Dobré poledne, dnes je neděle 24.11.2024, svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

MUDr. Kateřina Cajthamlová DoktorKA - poradna, otázky a odpovědi

MUDr. katerina-cajthamolova-poradna

MUDr. katerina-cajthamolova-poradna

MUDr. Kateřina Cajthamlová se vrací na obrazovky našich televizí v pořadu DoktorKA. Poradna doktorky Cajthamlové byla otevřena v České televizi 4.2.2015 v pořadu Sama doma. Na co se lidé ptali a co MUDr. Kateřina Cajthamlová odpovídala se dozvíte na této stránce.

___

___

 

 

Někteří tvrdí, že většina lidí má vlivem jídelníčku a stresu překyselený organismus, z čehož posléze vznikají nemoci. Co si o 

tom myslíte Vy? Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, tato formulace je nepřesná, ale částečně pravdivá. Pokusím se to stručně osvětlit: Lidský organismus si složitým systémem hormonálních , imunitních i reflexních dějů a situací udržuje tzv. homeostázu - vyrovnaný stav. PH plazmy je jednou z takto regulovaných veličin, na regulaci její vyrovnanosti z hlediska pH se podílí řada orgánů - nejvíce plíce a ledviny. Existují velmi závažné stavy organismu, které souvisí s výkyvy jeho "kyselosti" (odolnost proti kyselinám, které v těle vlivem metabolických dějů stále vznikají je daleko vyšší než odolnost proti zásadám). Existuje stav tzv.acidosy (překyselení) a ten se dělí podle příčin na metabolický a respirační typ a souvisí s poruchami plicní funkce, srdeční aktivity, s onemocněními jako jsou cukrovka, nemoci jater a ledvin) a stav tzv.alkalozy (snížené množství kyselin a/nebo zvýšené množství zásaditých látek v těle)a tento stav může být rovněž z příčin plicních (tzv.hyperventilace při panice), neurologických, metabolických (např.tzv.milk-alkali syndrom z nadměrné konzumace mléka). Při stresových situacích, zejména chronických se mění činnost kůry nadledvin i jejich dřeně a může tímto mechanismem docházet rovněž ke změnám pH. Jak vidíte, představa, že "změřím si pH moči a změním stravu a jsem vyléčen" je značně naivní a tento paušální a nevědecký postup k diagnoze a léčení často závažných stavů je nesmyslným zjednodušováním celé problematiky. Doporučuji při pochybnostech vždy konzultovat lékaře, který zná Váš zdravotní stav.

 

Je pravda, že má žena větší a širší močový měchýř, než muž?

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, děkuji za zajímavou otázku. Vzhledem k tomu, že ženy nemají prostatu, mají močový měchýř opravdu trošku  objemnější než muži. Proto muži mívají problém s častějším močením na rozdíl od žen. Na druhou stranu ale ženy častěji trpí únikem moči zejména v zátěžových situacích (zvýšení nitrobřišního tlaku při smíchu a kašli) nebo vinou zeslabení svalů pánevního dna. Pokud ženy tuto situaci řeší s lékařem (gynekolog, urolog) včas, bývá stav dobře řešitelný.

 

Mohu se zeptat, co je účinnější? Plavání ve středním tempu nebo ostřejší chůze?

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, záleží vždy na tom, jaký plavecký styl zvolíte, jak umíte plavat, jak na plavání reaguje Váš kardiovaskulární systém a jak naopak na chůzi reagují Vaše klouby. Samozřejmě je vždy dobré kontrolovat si tepovou frekvenci při obou typech pohybu tak, abyste zůstávala v tzv. aerovním (udýchatelném) pásmu tepové frekvence tak, aby pohyb nebyl přetěžující, ale docházelo k vytrvalostnímu tréningu Vašeho systému. V zásadě vždy platí, že to, co Vám působí radost, co umíte a baví Vás i co máte příležitost dělat pravidelněji, to je pravděpodobně vhodnější typ pohybu právě pro Vás.

