Nevíte, jaký kartáček používat, jestli nejsou bělicí pasty jen reklamní trik a co s tím, když se vám zuby začnou povážlivě kývat? Odpovědi naleznete v této stránce, ve které jsou nejčastější otázky a odpovědi.
___
___
Poradíte nám správnou techniku čištění zubů?
Zuby by se měly čistit vždy směrem od dásně k zubu. Buď stíravým, nebo jemným krouživým pohybem. Žvýkací plochy pak pohybem sem a tam. Technika čištění zubů je důležitá, a pokud ji zvládnete, můžete předejít odhaleným krčkům nebo kazům na hůře dostupných místech. Jestli si nejste jistá jak zuby čistit, poraďte se se zubařem nebo dentální hygienistkou.
Jsou bělící zubní pasty, krémy a gely opravdu účinné? Jak často je třeba je používat?
Většina bělicích past opravdu zuby vybělí, ale pro dokonalý efekt doporučuji nejprve si nechat zuby vybělit profesionálně a bělicí pasty či gely použít až na následné dobělení. Nejlepší je si speciální pastou čistit zuby po dobu jednoho týdne několikrát denně. Pak zase používat běžnou zubní pastu.
Normální je čistit si zuby dvakrát denně, ale odborníci doporučují čistit si je po každém jídle. Má smysl používat žvýkačku, nebo existuje jiný způsob, jak zuby po obědě ošetřit?
Nejlepší je samozřejmě zuby čistit po každém jídle, ale pokud vám to z "technických" důvodů nevychází, postačí dvakrát denně. Žvýkačka bez cukru je náhradní řešení, protože zvýší tvorbu slin a tím se zuby alespoň trochu "opláchnou", než se dostanete k zubnímu kartáčku.
Jak by měl vypadat správný kartáček na zuby a podle čeho vybírat pastu? Je třeba užívat i další věci (ústní vody, mezizubní kartáčky, dentální nit…)?
Správný zubní kartáček je v každém případě měkký, měl by mít malou pracovní část (to je část osazená vláknem). Na zubní pastě zase až tolik nezaleží, důležitější je mechanicky odstranit zubní plak. Přesto pasty obsahují fluoridy, které jsou pro zdravé zuby velmi důležité. Je vhodné pravidelně používat fluoridové gely, nejlépe před spaním. Z ostatních pomůcek osobně doporučuji používat denně dentální nit na všechny mezizubní prostory a stejně tak čistit si je mezizubním kartáčkem. Ústní voda je spíše doplněk dentální hygieny a nenahradí zubní kartáček.
Parodontóza je problém mnoha lidí. Jakým způsobem o zuby s touto diagnózou pečovat?
Pokud máte parodontózu v počátečním stadiu, doporučuji návštěvu dentální hygienistky, která vám stanoví postup léčby a bude pravidelně kontrolovat vaši péči o zuby. Kromě toho vám profesionálně odstraní zubní kámen, plak i pigmentaci a ukáže správnou techniku čištění zubů.