Ve starém Římě bylo zelí považováno za všelék. Pulty našich obchodů zdobí cizokrajné druhy ovoce a zeleniny, zatímco hlávky "obyčejného" zelí zůstávají tak trochu v pozadí. Zcela neprávem! V obsahu vitaminu C totiž zelí předčí i exotické kiwi nebo mandarinky. A co dál? Co všechno zelí umí udělat s naším zdravím? Čtěte dále.
___
Bílé zelí
obsahuje mnoho vody a vlákniny, takže tělo rychle zasytí, aniž by mu dodalo nežádoucí kalorie. 100 gramů zelí totiž obsahuje pouze 22 kcal energie, je tedy vhodné i pro ty, kdo chtějí bez hladovění hubnout. V zelí je také velké množství kyseliny listové a vitaminu C a E a vedle vitaminu B2 všechny vitaminy B-komplexu.
Zelí zklidňuje, zahání nervozitu, probouzí serotonin - hormon dobré nálady. Má hodně manganu - podporuje funkci štítné žlázy, sexuální aktivitu a pigment v kůži a vlasech. Obsahuje selen, který snižuje krevní tlak a je důležitý pro imunitní systém, a látku inositol, účinnou proti ateroskleróze.
Červené zelí
má vyšší obsah vitaminu C a provitaminu A a téměř dvojnásobné množství železa.Kysané v sudu
Je vynikajícím lékem zvláště v období chřipek. Oproti jiným druhům zeleniny má jednu velikou přednost. Při skladování neztrácí vysoký obsah vitaminů a dalších prospěšných látek. Dokonce se prý ještě zvyšují. Říká se, že 200 g kysaného zelí denně pokryje naši celodenní potřebu vitaminu C.Léčivé účinky zelí
-
aktivuje metabolizmus
-
povzbuzuje nervy a mozek
-
zlepšuje náladu a schopnost soustředění
-
uklidňuje
-
podporuje spánek
-
zvyšuje odolnost proti stresu
-
posiluje imunitní systém
-
povzbuzuje krvetvorbu
-
stimuluje vybarvení kůže a vlasů
-
pomáhá při nedostatku libida
-
podporuje hubnutí
-
odstraňuje zácpu a ochablost střev
-
snižuje krevní tlak
-
aktivuje štítnou žlázu
-
podporuje tvorbu spermatu