 

Právě prožívám nepěknou a nepříjemnou 3týneddní rýmu, hodně šílený prubeh, nos vubc nepouzivam protoze je nonstop ucpany, a hlavne nejde z nej ani sebevetsim tlakem nic vysmrkat, kdyz uz povoli je to silne zluta ryma ,,,min tyden jsem dobrala antibiotika..ale muj hlavni dotaz je: může uzivani pripravku jako je napriklad CHLORELLA zpusobit ocistu tohoto charakteru ? ze mi vyburcuje nejakou silenou rymu nebo zanet v tele? Myslim tim jako ze zacne cistit telo od skodlivin timto zpusobem ,,,ja ji totiz ted cerstve uzivam proto se ptam. Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, to, co popisujete, vypadá jako hnisavý zánět tzv paranasálních (s nosem souvisejících) dutin. Doporučuji
navštívit lékaře, který Vám antibiotika předepsal, případně specializované oddělení ORL (ušní, nosní, krční). Je možné, že bude třeba nasadit podle citlivosti bakterie antibiotika nová, zprůchodnit nos nějakým přípravkem na oplasknutí nosní sliznice, případně i posílit Váš imunitní systém. Přípravek, který zmiňujete, ani nebude v této situaci dostatečný.

 

Dá se zhubnout i těžké depresi na medikaci Mirtazapinem 60 mg, Zyprexa 15mg, Lithium a Amitryptlin 150mg? Vysadit nemůžu, právě jsem se po neúspěšném vysazení vrátil z blázince, kde mi dali 15 elektoršoků. Pohyb nezvládám. Děkuji.

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, při depresi často dochází k hubnutí aktivní hmoty i tuku vinou změn trávení, nedostatečného příjmu potravy i změnám dalším. Po nasazení antidepresiv může potom dojít k přechodnému ztloustnutí. V této fázi je mírné přibrání ozdravným procesem a důsledkem předchozí adaptace na nižší energetický příjem. Tuk má navíc sedativní vliv na mozek a pomáhá upravit psychický stav. Vysazovat  antidepresiva jen proto, aby pacient zhubl, je velkou chybou - to jste zjistil. Doporučuji zjistit, kolik bílkovin, sacharidů a tuků potřebujete, abyste netrpěl nevyrovnaným příjmem živin a stabilizoval psychický stav. V této souvislosti varuji zejména před vyřazováním příloh
a ovoce. Naopak depresivní pacienti často mají potřebu polysacharidů lehce zvýšenou. Omezte nadměrné tuky v potravě, odpočívejte a pracujte i s psychologem na snížení hladiny stresu. Držím palce!

 

Je mi 20 let a 3-4x do roka mám zánět ledvin. Můžete mi poradit, jak posílit imunitu ledvin prosím? Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, příčinu opakovaných zánětů Vašich ledvin, bohužel, neznám. Nevím ani, zda byla provedena vyšetření v tomto smyslu a bylo vyloučeno např. zúžení močových cest,přítomnost kamenů, případně resistentní bakterie v moči a další důvody (např. gynekologické). Pokud chcete zvýšit imunitu, bylo by dobré po vyloučení ostatních příčin recidiv nejprve navštívit imunologa, který odliší, zda Vám chybí buněčná nebo protilátková část imunity (pokud je problém v imunitě). Pro posílení obranyschopnosti vylučovacího systému pomáhá pravidelné vyprazdňování, dostatečný pitný režim, správná (dostatečná) kyselost moči, používání kondomu při pohlavním styku, péče o pravidelnou stolici... Jak vidíte, problém je komplexní a je třeba nejprve zjistit příčinu, teprve pak lze doporučit adekvátní řešení.

