Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Rýma - příčina, léčba, rizika nosních kapek a posmrkaných kapesníků

ryma-priicna-lecba-rizika-kapek-a-posmrkanych-kapesniku

ryma-priicna-lecba-rizika-kapek-a-posmrkanych-kapesniku
Huhlání, ztížené dýchání a záplava kapesníků. S chladným počasím přichází naše "oblíbená" rýma. Šimrání, pálení či svědění v nose jsou neklamnými příznaky blížící se rýmy, která nás obvykle přepadne v rámci takzvaných chorob z nachlazení. K pravé chřipce totiž rýma nepatří. Alespoň ne k těm prvním příznakům. Co se tedy může v našem nose dít?

___
___


Akutní rýma

"Nudle" u nosu provází děti, zejména ty, které navštěvují jesle a mateřskou školu, téměř celé dětství. Jde o hlavní příznak akutní rhinitidy, což je obyčejný zánět nosní sliznice.
Původci jsou zpočátku viry nejrůznějších kmenů (stadium vodnaté rýmy), ale vbrzku se přidává (nasedá - tzv. suprainfekce) bakteriální infekce, což se projeví tím, že rýma zhoustne a změní barvu na žlutozelenou, zelenou nebo nahnědlou.
Samotná rýma nevyžaduje specifickou léčbu, je však důležité vyprazdňovat nosní dutinu (smrkáním) u dětí od věku, kdy toho jsou schopny (asi kolem 2.-3. roku), dříve pomocí odsávačky.  Důvodem je prevence komplikací: zánětu středního ucha u malých a školních dětí a kdykoli později zánětu vedlejších nosních dutin. 

 

Kapesníky jsou infekční materiál

Sekret nosní dutiny obsahuje mnoho choroboplodných zárodků, které vznik komplikací podmiňují a usnadňují. S posmrkanými kapesníky je proto nutné zacházet jako s vysoce infekčním materiálem. Není přípustné, aby se povalovaly v dětské postýlce, na stole, kdekoli. Posrnrkané kapesníky patří do sáčku a odpadkového koše. Máme-li možnost je okamžitě zlikvidovat (třeba spálením v kamnech nebo kotli), pak tak učiňme. Zabráníme tak nejen přenosu mikroorganizrnů a infekci dalších členů rodiny, ale i reinfekci (znovuinfikování) nemocného.


Kapky proti rýmě pomáhají ale i škodí

Kapky do nosu jsou oblíbenou "medicínou", která má své opodstatnění, ale i svá rizika. Kapky s účinnou látkou, která mírní otok sliznice, umožňují kojencům pití (neumějí dýchat pusou a sát s plným nosánkem už vůbec ne), starším dětem pak umožňují usínání a spánek. Ve všech věkových kategoriích pak mohou napomoci předcházet komplikacím. Usnadňují odtok hlenu z vedlejších nosních dutin, čímž brání městnání hlenu a množení choroboplodných chronické rýmy. U malých dětí kapky do nosu pomáhají také proti otoku sliznice Eustachovy trubice, tedy spojnice mezi nosními průduchy a středouším. 

 

Riziko kapek do nosu - atrofická rinitida

Díky drenáži středoušní dutiny lze předejít zánětu středního ucha, velmi časté komplikace rýmy u malých dětí, a kapky do nosu jsou pak i léčbou akutního zánětu středouší. Ale je tu ono ALE! Kapky do nosu, které mírní otok sliznice, lze používat jen týden a v dávce doporučené výrobcem. Dlouhodobé a časté užívání nosních kapek může mít vzácněji i celkové příznaky (bušení srdce, neklid), ale velmi často vede ke vzniku chronické rýmy (čím více a déle kapeme nosní kapky, tím úpornější pak rýma je), případně i tzv. atrofické rhinitidy.
To znamená, že se sliznice ztenčí, zpravidla pálí, svědí nebo bolí. Příznakem atrofické rhinitidy může být i zápach z úst (původem z nosohltanu) a vymizení čichu.

Léčit atrofickou rhinitidu je velmi svízelné, někdy paradoxně pomohou kortikoidy, které ji v jiných případech působí.