Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 2.1.2025, svátek slaví Karina, zítra Radmila.

Správná hmotnost těhotné ženy - kolik váží miminko, děloha, prsa, placenta, plodová voda, zásobní mateřský tuk

 

spravna-hmotnost-tehotne-zeny-kolik-vazi-miminko-deloha-prsa-placenta-plodova-voda-zasobni-matersky-tuk

spravna-hmotnost-tehotne-zeny-kolik-vazi-miminko-deloha-prsa-placenta-plodova-voda-zasobni-matersky-tuk
Která z budoucím maminek by s hrůzou nesledovala svůj pozvolný nárůst váhy? Některé ženy se pak cítí ohrožené i ve svém vztahu a mylně se domnívají, že jejich protějšky je díky nadváze a vůbec celkové změně těla budou mít méně rády. Je to nesmysl, protože většině mužům připadá i těhotná, dobře udržovaná maminka přitažlivá a sexy.

___

___

Nejdůležitější v těhotenství ženy je zdraví její a jejího budoucího miminka, pak kilo sem či kilo tam, nebo ne? Ovšem pozor! Velká nadváha nebo naopak nízká hmotnost ženy vzhledem k její výšce, může při těhotenství mít až fatální následky.

Budoucí maminka se prostě musí naučit žít s kilami navíc. Některé se vám usadí v bocích, jiné na zadku, či stehnách, mají však svůj význam. Matka příroda byla chytrá a naordinovala tělu ženy barometr, který jí řekne, kolik musí a kde přibrat, aby byla ona i její dítě zdravé a maminka po porodu dobře zvládla i kojení. A nezapomeňme, že nový přírůstek na váze není tvořený jen tukem! Dochází ke zvětšení prsů, dělohy a část hmotnosti představuje samozřejmě i miminko.

Ke zdravému donošení dítěte je třeba asi 80 000 kalorií denně. Proto je hloupost bránit se v těhotenství jídlu, nebo dokonce držet nějaké diety. Jen správnou skladbou jídelníčku a zdravým životním stylem můžete mírně redukovat svoji novou váhu.

Právě váha ženy hraje ve zdravém těhotenství důležitou roli. Velká nadváha nebo naopak nízká hmotnost ženy vzhladem k její výšce, může při těhotenství mít až fatální následky. Budoucí maminka, u niž byla hmotnost velmi nízká, může předčasně porodit, nebo porodit děťátko s velmi nízkou hmotností. Ženy s nadváhou, či přímo obézní ženy bývají zase častěji ohroženy těhotenskými komplikacemi, hrozí jim problémy při samotném porodu a narození nadprůměrně velkého dítěte. Extrémy v hmotnosti matky mohou vést i k retardaci růstu a vývoje dítěte!

A hlavně maminky nedržte v době těhotenství diety! Miminka, která v děloze prošla omezením růstu, častěji v dospělosti trpí různými chronickými onemocněními. Jezte proto zdravě, sledujte příjem vitamínu, které jsou především v těhotenství tak důležité a nebojte se tzv. zdravě přibrat. Žena v těhotenství běžně přibere 12 až 20 kilo, přitom to není jen váha tuku v těle.

 

Těhotná žena - kolik váží plod, mateřské tukové zásoby, děloha, placenta, prsa, tekutiny navíc?

  • samotné miminko 3,5 kg
  • mateřské tukové zásoby 3,5 kg
  • tělesné tekutiny 2,0 kg
  • krev 2,0 kg
  • plodová voda 1,0 kg
  • děloha 1,0 kg
  • prsy 1,0 kg
  • placenta 0,75 kg