 

Je mi 20 let a v průběhu pul roku jsem zhubla 13 kg. Měřím 175 a vážím 50 kg. Poslední dobou mi velmi výrazně vynechává menzes, je možné, že je to tou váhou? Nebo mi chybí nějaké živiny? Snažím se jíst pravidelně co tři hodiny. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, jedná se o veliký váhový úbytek!!! Pokud jste se nesnažila hubnout, je třeba urychleně zjistit příčinu tohoto rychlého hubnutí! Jinak vynechání menzes je už velmi závažný a varovný příznak významného narušení hormonální rovnováhy a často souvisí se stresem (z něhož můžete hubnout), nedostatkem živin (přestože jíte vícekrát denně, může být množství potravy pro Vás nedostatečné), možná příliš sportujete a nemáte dostatečný živinový příjem.... Navštivte svého gynekologa a proberte situaci hubnutí a vynechání menzes s ním, případně si na serveru s výživovými tabulkami zkontrolujte svůj energetický příjem. Situaci ale řešte bezodkladně, prosím! Přeji rychlou úzdravu.

 

Chtěla jsem se zeptat mám rok po porodu zhubla jsem dost ale potřebovala bych přibrat v rukou a nohou ale posilovnu si nemohu dovolit. A chtěla bych začít trochu zdravěji jíst ale nevím si rady s jídelníčkem.Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, asi jste při těhotenství přišla o část svalové hmoty. Dobře i v domácích podmínkách funguje cvičení na míči, s lehkými (do kg) činkami, případně s pružinami (stabilizační a mobilizační systém cvičení Vás může naučit zkušená rehabilitační sestra). I některé domácí práce (nošení dětí v náručí, úklid, nošení nákupu, věšení prádla, mytí oken) mohou fungovat jako mírná rehabilitační cvičení. Co se týká zdravějšího stravování, zkuste přidat ovoce a zeleninu, věnujte se vaření netradičních pokrmů(luštěniny, ryby), omezte konzumaci alkoholu, snažte se jíst dostatečně bílkovin (sojové produkty, drůbeží maso), vybírejte spíš rostlinné oleje, vyhýbejte se nadměrné konzumaci vepřového masa, uzenin. Vylučte instantní potravu a fast food. Tolik obecné rady, pokud nepomohou, je třeba poradit se a navštívit odborníka osobně. Přeji úspěch!

 

Je mi 35let a trpím cystickým zánětlivým a bolestivým akné na obličeji. Týden vyřazuji mléčné výrobky a mléko (pro mne hlavní zdroj proteinů a vápníku a mám je velmi ráda), a zdá se, že se záněty začínají léčit a nové se neobjevují. Také nejsem zahleněná, nemám povlak na jazyku, jakoby čistší dutinu ustní. Pokud opravdu akné vymizí nebo se zleší jak doplnit vhodně vápník a proteiny ? Plus jaký máte názor na vit. B6 a B12, někt. lékaři tvrdí, že akné zhoršují či mohou vyvolat ?Používám sojový izolát (cvičím ve fitness a maso jím pouze krůtí a občas ryby), je to bezpečné (fytáty, vstřebávání vápníku atd.)? Jsem z toho velmi něšťastná. Jsem atopik. Alergie zjištěna pouze na plíseň a nikl. Lehce (na hraně) snížená funkce štítné žlázy, s ničím jiným se neléčím, léky neužívám, nadváhu nemám a mám dobrou životosprávu. Kožní lékařka již hovořila o léku Roaccutane (antibiotika a topická léčba bez účinku) a já chci vyzkoušet všechny možnosti. Velice Vám děkuji. Mějte se hezky.

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Děkuji za důvěru a milá slova a pokusím se odpovědět. Vitaminy skupiny B jsou opravdu někdy podezírány ze zhoršování akné, ale vzhledem k tomu, že začíná pomáhat omezení mléčných výrobků, může Váš stav souviset spíš s intolerancí mléčné bílkoviny či mléčného cukru % pacientů). Proto doporučuji vyhledat si na výživových tabulkách zdroje vápníku, na které nebudete mt negativní reakci (semínka, různé ořechy, některé druhy zeleniny - seznam je velmi dlouhý!) Co se doplnění proteinů týká, doporučuji nahradit mléčné výrobky rybami (cca x týdně). Rybí tuk může zlepšit hospodaření s vápníkem, je důležitý i pobyt venku (necvičte jen ve fitness). Vzhledem k alergii na plísně vylučte plísňové sýry a oříšky kupujte jen ve vakuovaném balení (viz dnešní díl Sama doma). Pokud nic z toho nezabere, můžete se na imunologii zkusit domluvit na aplikaci tzv.autovakcíny (vakcinace vlastními oslabenými bakteriemi). Roaccutane nelze brát příliš dlouho, proto bych jej rezervovala až na poslední instanci. Zvýšená tvorba akné může být i přechodná a souvisí s hormonální situací organismu, tedy i s psychikou. Držím palce!

