Slyšeli jste také, že vitamin B1 pomáhá odpuzovat komáry? Neexistují však žádné vědecké důkazy o tom, že by byl účinnou prevencí proti komářímu štípnutí. A takových mýtů je víc. Třeba že konzumace banánů přitahuje komáry. Vědecké studie ale neprokázaly souvislost mezi banány a komáry.
___
___
Česnek, banány, voňavky
Totéž platí o česneku, který je má odpuzovat. Komáry přitahuje oxid uhličitý, teplo a specifický pach kůže, který produkuje lidské tělo. Komáry ale naopak přitahují parfémy a kosmetické vůně. Pokud tedy jdete ven na koupaliště, určitě se snažte aromatické kosmetice a voňavkám vyhnout.
Komáři a přenos viru HIV
Není také pravda, že komáři přenášejí virus HIV. Takový případ nebyl nikdy nikde zaznamenán.
Klíště a olej
Mýtus je, že přisáté klíště musíme ošetřit olejem nebo alkoholem. Klíště se však má uchopit co nejblíže kůži a vytáhnout nahoru. Nedoporučuje se je ničím mazat.
Klíšťata a světlé oblečení
Klíšťata neodpudí ani tmavé oblečení. Nemají oči, jen cítí oxid uhličitý z těla. Nejúčinnější ochranou je repelent, tričko s rukávem a především dlouhé kalhoty. Říkáse také, že mouchy jsou neškodné. Ty obyčejné ano, ale existují druhy, které mohou kousnout, třeba bodalka stájová nebo ovád. Rojenímuch prozradí špatnou hygienu.
A nezapomeňte ;-) - komáři krev nikdy nesají krev (komáři sají nektar z květů rostlin a lidé jsou jim naprosto ukradení), krev saje jen KOMÁŘICE, která ji potřebuje na dozrávání vajíček :-)