !
Nika: Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli je jiny rezim noseni rovnatek na noc po sundani fixniho aparatu pokud mi nebyl nalepen retencni dratek? Dekuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, první měsíc po sejmutí fixního aparátu by se měla sundávací rovnátka nosit i přes den i v noci. Poté se frekvence snižuje, během prvního roku by se měla nosit odpoledne a na noc, poté jen na noc. Pokud nemáte nalepený drátek v horní čelisti, mohlo to mít i své důvody - např hluboky skus, kdy drátek nelze nalepit, neboť by vadil do skusu. V tomto případě doporučuji pacientům nosit na noc snímací pryskyřičné rovnátko a přes den stbilizační foliové dlahy - průhledné. !
Marcela: Dobrý den, jako malá jsem nosila rovnátka - pouze na noc. Zuby se mi až na jeden srovnaly. Dvojka nahoře je vybočená asi o 45°, ale kromě estetického dojmu mi nevadí. Asi před 10 lety mi zubařka nabídla fixní rovnátka, ale kvůli jednomu zubu mi to přišlo neadekvátní. Zub je léta ve stejné pozici. Existuje riziko úplného zkroucení, kvůli kterému bych měla rovnátka ještě zvážit? Děkuji.-M.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, zuby mají celý život tendenci se posunovat, tzn že se Vám Vaše vada může věkem ještě zhoršit. Pokud je problém pouze s jedním zubem, existuje tzv. parciální fixní aparát, který je např pouze na 4 - 6 zubech. !
LJ: prosim o odpověd, paní doktorka mi dala na výběr, že bud může mít syn vyndavací rovnátka nebo pevné....které jsou prosím pro 12ti leté dítko lepší?? nemá zase tak moc křivé zuby, jsou trochu ztěsnané ...nechcala jsem mu udělat vyndavací, měl je asi půl roku ated rekla paní zubařka, že už nemá smysl je nosit a budeme to řešit za půl roku...nebyly by lepší pevné? nestačili jsme ani jednou otočit zámkem..mělo to smysl ...děkuji moc
ODPOVĚĎ: Dobrý den, snímací rovnátka se používají většinou pouze ve smíšeném věku - tj 6-10 let do doby, než se doprořežou všechny stálé zuby. Pokud jsou všechny zuby doprořezány, používají se již pouze fixní rovnátka. Pokud má Váš syn již všechny stále zuby, pak byste měli volit fixní rovnátka. !
Gabe: Dobrý den. Od 8 let jsem nosila sundávací rovnátka na horní a odolní čelist do 15 let. Po té jsem podstoupila extrakci všech zubů 5 a poté jsem měla do 18 let fixní rovnátka. Po sundání i fixních měla opět sundávací a ty fixní gumičky. po 10 letech po ukončení léčby se mi zuby mírně posunuly jeto v pořádku. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží jak dlouho jste nosila retenční - sundávací rovnátka a zda jste měla nalepený fixní retainer. !
Liss: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se sundává Hyrax? Děkuji.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží zda je kroužkový - ten pomocí kleští na kroužky, nebo pryskyřičný pomocí speciálních snímačů. !
Jana: Dobrý den, je možná léčba rovnátky třeba i po 30 letech věku? A neznáte někoho na severu Čech v Liberecké kraji - nějakého dobrého ortodontistu? Jaká je průměrná cena rovnátek a průměrná doba? Kolik např. stojí ta linvální rovnátka, která nejsou vidět oproti klasickým?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano léčba je možná v kterémkoliv věku, např i v 60ti letech:-) Cena záleží na typu vady i regionu, lingvální kolem 80-120 tis na obě čelisti. V libereckém kraji bohužel ortodontistu neznám, ale když si zadáte do vyhledávače liberecký kraj rovnátka, určitě se Vám zobrazí.