 

Co říkáte na sacharidy na večeři - ano nebo ne? Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, v každém jídle (tedy i ve večeři) by měly být přítomny bílkoviny, sacharidy i tuky. Samozřejmě je důležité, jakou činnost večer vykonáváte, jaký je Váš zdravotní stav a z jakých důvodů chcete případně sacharidy omezit (konzumujete jich mnoho? mlsáte místo jídla?). Obecné sdělení, že večer se sacharidy konzumovat nemají, není správné.

 

Po 40 letech jsem přestala kouřit, po jak dlouhé době se moje tělo zbaví škodlivých látek, způsobených kouřením? Děkuji Alena

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, hovoříme o tom, že organismus stop kuřáka reaguje jako organismus nekuřáka cca po letech. Za jak dlouho se tělo očistí od splodin kouření tabáku se dozvíte na webu www.kurakovaplice.cz .

 

Prodelala jsem rakovinu uzlin pred rokem, mam slabou imunitu. Jak nejlepe si imunitu znovuobnovit co nejrychleji?

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, poraďte se, prosím, hlavně se svým onkologem. Některé léky na posílení imunity či výživové doplňky nemusí být pro Vás vhodné nebo mohou zkříženě reagovat s Vašimi léky. Jezte pestrou stravu, omezujte alkohol, kouření, snažte se o pravidelný režim spánku a bdění, odpočívejte, jezte pravidelně (toto vše samo o sobě imunitnímu systému velmi prospívá), zkontrolujte, zda konzumujete dostatek luštěnin, ovoce, zeleniny, vajec, ryb... Tabletky až po schválení lékařem, který Vás má v péči!

 

Prosím poradila by jste mi co s dcerou. Je ji přesně 7 let zítra, váží 17 kg a měří 112 cm, je pod 3 percentilem. Docházíme na endokrinologii, dokonce jsme byli i na antropologii, všude řeknou, ať neřeším že málo roste a přibývá. Já měřím 163 cm a vážím 52 kg, manžel 184 cm a 88kg. Dcera není tolik vybíravá, akorát zcela odmítá mléčné výrobky a nechce vepřové a hovězí maso.Poradíte mi co sní, zda ji můžu něco zakoupit v lékárně na chuť k jídlu a podporu růstu? Měli jsme vit B, Pediakid a Sanostol. Moc Vám děkuji za rady. Klára V.

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, nejprve Vás chci pochválit, že se zajímáte o růst dcery. Pokud nebyla nalezena žádná organická příčina jejího pomalejšího růstu, může jít o řadu jiných příčin: správně se zajímáte o to, zda dcera jí Dceři držím palce a Vám přeji hodně duševních. Dcera bude určitě robustnější tělesné stavby než Vy, ale to neznamená, že jste něco zanedbala. Je to zřejmě genetika po tatínkovi.

 

Je mi 33 let, 160 cm, 62 kg. Po novém roce jsem navštívila Svět zdraví a začala dodržovat nový živ. styl (zejména restrikce sacharidů). Po 3 týdnech ani deka dole, hlad a nervozita. V současné chvíli jsem po resekci zubu moudrosti, už 3 den nejím, pouze piji a zhubla jsem jen 1 kg. Pohybu bych mohla mít více, ale snažím se. Mám dvě malé děti bez babiček a hlídání, takže časové možnosti omezené. Jsem dost nešťastná z toho, že už nevím, jak jinak zhubnout na svou vysněnou váhu (57 kg). Poradíte mi? Děkuji.

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, orientačně z hlavy počítám, že Váš současný BMI ještě není ani v pásmu výrazné nadváhy, navíc píšete, že máte v péči malé děti (hodně starostí a možná i stresu, který v hubnutí brání) a že máte nervozitu a hlad (asi doporučené množství stravy je nižší než opravdu potřebujete). Další možností je, že jste neměla při svých "vysněných" 57kg dostatek svalové a kostní hmoty, kterou tedy těhotenství doplnila a tělo se této aktivní hmoty zkrátka nehodlá vzdát. Ve věku 33let byste měla hubnout spíš jen úpravou pohybu, odpočíváním a pestrou stravou. Obávám se, že řešíte hmotnost, která je v této Vaší životní situaci spíš v normě, případně podmíněna hormonálně (a v tom případě redukční strava nebude fungovat). 

 

Veronika: Dobrý den, paní doktorko, již skoro 3 roky nemám menstruaci. Má gynekoložka mi řekla, že velikost sliznice je taková, že menstrouvat bych mohla, dělala mi testy na štítnou žlázu - v pořádku. Jinak mi řekla, jen jestli nechci přibrat (168/48-49) - jenže to mi přijde nesmysl, když jím, kdy mám hlad a přejídat se nechci. Přitom si myslím, že tuk na sobě mám, nejsem nijak vysportovaná ani svalnatá, spíš mám nedostatek svalů. Dříve jsem trpěla anorexií. Je mi 22 let. JInak jsem dost často ve stresu. Jaký další postup byste mi doporučila? Děkuji moc za odpověď, už jsem z toho zoufalá.

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, děkuji za důvěru i upřímnost, s níž se svěřujete.. Váš BMI je v pásmu hluboké podvýživy. Pokud Vám chybí svalová hmota, je třeba ji přibrat. Orientačně Vám chybí cca 10-15kg hmotnosti. Hlad se u poruch příjmu potravy (i prodělaných v minulosti) nedá považovat za dostatečný signál. Naopak u PPP dochází k narušení přirozené regulace příjmu potravy a jíst "musíte" podle doporučených dávek poněkud "přes moc". Čekat na signál hladu - to může být nedostatečné. Svalová hmota, která koná práci, potřebuje na svou obnovu daleko víc energie (i bílkovin, sacharidů, vitaminů než tuková tkáň, které "stačí" jen energie z tuků), hormony jsou na bázi cholesterolu, proto nízkotučná strava může někdy tvorbu hormonů narušit... Přikláním se názorově na stranu gynekoložky. Prosím, přiberte na váze, menstruace se může vrátit.

 

Pavlína: Dobrý den, paní doktorko, moc Vás zdravím a přeju Vám hodně zdraví a optimismu i dále. Chtěla jsem se v souvislosti s dnešním vysíláním pořadu DoktorKA zeptat, jestli mám jeho vysílání doporučit mé mamince. Zítra má podstoupit kolonoskopické vyšetření, protože ji už více než půl roku bolí břicho na pravé straně pod žebry a níže. Bylo by pro ni sledování pořadu stresující nebo by ji mohlo spíše uklidnit?
Děkuju za Váš názor. Mějte se hezky!

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den a dobrý dotaz. Asi bych mamince sdělila, že dělá moc dobře, že jde na kolonoskopii (v pořadu k tomu nabádáme) a jen jí nabídla, že tento pořad běží. Pokud je maminka úzkostlivá, uklidněte ji, že uvidí pacienta, který po úspěšné léčbě nádorového onemocnění žije kvalitně a bez obtíží. Jinak v pořadu bude i sekce o spaní (polohy ve spánku), soutěž na téma cukry a příběh hubnutí moc sympatického pána. Ale díl je trošku psychicky náročný a maminka, bude-li chtít, může se na něj podívat i po vyšetření - z archivu ČT.

 

Marie: Dobrý den paní doktorko,je mi 48 let a vážím 107 kg užívám pouze euthyrox 150.Jinak žádný problém jen snížení váhy mi moc nejde.Jezdím na kole,procházky atd.Jak mám podpořit spalování tuků? Děkuji 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, zkontrolujte si, prosím, zda jíte a odpočíváte dostatečně a zda nemáte nadbytek stresu či trápení a ve stravě nemáte nadbytek tuků a nedostatek bílkovin (sýry, luštěniny, ryby) a polysacharidů (přílohy, chléb). Věk 48 let je někdy také složitý na hubnutí - jde o dobu preklimakteria - buďte, prosím, trpělivá nebo vyhledejte nějaký odborný dohled při Vašem hubnutí. Držím palce!

 

Mohla bych Vas poprosit o radu,jak na to? Je mi 32 let merim 172 cm a muj BMI je kolem 42! Jidlo je ma zavislost, umim se obcas na nejakou dobu umirnit a potraviny si vazit a i se mi dari. Alee po case to sklouzne opet k nekoordinovanemu pojidani a nemuzu se zase pohnout z mista. Poradite mi prosim,jak na to? Dekuji moc :) 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, pevně doufám, že jste v péči nějaké obezitologie. Při tomto BMI je nutné nepokoušet se o dietu samostatně. Pokud chcete přijít k nám, podívejte se na www.cajthamlova.cz  a zkusíme se zamyslet společně.

 

Jsem v 26 týdnu těhotenství, chtěla bych znát Váš názor na braní doplňků stravy - vitamínů, určených pro těhotné ženy. Můj krevní obraz měl akorát želozo na spodní hranici, jinak mám všechny vyšetření v pořádku. Když budu vitamíny užívat, je to dle Vás spíše vhodné nebo zbytečné. Koupila jsem si zatím jen GS Mamavit Prefolin + DHA a beru obden. Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Milá paní Marcelo, děkuji za dotaz. Vitaminy jsou v těhotenství (pokud je doporučí nebo alespoň typ schválí Váš gynekolog) v dnešní době důležitou složkou prevence a péče o zdraví Vaše i budoucího miminka. Vitaminy, které zmiňujete, byly vyvinuty pro ženy právě v této zátěžové situaci. V těhotenství je třeba doplňovat kyselinu listovou (té v potravě dostatek nemáte), nenasycené mastné kyseliny z rybích tuků, u Vás ještě železo. Prosím, berte to, co Vám Váš gynekolog doporučil! V dnešní době už strava, bohužel, neobsahuje dostatek vitaminů ani stopových prvků vinou intenzivní výroby potravin. 

 

Chtěla bych se zeptat mám problémy s pletí-hodně se mi mastí, potrebovala bych poradit jaký krém a co bych měla užívat, myslím si že se stravuji dobře jím vitamíny nic smaženého, mastneho nevím čím to je že se mě tak mastí plet. Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Dobrý den, Zuzko, nepíšete svůj věk. Ale zkusím předpokládat, že jste spíš mladší. Zkuste radu kožních lékařů: mýt
pleť slabým roztokem černého čaje nebo minerální vodou a krém používejte lehký, vhodný pro Vaši věkovou skupinu a typ pleti. Dobré bude konzultovat nějakou kosmetičku, která Vám poradí, jak pleť čistit a udržovat. Pomáhají i pleťové masky na bázi jílu. Držím palce!

 

Budete se ve vašem novém pořadu DoktorKA zabývat celiakií? Děkuji. 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Ano, i celiakie bude v jednom z dílů. 

 

Šárka: Dobrý den, váha 48kg, výška 161 cm, kolik procent bych měl mít svalové hmoty a kolik tuků?

MUDr. Kateřina Cajthamlová: Vaše váha je relativně nízká. U žen má být poměr aktivní hmota: tuk 3:1. 12kg tuků a 36kg aktivní hmota, ale je to
málo.

 

Zdroj: Česká televize, 4.2.2015